Stichinėms negandoms skirtus milijonus Gedimino Kirkilo kabinetas dalija su Vyriausybės rezervo fondo lėšų paskirtimi nesusijusiems dalykams, o neretai - ir premjero globojamiems pramoginiams renginiams, rašo šios dienos "Respublika".
Likus mažiau nei trims mėnesiams iki naujojo Seimo rinkimų premjero G.Kirkilo vadovaujama Vyriausybė beveik ištuštino savo rezervo fondą. Iš ekstremalių situacijų padariniams likviduoti numatytų 40 mln. litų įpusėjus metams liko kiek daugiau nei 7 mln. litų.
Viskas „kitoms reikmėms“
Skirstydami Vyriausybės rezervo fondo lėšas ministrai remiasi Biudžeto sandaros įstatymo 15-u straipsniu. Jis numato, kad valstybės biudžete sudaromas Vyriausybės rezervas turi būti ne didesnis kaip 1 proc. patvirtintų valstybės biudžeto asignavimų sumos.
Kita šio straipsnio dalis yra labai neapibrėžta, tad paliekanti terpę piktnaudžiauti valstybės iždo milijonais, kurie gali būti itin sėkmingai panaudoti ypač rinkimų laikotarpiu.
Įstatymas skelbia, kad Vyriausybės rezervo lėšos naudojamos ekstremalių situacijų padariniams likviduoti, įsipareigojimams, susijusiems su dalyvavimu tarptautinėse operacijose.
Pagal šią teisės akto straipsnio dalį ministrai skiria mažiausiąją lėšų dalį. Pavyzdžiui, pernai stichinių nelaimių padariniams likviduoti išmokėta vos dešimtadalis iš 40 mln. litų fondo.
Gerokai daugiau išlaidaujama remiantis ta įstatymo raide, kuri skelbia, kad rezervo pinigai gali būti skiriami „kitoms reikmėms pagal Vyriausybės nustatytus prioritetus“.
Globėjas ar rėmėjas?
Vienas tokių prioritetų, matyt, yra užslėpta premjero G.Kirkilo savireklama, garsiai nekalbant apmokama iš Vyriausybės rezervo fondo.
Šiemet viešajai įstaigai „Kiškių garbė“ buvo skirta 200 tūkst. litų Motinos dienos proga Vilniuje rengto koncerto-akcijos „Žvaigždė - Motinai“ organizavimo išlaidoms iš dalies padengti.
Audiovizualinių kūrinių autorių teisių asociacijai AVAKA Vyriausybė nepagailėjo 70 tūkst. litų Lietuvos kino ir televizinio kino „Sidabrinės gervės“ apdovanojimų renginio išlaidoms iš dalies padengti.
Sutapimas ar ne, tačiau ir Motinos dienos koncertą, ir kino kūrėjų apdovanojimų ceremoniją oficialiai globojo pats G.Kirkilas, teikė prizus ir siuntė sveikinimus, o šiuos per televizorius matė šimtai tūkstančių rinkėjų.
Sutapimas ar ne, tačiau socialdemokratų lyderio vadovaujamo Ministrų kabineto dosnumą tiesiogiai atspindi ir Lietuvos socialdemokratų partijos interneto svetainė. Beveik po kiekvieno Vyriausybės posėdžio, kur žarstomasi avarijų padariniams likviduoti skirtais pinigais, kai kurie lėšų paskirstymai atsiduria ir šioje svetainėje.
Net nebūnant viešųjų ryšių specialistu aišku, kad valdiškų pinigų dalybos pagarsinamos kiekvienam visuomenės sluoksniui, - rašoma, kiek lėšų gavo maldos namai, nuo gaisrų nukentėję kaimiečiai, kiek sulopyta ūkinių pastatų stogų ar pakeista mokyklų bei darželių langų ir durų.
Tam davė, o...
„Respublika“ apskaičiavo, kad šiemet iš Vyriausybės rezervo fondo gaisrų padarytiems nuostoliams padengti iš jau iššvaistytų daugiau nei 32 mln. litų skirta mažiau nei 300 tūkst. litų. Įprastai šias lėšas gauna kaimo žmonės, jiems skiriama nuo 5 iki 10 tūkst.
Vėlgi sutapimas ar ne, tačiau dauguma Vyriausybės malonės sulaukusių padegėlių gyvena būtent tuose rajonuose ar rinkimų apygardose, kur tradiciškai rinkimus laimi socialdemokratai ar artimiausi jų partneriai.
Švietimo ir mokslo ministerijai, turinčiai ir savo biudžetą, šiemet atseikėta 170 tūkst. litų Lietuvos pirmoko paso leidybos išlaidoms padengti. Brangiai - net 200 tūkst. - atsiėjo ir Šiaulių lopšelio-darželio „Kregždutė“ langai bei išorės durys.
