• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Išsinuomoti būstą šeimoms tampa tikru iššūkiu – neretai nuomotojai teikia pirmenybę gyventojams be gyvūnų ar vaikų. Jų prašomas ir mažesnis depozitas. To priežastis – plačiai paplitusi nuomonė, kad nuomininko su vaikais nėra galimybės iškraustyti, kad jie turi teisę gyventi būste nemokėdami nuomos mokesčio.

Išsinuomoti būstą šeimoms tampa tikru iššūkiu – neretai nuomotojai teikia pirmenybę gyventojams be gyvūnų ar vaikų. Jų prašomas ir mažesnis depozitas. To priežastis – plačiai paplitusi nuomonė, kad nuomininko su vaikais nėra galimybės iškraustyti, kad jie turi teisę gyventi būste nemokėdami nuomos mokesčio.

REKLAMA

Socialinio tinklo „Facebook“ butų nuomos grupėje, turinčioje daugiau nei 100 tūkst. narių kasdien patalpinama nuo dešimties iki kelių dešimčių nuomos pasiūlymų sostinėje. Dalyje skelbimų pagrindiniu reikalavimu nuomininkams tampa apsigyvenimas be gyvūnų ar vaikų.

Analogiška situacija stebima ir populiariausiuose butų nuomos svetainėse – nuomininkams be gyvūnų ar vaikų teikiama pirmenybė.

REKLAMA
REKLAMA

Pastarųjų turintiems gali tekti sumokėti didesnį depozitą. Pavyzdžiui, dviejų mėnesių, o ne vieno.

Naujienų portalas tv3.lt padarė eksperimentą – paskambino penkiems nuomotojams, siūlantiems ilgalaikę nuomos sutartį, bet nenurodžiusiems, ar priimtų šeimą su vaikais ar gyvūnais, ir pasiteiravo, ar išnuomotų jų turintiems gyventojams būstą.

REKLAMA

Trys iš penkių nuomotojų iškart nurodė nesutinkantys, kad jų nuomojamame būste gyventų vaikai ar gyvūnai, mat butai – naujos statybos, o baldai ką tik supirkti.

„Nenoriu, kad baldus sugadintų“, – nurodė sostinės Pašilaičių mikrorajone dviejų kambarių butą nuomojanti moteris.

Pilaitėje nuomojantis butą vyras sakė „nematantis problemų“, kad jo dviejų bute apsigyventų šeima su vaikais ar gyvūnais, tik nurodė, kad jam svarbiausia „tvarkingi žmonės“.

REKLAMA
REKLAMA

Naujamiestyje butą nuomojanti moteris naujienų portalui tv3.lt atsakė pagalvosianti ir perskambinsianti, „nes labai daug norinčių yra“. Jos teigimu, tokius nuomotojus turėtų tenkinti iškelta viena sąlyga – didesnis nei vieno mėnesio depozitas.

Kodėl nenori nuomoti būstų šeimoms su vaikais?

Naujienų portalui tv3.lt pasiteiravus „Ober-Haus“ gyvenamojo būsto ekspertės Editos Kentrės, kaip dažnai praktikoje pasitaiko, kad nuomotojai nepageidauja nuomininkų ne tik su gyvūnais, bet ir su vaikais, ji patikino, kad toks lūkestis dažniausiai yra tik pradinis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Daugeliu atveju papasakojus realias rizikas, teisinį reguliavimą bei siūlomus saugiklius, nuomotojai persigalvoja ir sutinka rinktis nuomininką be išankstinių nuostatų ir vertinti jau konkretų atvejį ir jo rizikas.

Vis dar yra paplitusi nuomonė, kad nuomininko su vaikais nėra galimybės iškraustyti ir jie galės ilgai ir laimingai gyventi jūsų būste nemokėdami nuomos mokesčio. Tačiau tai yra mitas – iš tiesų tiek nuomininkas su nepilnamečiais vaikais, tiek be jų gali būti iškeldinamas tik teismo tvarka, vaikų faktorius iškeldinimo procese gali šiek tiek prailginti terminus, bet vienaip ar kitaip jūsų problema yra pats iškeldinimo procesas, o ne vaikai“, – komentuoja ji.

