Premjeras Saulius Skvernelis BNS teigė, kad ši sistema nebus prievartinė ir savivaldybėms apsispręsti dėl dalyvavimo duodamas mėnuo.
„Nuo sausio pirmosios darysime pilotinį projektą. Savivaldybės, kurios norės kartu dalyvauti, dalyvaus. Paimsime vieną iš klasių, tai bus arba pirmokėliai, arba ikimokyklinio ugdymo vaikai, pažiūrėsime, koks bus progresas, koks rezultatas. Bet prievartos nebus – tai bus su tomis savivaldybėmis, kurios dalyvaus pilotiniame projekte“, – sakė premjeras.
Iniciatyvą šalies savivaldybių vadovams šią savaitę pristatęs socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis tvirtino, kad tokiai iniciatyvai pritaria 59 iš 60 savivaldybių. Į pasiūlymą, anot jo, neatsakė vienintelė Vilniaus miesto savivaldybė.
Sostinės savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto departamento direktorė Alina Kovalevskaja tvirtino, kad ministerijai buvo pateiktas „iš esmės teigiamas“ atsakymas, tik kiek vėliau, nei prašyta, kadangi užtruko įstaigų apklausa.
Tuo metu pačiose savivaldybėse apklausus 1200 šeimų paaiškėjo, kad nemokamam maitinimui pritartų 85 proc. moksleivių tėvų.
Anot L. Kukuraičio, apklaustieji pritarė, kad taip būtų formuojami vaikų sveikos gyvensenos įpročiai, mažinama socialinė atskirtis tarp tos pačios klasės vaikų, nes šiuo metu dalis nemokamo maitinimo atsisako baimindamiesi patyčių.
„Tai būtų visų šeimų stiprinimo priemonė. Abejonės kyla dėl to, kad gali prastėti maisto kokybė – jei vaikams duosime pasirinkimą, kad nebus taip, jog tai, kas įdėta, turi suvalgyti (...). Atsižvelgiant į abejones, turime siūlymą: nuo kitų metų sausio 1-osios pasiūlyti savivaldybėms apsispręsti, su kuriomis mokyklomis norėtumėte pilotuoti įgyvendinant, kas apibrėžta“, – kalbėjo ministras.
Anot jo, nemokamas maitinimas iš pradžių būtų įvestas vienoje priešmokyklinukų ar pradinukų klasėje mokykloje ir tokiu klasių skaičius būtų palaipsniui didinamas. Skaičiuojama, kad kitąmet tai kainuotų apie 12,5 mln. eurų (2,4 mln. eurų būtų savivaldybių indėlis) – tai leistų nemokamai pamaitinti 49,6 tūkst. vaikų. Vieno vaiko maitinimas metams kainuotų apie 340 eurų.
„Valstybė finansuotų 80 proc. – mes dengiame maisto kaštus, savivaldybės – 20 proc., t. y. dengia gamybos kaštus. Žemės ūkio ministerija galėtų prisidėti nemokamais ekologiškais vaisiais, pienu ir daržovėmis“, – aiškino L. Kukuraitis.
Šiuo metu nemokamą maitinimą gauna apie 50,5 tūkst. vaikų iš socialiai remtinų šeimų, tai sudaro beveik 15 proc. visų moksleivių.