Nuo naujųjų mokslo metų visi pradinukai ir priešmokyklinių grupių moksleiviai, neatsižvelgiant į jų šeimų materialinę padėtį, nemokamai gaus pietus - tokią naujovę jau patvirtino Seimas. Kai kurie - sunkiau besiverčiančių šeimų - vaikai gaus ir nemokamus pusryčius.
Tačiau tie, kuriems šį sprendimą teks vykdyti, tikina, kad naujovė tapo galvos skausmu rajonų savivaldybėms bei mokyklų vadovams. Ne viena savivaldybė jau kreipėsi į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją, teigdamos, kad negali įgyvendinti tokio sprendimo, nes neturi pinigų valgykloms plėsti, o dabartinėse visi pradinukai niekaip nesutilps. Ministerija papildomų pinigų nežada ir ragina ieškoti vidinių resursų.
Šilutės rajono mokyklų vadovai susiėmę už galvų - kaip reikės pietumis pamaitinti kelis šimtus mokinukų, kai daugelyje mokyklų valgyklų tėra vos keliasdešimt vietų?
Įmones informavo gegužę
Savivaldybės Švietimo skyriuje sužinojome, jog pernai nemokamus pietus gaudavo apie 2040 vaikų: 1030 pradinukų ir priešmokyklinukų bei apie 1010 5-12 klasių moksleivių. Šiemet visose mokyklose tokių vaikų bus vos ne dvigubai daugiau - apie 3900, nes maitinamų pradinukų ir darželinukų padaugės maždaug iki 2800.
Rajono moksleivius jau daug metų maitina 9 įmonės. Jų vadovai į pasitarimą buvo sukviesti dar praėjusiems mokslo metams nesibaigus, kad iki naujųjų spėtų pasiruošti. Tuomet ir aptartos visos galimos problemos. O jų netrūks - maisto gamintojams teks įsigyti daugiau indų, reikės ir termosų maistui gabenti, teks priimti daugiau darbuotojų, nes padidės darbo krūviai.
400 vaikų - 45 vietų valgykloje?
“Ministerija numetė tvarką ir nė neketina padėti ją spręsti nei įmonėms, nei savivaldybėms”, - mano Švietimo skyriaus vedėjo pavaduotoja Birutė Tekorienė. Mat tokiam skaičiui vaikų pamaitinti mūsų mokyklų valgyklos toli gražu nėra pritaikytos. “Gardamo ir Degučių mokyklos visai neturi valgyklų, tam skiria tik kampelius ar mažus kambarėlius.
Problema yra Švėkšnoje, kur pradinukai - o jų šiemet bus beveik pusantro šimto - turi ateiti pietauti į kitą pastatą, kur valgykla taip pat labai maža”, - sakė B.Tekorienė.
Ne geriau ir kitose mokyklose. 353 vaikus šiemet priims Šilutės Žibų pradinė, o mokyklos valgykloje jų tilps tik apie 100. “Kaip sutalpinti vaikus dar svarstome, bet jau dabar aišku, kad tai bus didžiulė problema”, - sakė direktorės pavaduotoja Elena Šarkienė. Naująją tvarką pavaduotoja pavadino labai neapgalvota.
Dar liūdniau, matyt, bus Šilutės pradinėje mokykloje, kuri šiemet priims apie 400 vaikų, o valgyklėlėje turi vos... 45 vietas.
Maitintojams gresia nuostoliai
Ir tai nėra tik Šilutės rajono problema. Klaipėdos ir Kauno savivaldybės jau kreipėsi į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją, teigdamos, kad dėl lėšų stygiaus negali įgyvendinti neseniai Seimo priimto įstatymo ir prašydamos padėti spręsti technines pradinukų maitinimo problemas - daugiausia dėl priestatų valgykloms plėsti statybų.
Šilutės r. Švietimo skyriaus vedėjo pavaduotoja B.Tekorienė taip pat ruošiasi tokiam žingsniui - tik dėl kitos priežasties. Mat Šilutėje dar svarstoma, kur vaikų maitintojai turės dėti porcijas tų vaikų, kurie tądien neateis į mokyklą. Juk ne paslaptis, kad, pavyzdžiui, prasidėjus gripo epidemijai po savaitgalio klasėse nebelieka ir pusės moksleivių. Kas tai galės numatyti dar paryčiui, kai vaikus maitinančių įmonių darbuotojai pradės ruošti pietus, ir kas juos apie tai informuos? Iki šiol situaciją šeimose žinantys mokytojai likusias porcijas atiduodavo tiems vaikučiams, kurių tėvai verčiasi skurdžiau. Dabar likusio maisto nebebus kam atiduoti, nes maitinami visi vaikai, o gamintojai jo neturės kur dėti, tad įmonėms gresia dideli nuostoliai.
Pavaduotoja įžvelgia ir teigiamą naujovės pusę - ji mano, jog suvienodintas maitinimas padės mažinti socialinę atskirtį tarp moksleivių. Nes, ne paslaptis, kad iki šiol, kol vieni vaikai valgė, kitiems tekdavo tik... žiūrėti.
Visiems - vienas patiekalas?
