Teismas nepilnametį pripažino nepakaltinamu, tačiau jis yra uždarytas socializacijos centre, kurio darbuotojai nepajėgūs užtikrinti nei reikiamo paauglio gydymo, nei ugdymo.
Biržų policija pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl viešosios tvarkos pažeidimo.
Veiksmo vieta - socializacijos centras „Širvėna", veikiantis Kučgalyje.
Veikėjai - elgesio ir emocijų sutrikimų turintis šešiolikmetis bei centro ugdymo skyriaus vedėjas Andrius Taura.
Policijos suvestinėje teigiama, kad šešiolikmetis necenzūriniais žodžiais išplūdo A. Taurą, sugadino mokyklos tualeto duris, sulaužė durų spyną.
Padarytą nuostolį socializacijos centro darbuotojai įvertino 135 litais.
Įsigaliojo teismo nutartis
Incidentas užfiksuotas būtent tą dieną, kai įsigaliojo Biržų rajono apylinkės teismo nutartis dėl ankstesnių įvykių.
Teismas pripažino šį socializacijos centro auklėtinį esant nepakaltinamą. Nutarta taikyti jam priverčiamąją medicinos priemonę - ambulatorinį stebėjimą pirminės psichikos sveikatos priežiūros sąlygomis pagal gyvenamąją vietą.
Vaikų socializacijos centro „Širvėna" piniginį 500 litų ieškinį teismas nutarė atmesti.
Kučgalyje įsikūrusiame socializacijos centre ugdomi į nusikaltimus linkę jaunuoliai, kuriems reikalinga profesionalų pagalba. Tačiau šioje įstaigoje dirba asmenys, kurių išsilavinimas, darbo patirtis ir gebėjimai kelia abejonių.
Šešiolikmetis buvo kaltinamas tuo, kad šių metų sausio 28 dieną vaikų socializacijos centre garsiai šūkavo ir necenzūriniais žodžiais išplūdo darbuotojas Astą Vaicekavičienę, Ingridą Butkevičiūtę ir Violetą Davidonytę.
Be to, grasino, kad I. Butkevičiūtę užmuš, o V. Davidonytei grasino perrėšti gerklę.
Laiptinėje stovėjusiam auklėtiniui jis spyrė į pilvą. Po to ranka trynė sieną ir nubraukė dažus, spyrė į koridoriaus pertvaros duris ir išlaužė užraktą, nuplėšė nuo stendo lentelę, spyrė į kartoninę sieną ir joje išmušė tris skyles, vėliau metaliniu vamzdžiu trenkė į sieną, nuo jos nubyrėjo tinkas.
Centro darbuotojai savo pareiškime vėliau konstatavo, kad tokiais veiksmais globotinis padarė 200 litų turtinę žalą.
Po trijų dienų jis necenzūriniais žodžiais išplūdo darbuotoją Ritą Ziniauskienę, rankomis daužė ir spardė sienas, nusiplėšė nuo savęs megztinį ir marškinėlius, spardė bendrabučio kambario duris. Pasirodo, paauglys buvo uždarytas vadinamajame „nusiraminimo„ kambaryje, kurį auklėtiniai vadina karceriu. Pasak darbuotojų, šis kambarys yra buvusiame sandėlyje, languose įrengtos grotos, sienos apsilupusios, ten nėra nei kur atsisėsti, nei kur atsigulti. Patekęs į „karcerį“ paauglys išardė sienoje skylę, išėmė tris plytas, sudaužė priešgaisrinės signalizacijos daviklį, nuplėšė palangę ir grotas. Šįkart socializacijos centras „Širvėna" padarytą žalą įvertino 300 litų.
Teisme liudijusi įstaigos vadovė Laima Vaičienė aiškino, kad kaltinamasis atsisakė eiti į pamokas, buvo agresyvus. Vėliau irgi elgėsi agresyviai, nes buvo prasidėjusios atostogos ir jis pyko, nes jų metu negalėjo išvykti iš centro.
„Paauglys visada būna agresyvus, nes apribota jo laisvė, išgyvena, kad jo mama išvykusi į užsienį ir juo nesidomi, jis jautriai reaguoja, visą gyvenimą jis buvo atstumtas tėvų", - teisme liudijo L. Vaičienė.
Po šio įvykio vaikinas buvo laikomas vienas auklėjamojoje grupėje. Motyvas - jis terorizuoja kitus vaikus.
Vasario mėnesį nepilnametis bandė nusižudyti, centro darbuotojai jį vežė pas gydytojus. Paaugliui buvo paskirti vaistai, bet jis atsisakė juos gerti.
Po bandymo nusižudyti nepilnametis mėnesį buvo Grūžių vaikų globos namuose. Po to vėl sugrįžo į Kučgalio centrą.
Iš įstaigos jis buvo pabėgęs šią vasarą. Po to - ir rudenį, kai auklėtojos paprašė jį išleisti į lauką, o ši atsisakė. Tuomet jos akivaizdoje vaikinas išdaužė langą, iššoko pro jį ir pabėgo.
Po kelių dienų jis buvo sulaikytas Pasvalyje, kai vogė iš parduotuvės.
Charakteristika - sudėtinga
Nepilnametis, kuriam gruodžio mėnesį sueis 17 metų, socializacijos centre „Širvėna„ gyvena nuo 2009 metų gruodžio. Pasvalio rajono apylinkės teismas jam skyrė vidutinės priežiūros priemonę trejų metų laikotarpiui, apgyvendinant jį socializacijos centre „Širvėna“.
Vaikinas buvo neteistas. Jo šeima dėl tėvų girtavimo ir socialinių įgūdžių stokos buvo įrašyta į Pasvalio rajono socialinės rizikos šeimų apskaitą. Nuo 2009 metų balandžio jis gyveno Grūžių globos namuose. Antrus metus kartojo 7 klasės kursą.
