Nelegalios migracijos srautus užkardantys Lietuvos pasieniečiai fiksuoja, kad neteisėtu asmenų gabenimu per Lietuvos sieną vis dažniau užsiima Lenkijos piliečiai arba leidimus laikinai šioje šalyje gyventi turintys užsieniečiai. Už tai jiems gresia ilgi nelaisvės metai Lietuvos įkalinimo įstaigose.
Praėjusiais metais vien sieną su Lenkija kontroliuojančios Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) Lazdijų rinktinės pareigūnai dėl minėtos nusikalstamos veikos pradėjo keturis ikiteisminius tyrimus. Trys iš jų jau perduoti teismams, vienas – dar tęsiamas. Tirdami šiuos nusikaltimus Lietuvos pasieniečiai iš viso sulaukė 9 asmenis – 5 Lenkijos piliečius bei po 2 armėnus ir rusus. Pastarieji turėjo leidimus gyventi Lenkijoje.
Šiemet dėl neteisėto užsieniečių gabenimo per valstybės sieną Lazdijų rinktinės pasieniečiai jau pradėjo penkis ikiteisminius tyrimus, o už grotų dėl šios veiklos atsidūrė 5 lenkai bei vietnamietis, turintis leidimą gyventi Lenkijoje.
Panašias tendencijas fiksuoja ir vieno iš keturių sienos ruožą su Baltarusija saugančių VSAT padalinių – Ignalinos rinktinės – pareigūnai. 2013 m. jie pradėjo vieną ikiteisminį tyrimą ir sulaikė 3 Lenkijos piliečius, įtariamus neteisėtu asmenų gabenimu. Šiemet šiame VSAT padalinyje pradėti du ikiteisminiai tyrimai ir sulaikyti 2 asmenys, įtariama, nelegaliai gabenę užsieniečius per valstybės sieną – už grotų atsidūrė lenkas ir leidimą gyventi Lenkijoje turintis rusas.
Lietuvos pasieniečiai pastebi, kad didžioji dalis tokių asmenų, įsitraukusių į neteisėtą nelegalių migrantų gabenimą per Lietuvos valstybės sieną, gyvena Varšuvoje arba jos apylinkėse.
VSAT primena: Lietuvos baudžiamasis kodeksas numato, kad tas, kas neteisėtai per Lietuvos valstybės sieną gabeno nuolatinės gyvenamosios vietos Lietuvoje neturintį užsienietį arba neteisėtai valstybės sieną perėjusį tokį užsienietį gabeno ar slėpė Lietuvoje, baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki 6 metų. Tas, kas padarė minėtas veikas dėl savanaudiškų paskatų, arba jeigu tai sukėlė pavojų asmens gyvybei, baudžiamas laisvės atėmimu iki 8 metų.
Šią nusikalstamą veiką organizuojantiems asmenims Lietuvos teisės aktai numato laisvės atėmimą nuo 4 iki 10 metų.