O įžvalgūs pedagogai įžvelgia ir daugiau problemų. Iki šiol nemokamo maitinimo negaunantys pradinukai už savo pinigus galėjo nusipirkti tokį patiekalą, kurio norėjo. Mokyklų vadovų tvirtinimu, pasirinkimas būdavo. Kaip bus dabar, kai visi vaikai turės valgyti vienodą maistą, galima tik spėlioti, bet neabejojama, kad bus nemažai tokių, kurie liks visai nevalgę.
Saugų J.Mikšo pagrindinėje mokykloje svarstomas abiejų maitinimų laikas. “Juk negalime per pirmąją pertrauką duoti pusryčius, o per antrąją ir trečiąją - jau pietus? Vaikai tiesiog nevalgys, dalis maisto bus išmetama”, - svarstė direktorė Kristina Degutienė. Gali būti, jog čia bus keičiamas pamokų laikas ir nutarta pusryčius vaikams duoti pirmosios pamokos metu.
“Šilutės prekybai” - tik nuostoliai
Išklausėme ir maisto gamintojų nuomones. UAB “Šilutės prekyba” maitina Suaugusiųjų mokymo centro, Juknaičių, Pašyšių, Traksėdžių, Rusnės ir Šilutės Naujakurių pradinės mokyklos vaikus. Bendrovės direktoriaus pavaduotoja Natalija Galičinienė suskaičiavo, kad šiemet maitinamų vaikų padaugės 50 proc. - nuo 300 pernai iki 454 šiemet.
Pavaduotoja neslėpė, kad nemokamas maitinimas įmonei tik neša nuostolius. Štai ir šiemet reikės priimti mažiausiai dar tris darbuotojus (2 - “Šyšos” ir 1 - Rusnės valgyklose), reikės pirkti 25 naujus termosus, kurių kiekvienas kainuoja apie 200 litų. Kada tokie įnašai įmonei atsipirks, N.Galičinienė prognozuoti nesiryžta.
Kiek bus mokama maisto gamintojams už vienos porcijos pagaminimą ir kiek iš viso tai atsieis rajonui, savivaldybės centralizuota buhalterija kol kas nesuskaičiavo.
Panaudojo ne visus pinigus
“Kai kurios savivaldybės kreipėsi prašydamos skirti daugiau lėšų nemokamo maitinimo organizavimui, bet mes turim patirties, kad tos pačios savivaldybės pernai nepanaudojo net iki 40 proc lėšų, kurios buvo skirtos socialinei paramai organizuoti - taigi savivaldybės turėtų peržiūrėti savo rezervą”, - sakė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos departamento direktorius Steponas Kulbauskas.
Ministerija pabrėžia, kad už vaikų maitinimą mokyklose pagal įstatymus atsakingos būtent švietimo įstaigų steigėjos - savivaldybės.
Šilutės rajonui moksleivių nemokamam maitinimui organizuoti pernai buvo skirta beveik 2,2 milijono litų, tačiau taip pat ne visi pinigai buvo panaudoti. Socialinės paramos skyriaus vedėja Kristina Šveikauskienė sakė, jog taip nutiko todėl, kad arba gyventojų pragyvenimo lygis mūsų rajone yra aukštesnis, arba ne visi, kurie paramą galėjo gauti, laiku sutvarkė reikiamus dokumentus.
Ministrės įsakymu, likę pinigai buvo panaudoti kitoms socialinėms reikmėms, tai patvirtino rajono Taryba. Kitaip jų panaudoti nebuvo galima.
Maitinimui reikės beveik 3 milijonų
Pasak K.Šveikauskienės, šiemet vienam vaikui pusryčiams numatyta skirti nuo 1,56 iki 2,60 lito, o pietums nuo 3,38 iki 4,68 lito. Jau suskaičiuota, kad šiemet mūsų rajono moksleivių nemokamas maitinimas mokesčių mokėtojams atsieis 2,97 milijonus litų.
Pinigų už maisto produktus skirs Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, bet už patiekalų gaminimą turės mokėti savivaldybės iš savo biudžeto.
Dalis lėšų mokinių nemokamam maitinimui jau buvo numatytos šių metų rajono biudžete - planuota maitinti maždaug tiek pat vaikų, kiek maitinta pernai. Tačiau metų viduryje ministerijai patvirtinus naują nemokamo maitinimo tvarką, Savivaldybei teks ieškoti rezervų, kaip prasimanyti papildomų lėšų sumokėti už paslaugą maisto gamintojams. Kadangi rajono biudžetas jau dabar nevykdomas (iki rugpjūčio 1 dienos negauta apie 4,2 mln. Lt), tad papildomos kelių šimtų tūkstančių litų išlaidos mokiniams maitinti bus nemenka našta rajono biudžetui.
Kai kurios savivaldybės prašo iš valstybės biudžeto visų pradinukų maitinimui skirtus pinigus leisti panaudoti kitaip - pirkti ir dalyti vaikams obuolius ar kitus vaisius, ar pervesti pinigus į tėvų sąskaitas, kad jie rūpintųsi maitinimu. Tačiau ministerija atsako, kad visus pradinukus tam ir nuspręsta maitinti nemokamai, kad visi jie mokykloje gautų šilto ir šviežio maisto.
Vilija BUDRIKIENĖ