Teismui pateiktoje charakteristikoje teigiama, kad jis „mokėsi labai sunkiai, bėgo iš pamokų, iš mokyklos išeidavo, kada nori. Nuolat konfliktuodavo su globos namuose gyvenančiais vaikais, stumdydavo, bandydavo smaugti, tyčiodavosi. Gadino globos namų ir mokyklos turtą. Draugų visiškai neturi, visiškai nekritiškas savo elgesiui". Buvo gydytas Šiaulių psichiatrinėje ligoninėje dėl nervinės funkcijos sutrikimų, gydėsi ir mokėsi Švėkšnos sanatorinėje mokykloje.
Vidutinę priežiūrą rekomendavo nutraukti
Socializacijos centro „Širvėna" direktorė Laima Vaičienė sakė, kad įsigaliojęs teismo sprendimas jau vykdomas. Nepilnametis įrašytas į psichikos sveikatos kabineto įskaitą. Jis bendravo su psichiatru, šis jam skyrė psichotropinių vaistų. Tačiau vaikinas vaistų, kurie jį prislopina, negeria.
„Padarėme jam individualią ugdymo programą, stengiamės su juo vienu dirbti. Su juo dirba ir psichologas, ir socialinis darbuotojas. Tačiau tai nepadeda. Konfliktų kyla, kai jis nenori eiti į pamokas", - sakė L. Vaičienė.
Pasak direktorės, visi įstaigoje žino, kada nepilnamečiui bloga diena. Jis keikiasi, trankosi, jį ištinka agresijos priepuoliai.
„Fiziškai jis labai stiprus. Traumuotas nuo pat vaikystės, nes neturi nė vieno patikimo žmogaus, kuris už jį gultų kryžiumi. Bėda ta, kad psichiatrai nerašo, kad jis negali būti ugdomas. Tad kai užeina pyktis, tenka saugoti ir vaikus, ir saugotis patiems", - kalbėjo įstaigos vadovė.
Korespondentė L. Vaičienei priminė kalbą neseniai vykusiame susitikime su Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininku Valentinu Stundžiu. Tąkart socialinė darbuotoja Asta Vaicekavičienė pasidžiaugė įstatymo pakeitimu, kuris numato, kad vaikas įstaigoje gali būti ne trejus, o iki vienerių metų.
„Sistema leidžia vaikui prašyti nutraukti vidutinio poveikio priemonę ir po mėnesio. Tuomet atsiranda motyvacija", - sakė ji.
Dabar kalbėdama su korespondente L. Vaičienė patvirtino, jog teismo medicinos ekspertė rekomenduotų šiam paaugliui nutraukti vidutinę priežiūrą.
Tačiau įstaigos vadovė kol kas jokių žingsnių dėl to, kad priežiūra būtų nutraukta, nesiėmė.
Ji sakė, kad nuolat bendraujanti su psichiatrais, kurie konstatuoja, kad šis vaikinas turėtų būti socializacijos centro auklėtinis.
Bijo tik policijos?
Su paaugliu konfliktavęs socializacijos centro ugdymo skyriaus vedėjas Andrius Taura šias pareigas eina nuo šių metų rugpjūčio 22 dienos.
Vedėju jis tapo po skelbto konkurso. Iš darbo atleidus pavaduotoją Violetą Davidonytę, jos pareigybė buvo panaikinta ir įsteigtos dvi - priimti ugdymo skyriaus bei neformalaus ugdymo vedėjai.
A. Taura, pasak L. Vaičienės, konkurse buvo vienintelis kandidatas į šias pareigas. Jis yra baigęs Kauno kūno kultūros akademiją bei švietimo vadybos magistratūrą.
Nors jokios pedagoginės praktikos sunkiai auklėjamų paauglių centre dirbantis A. Taura neturi, direktorė jį vertina teigiamai: „Dirba gerai, jaunas žmogus. Vedėjas paauglio griežčiau paprašė eiti į pamokas, šis pradėjo grasinti, kalbėti, kas užeina ant seilės".
Pasak L. Vaičienės, įstaigai auklėtinis didelės žalos nepadarė. Tačiau, anot direktorės, „kai atvažiuoja policija, jis truputį nusiramina ir labiau viską „ima į galvą".
Ugdymo skyriaus vedėjas Andrius Taura patvirtino, kad incidentas su moksleiviu įvyko po to, kai šį paragino eiti į pamokas.
Pasak jo, incidento metu šalia buvo ir mokytojas, ir apsauginis darbuotojas. „Ką jam gali padaryti - tik žodžiais ramini, ir viskas. Juk vaikų teisės nieko daugiau daryti neleidžia. Gal jūs kokių pasiūlymų turite?" - klausė pedagogas.
Pasak vedėjo, paauglys nusiramino tik po to, kai buvo iškviesta policija.
„Jie kažkodėl atvažiavo po geros valandos. Ko taip ilgai - nežinau. Gal per dažnai juos kviečiame?" - svarstė A. Taura.
Pašnekovas neneigė, kad, jei būtų nuo auklėtinio nukentėjęs fiziškai, būtų rašęs pareiškimą policijai. Priminus, kad auklėtinis gali būti pripažintas nepakaltinamu, A. Taura pabrėžė, kad jis tik vienoje byloje jis pripažintas nepakaltinamu. „O šiuo metu jis yra pakaltinamas", - įsitikinęs pedagogas.
A. Taura pabrėžė, kad šiuo metu nepilnamečiui pritaikyta individuali programa. Paklausus, ar nebus siūloma jo vidutinę priežiūrą nutraukti, pašnekovas buvo griežtas: „Kiekvienas už savo veiksmus turi atsakyti."
Jurgita Vitkauskienė