REKLAMA

Nuomininkams baimes kelia skambios istorijos, kitų žmonių patirtys. Pavyzdžiui, kaip nutiko draugės pusseserės tetos kaimynei, o ramybę atneša faktais grįstas žinojimas.

„Sunku daryti apibendrintas išvadas iš asmeninės patirties, bet manau, kad daugėjant švietimo, sąmoningumo, jaunesnės kartos nuomotojų senų mitų įtaka šiek tiek mažėja, bet tikrai dar nėra išnykus“, – sako E. Kentrė.

Senesnių, be remonto butų savininkai lengviau įsileidžia vaikus, bet praktikoje dažnai būna atvirkščiai – į naujai įrengtą butą mielai priimamos šeimos, o 50 metų remonto nemačiusiame bute vaikai nepageidaujami.

REKLAMA

„Žinoma, 3 ir daugiau kambarių, kotedžų, namų savininkai taip pat supranta, kad 2 žmonėms tokio būsto įprastai nereikia ir yra nusiteikę nuomininkams su vaikais“, – teigia ekspertė.

Civilinio kodekso normos numato, kad nuomotojas neturi teisės atsisakyti sudaryti nuomos sutartį, ją pratęsti ar nustatyti sunkesnes nuomos sąlygas vien tuo pagrindu, kad nuomininkė yra nėščia arba nuomininkas turi vaikų, tad nustatyti to paties objekto skirtingą kainą turintiems ir neturintiems vaikų nuomininkams nebūtų sąžininga ir galėtų būti ginčytina.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tačiau tiesa ta, kad jei jūsų nuomos kaina yra aukštesnė už rinkos, tai daugiausia užklausų ir sulauksite iš nuomininkų su vaikais, gyvūnais, užsieniečių, nes jie turi mažesnį pasirinkimą ir yra priversti svarstyti brangesnius variantus“, – nurodo gyvenamojo turto ekspertė.

„Turint biudžetą didesniam depozitui ir aukštesnei nuomos kainai, šansai (šeimoms su vaikais – aut. past.) yra neblogi, bet pasirinkimas, žinoma, siauresnis negu svajonių nuomininkams – „dirbančiai porai be vaikų ir gyvūnų“, – teigia E. Kentrė.

REKLAMA

Nuomos kainos stabilizuojasi?

Būsto nuomos rinkoje metų pradžioje buvo stebimas spartus kainų augimas. Už kai kuriuos butus buvo prašoma net keliais šimtais didesnės nuomos kainos nei pernai metų pabaigoje.

Dabar pamažu būstų nuomos kainos stabilizuojasi ar net krenta. Ekonomistas Aleksandras Izgorodinas sako, kad tai lėmė kelios pagrindinės priežastys – infliacija ir išaugęs neapibrėžtumas tarp gyventojų.

REKLAMA

„Jeigu šių metų pradžioje ir vasarą gyventojų optimizmas buvo pakankamai didelis, ir žmonės labiau pasitikėjo savo finansais, tai dabar Statistikos departamento duomenys rodo, kad Lietuvos vartotojų pasitikėjimas ir jų nuomonė apie savo finansus lieka panašiame lygyje kaip ir COVID-19 pandemijos pradžioje. Yra labai didelis neapibrėžtumas. Manau, kad atitinkamai išaugus neapibrėžtumui šiek tiek pakrito arba stabilizavosi nuomos paslaugų paklausa tarp gyventojų, ir nuomotojai tiesiog į tai sureagavo ir sumažino nuomą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paprastai kalbant, galbūt šiek tiek keičiasi rinkos balansas nuomos rinkoje.  Tarkime, jeigu pirmą šių metų pusmetį taisykles labiau diktavo nuomotojai, dabar, panašu, kad nuomininkai pradėjo labiau diktuoti taisykles, kadangi ekonomika lėtėja, žmonių finansinė situacija šiek tiek blogėja, todėl nuomotojai turi peržiūrėti savo kainodarą“, – nurodo ekspertas.

Jau rugpjūtį už gyventojai gavo rekordines sąskaitas už elektrą. Tai, anot A. Izgorodino, taip pat galėjo lemti ir nuomos kainų kritimą.