Net 229,7 tūkst. litų surijo nauji Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto bibliotekos baldai ir įranga. Tuo tarpu Šiaulių apskrities P.Višinskio viešosios bibliotekos mokymo centro baldams įsigyti - tik 21 tūkst. litų.
Vilniaus Žvėryno gimnazijos vidinio kiemo asfalto ir plytelių dangos remontas kainavo 80 tūkst. litų, o Joniškio žemės ūkio mokyklos mokomojo korpuso fasadiniai laiptai, pritaikyti neįgaliesiems, atsiėjo net apie 50 tūkst. litų.
Be Vyriausybės dėmesio neapsieina ir privačios bendrovės. 30 tūkst. litų šiemet skirta UAB „Balstas“ leidžiamam žurnalui „Lietuvos Švyturys“, o dokumentinį filmą „Vabzdžių dresuotojas“ kurianti UAB „Filmų era“ gavo net 140 tūkst. litų.
Nelygios net laidotuvės
Iš Vyriausybės rezervo fondo pinigėliai byra ir toms organizacijoms, kurias turėtų remti viena gretima valstybė. Tačiau Lietuva yra turtinga šalis, todėl Lietuvoje gyvenančių Antrojo pasaulinio karo dalyvių, kovojusių antihitlerinės koalicijos pusėje, organizacijai skirta 28,8 tūkst. litų.
Į šią sumą įtraukta net dviejų asociacijos narių kelionė į Izraelį, kur gegužę jie turėjo susitikti su Antrojo pasaulinio karo veteranais, kilusiais iš Lietuvos.
Pinigų nepagailėta ir knygai apie sovietinę 16-ąją diviziją „Šešioliktoji lietuviškoji“ išleisti.
Nelaimėms skirti pinigai šiemet pasiekė ir A.Baranausko ir A.Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus skyriaus Arklio muziejų Niūronių kaime. Jo plėtrai finansuoti skirta 65 tūkst. litų.
Nevienodai Vyriausybė vertina ir pagarbą anapus išėjusiems įžymiems žmonėms. Pavyzdžiui, vieno Kovo 11-osios Akto signataro palydėtuvėms į paskutiniąją kelionę nepagailėta 15,6 tūkst., o garsiai sovietmečio valdžios veikėjai skirta 5 tūkst. litų.
Skiriasi ir menininkų laidotuvių išlaidų apmokėjimas. Premjerui ir ministrams galbūt mažiau žinomo aktoriaus artimieji gavo 3 tūkst. litų kompensaciją, klasikinės muzikos dirigentės laidotuvės įkainotos jau 5,2 tūkst. litų, o atsisveikinimo su dviem šiemet mirusiais pramoginės muzikos atlikėjais išlaidos įvertintos po 10 tūkst. litų.
Po mūsų - nors ir tvanas
Kilus triukšmui, kad vos per pusmetį išmėtyta arkliška Vyriausybės rezervo fondo milijonų dalis, premjeras G.Kirkilas išliko tradiciškai ramus. Vyriausybės vadovas apeliuodamas į gamtos jėgas leido suprasti, kad bent jau iki Seimo rinkimų Lietuvos neužklups potvyniai ar uraganinės vėtros.
Kiek pagalvojęs socialdemokratų pirmininkas vis dėlto neatmetė galimybės, kad ir Lietuva gali iškęsti kokią nors stichinę nelaimę. Tuomet premjeras lengvabūdiškai pranešė, kad „prireikus pinigų bus galima rasti perskirsčius kitas programas“. T.y. nubraukti visai kitais tikslais skirtus pinigus. Ar tai bus žadami padidėti mokytojų atlyginimai, G.Kirkilas neįvardijo.
Kęstutis Glaveckas, Seimo narys:
Prie visų valstybių vyriausybių egzistuoja tokie fondai, ir tai yra gerai. Tačiau Lietuvoje veikia kitas principas - iš sitchinėms nelaimėms skirtų lėšų pinigai leidžiami bet kam ir bet kiek. Neatsimenu nė vieno atvejo, kad Vyriausybės rezervo pinigai būtų neišleisti, - metų pabaigoje paprastai jų net pritrūkdavo.
Šiais metais šis išlaidavimas yra ypatingas - jeigu kas mūsų šalyje nutiktų rimta, ta našta turėtų užgriūti jau kitą Vyriausybę, ir pastarajai teks sukti galvą, iš kur rasti papildomų lėšų.
Vyriausybės rezervą šiandien kontroliuoja pats premjeras ir jo kabinetas, tad iš esmės jokios tikros pinigų panaudojimo kontrolės nėra. Todėl nenuostabu, kad šie milijonai prieinami tik valdančiųjų draugams, bendražygiams, rėmėjams ir šiaip visokiems prašytojams. Kas iš politikų draugų laiku prieina turėdamas prašymą, tas ir gauna.
Kur kas blogiau, kad per rinkimų kampaniją Vyriausybės rezervo fondo pinigai tampa dar ir slaptu kai kurių politinių partijų finansavimo šaltiniu.
Julius Girdvainis