REKLAMA

„Nuomotojai tiesiog atsižvelgia į dabartines rinkos sąlygas ir žmonių finansines situacijas, ir koreguoja kainas. Pačioje rinkoje turbūt šiek tiek padidėjo konkurencija dėl nuomininkų. Nes jeigu tam tikra dalis nuomotojų pradėjo mažinti kainas, tai galbūt į tai sureagavo rinka ir prasidėjo aštresnė konkurencija“, – pabrėžia ekonomistas.

Ar ateityje nuomos kainos kils ar kris – sunku prognozuoti.

„Didelės krizės Lietuvoje nebus. Infliacijos poveikis gyventojams fiksuojamas jau dabar, o artimiausiu metu jis nebus nei didesnis, nei mažesnis. Manau, kad nuomos kainos stabilizuosis. Galbūt jos dar truputį pakris, bet labai didelio kritimo aš neprognozuoju, nes jei mes turėsime labai švelnią krizę, žmonių finansinė būklė išliks daugiau mažiau normali ir pakankamai gera.

 Realiai, kaip didesnis nuomos kainų kritimas gali būti tik tuo atveju, jeigu mes matysime labai didelę krizę Lietuvoje. Bet kol kas tokių požymių nematau“, – sako A. Izgorodinas.

Galiu paaiškinti. Nuomininkus galima skirstyti į 3 kategorijas. 1) Studentai, kurie gyvens laikinai ir jiems užtenka pastatyti medines lovas-dėžes, rašomąjį stalą su kompiuteriu ir minimaliai sutvarkyti santechniką bei virtuvę, nieko prabangaus. 2) Šeimos ar porelės, su vaikais ar be, kurios ieško buto ne gyvenimui, o laikinam apsistojimui, dažnai važinėja į užsienius, gyvena pusiau emigracijoje arba statosi namą, žodžiu, žino ir jums pasako, kad pagyvens kelis mėnesius ar metus, bet paskui kraustysis į savo butą kažkur kitur. Jie truputį laukiniais, bet mėgsta komfortiškus butus, kviečiasi draugus, rengia baliukus, nes reikia visiems parodyti, kaip fainai jie įsikūrę. Nelabai saugos jūsų butą, nes žino, kad jie ten laikinai. 3) Asmenys ar šeimos, kurie ieško buto ilgam normaliam komfortiškam gyvenimui, ir jei finansai bei kitos aplinkybės leis (gerai sutaria su šeimininkais, kaimynais, patogi vieta gyventi, statyti auto, važinėti į darbą, viskas tinka) jie gyvens ten ilgai, stabiliai, kaip savo namuose, kol tarkim užaugs jų vaikai t.t. Žinant šias 3 kategorijas galite suprasti, kiek tie žmonės pas jus gyvens ir kiek jie suinteresuoti palaikyti su jumis gerus santykius, gerbti bei saugoti jūsų butą. Aš nuomočiau 3 kategorijai. Tik pasidomėčiau kur dirba, kiek metų dirba, kokia kraustymosi istorija, kur gyveno prieš tai, iš kur apskritai kilę (t.y. kad suprastumėt, ar moka gyventi bute didmiestyje, ar yra kada gaminę valgyti, šveitę vonią, unitazą), kokie planai 5 m. į priekį (planuoja išvykti, Lietuvoje neužsibūti, nestabilūs darbai neaiškiose įmonėse, nuosavas neaiškus versliukas- minusas). Vaikai einantys į mokyklą netoli jūsų buto - pliusas, tokia šeima bus suinteresuota, kad vaikui arti mokykla. Labai lipšni porelė, mėgstantys gyvuliukus, vaikinas raudonais kedais, mergina su kuodu kaip šūduku aukštai ant galvos - irgi minusas.
Nuoma yra loterija. Man buto šeimininkai tik po kelių metų prisipažino, kad aš jiems nekėliau pasitikėjimo, bet reikėjo skubiai išnuomoti, nuoma buvo brangi, nebuvo daug norinčių ir jie mane įsileido. Niekada per tuos metus nevėlavau sumokėti, butą prižiūrėjau kaip savo. "Truputį įtartinas" kandidatas galbūt reiškia, kad tiesiog nėra prie ko prisikabinti. Ir priešingai, "labai pavyzdingas, nepriekaišingas būsimas nuomininkas" turėtų būti įspėjimas, kad kažkas čia per gerai, per saldu, ir bus problemų.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų