Net jei Lietuvos valstybės skola pasiektų 100 mlrd. litų, vis tiek tikriausiai Seimo nariai ir toliau vyktų į užsienio komandiruotes. Kad ir kokia krizė krečia, šiemet jie kelionėms išleis gerokai per milijoną litų. Ir to dar gali neužtekti, nes kas savaitę išrašoma po kelias brangias komandiruotes.
Milijonas turizmui
Toli gražu nebe kiekvienas lietuvis gali sau leisti pasidovanoti kelionę į užsienį: žmonės deda centus prie centų, kad galėtų nusipirkti duonos ar net mėsos. Seimo nariams tokie niekai nesuvokiami.
Tie keliauja kaip keliavę, ir dar su Seimo klerkų palyda. Kol dar tik metų pradžia, parlamentarai Seimo valdybos masiškai prašosi išleidžiami į užsienio komandiruotes už mokesčių mokėtojų pinigus.
Visi skuba, nes vėliau pinigų gali nelikti. Iš viso kelionėms šiemet skirta 1,25 mln. litų, arba 200 tūkst. litų daugiau, nei iš pradžių buvo skirta pernai. Tačiau Seimo nariai 2010-aisiais taip stropiai važinėjo, kad šių lėšų neužteko: teko skirti dar 200 tūkst. litų. Regis, pinigų neužteks ir šiemet. Vien per kovą Seimo valdyba palaimino 26 keliones bei komandiruotes į užsienį.
Įvairūs pretekstai
Kad būtų aiškiau, kur tautos išrinktieji važiuoja, užtenka paimti bet kurį iš Seimo valdybos posėdžių, per kuriuos laiminamos komandiruotės. Pavyzdžiui, kovo 23-iąją pritarta Juozo Oleko išvykai į Olandiją keturioms dienoms. Ten vyks NATO Parlamentinės Asamblėjos Civilinio saugumo komiteto posėdis. Saulius Bucevičius ir Žilvinas Šilgalis išleidžiami į Korėją šios šalies Kungoko akademinės kultūros fondo prezidento kvietimu. Egidijus Vareikis komandiruotas į kovo 24-26 dienomis vykusį Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos Monitoringo komiteto posėdį, Emanuelis Zingeris – į JAV kovo 30-balandžio 4 dienomis vykstančią konferenciją apie Jungtinį Baltijos ir Amerikos tautinį komitetą. Tas pats E.Zingeris išleistas ir į Čekiją, kur vyko konferencija apie antisemitizmą.
Pavojingos kelionės
Seimo nariai vyksta ne tik brangių, bet kartais ir pavojingų komandiruočių. Pavojingų ne patiems seimūnams, bet Lietuvos gyventojams. Būna ne tik brangių, bet ir pavojingų Seimo narių komandiruočių. Štai parlamentinio Socialinių reikalų ir darbo komiteto vadovai Rimantas Dagys bei Artūras Melianas šiuo metu vieši Didžiojoje Britanijoje, Europos plėtros ir rekonstrukcijos banko konferencijoje apie pensijų sistemas Europoje ir jų reformas sunkmečiu. Baisu, kad seimūnams banko atstovai, pasisakantys už pensinio amžiaus vėlinimą, neprigrūstų į galvą kvailų minčių. Nes grįš politikai ir pareikš, kad net ir 65 metų išeiti užtarnauto poilsio – per anksti.
Norinčiųjų vis daugiau
Visą kovą kiekviename Seimo valdybos posėdyje palaiminama po kelias panašias komandiruotes. Sausį būta tik 15 komandiruočių, mat tik vasario 2-ąją Seimo padaliniams paskirstyti pinigai kelionėms. Vasarį į užsienį važiuota jau 22 kartus, kovą – dar daugiau, mat prasidėjo Seimo sesija, o niekas nėra suinteresuotas sėdėti nuobodžioje plenarinių posėdžių salėje.
„Komandiruotės laiminamos visų pirma pagal jų svarbą. Asamblėjose dalyvauti privaloma. Po to sprendžiama, kiek žmonių turi važiuoti, žiūrima, ar toli vykti, ar tuo metu nėra plenarinių posėdžių. Ir dar žiūrima, kad panašus skaičius vyktų pozicijos ir opozicijos atstovų. Bet pinigų tikrai užteks tiek, kiek skirta, nes visiems komitetams pasakėme, kiek jie turi. Pernai Žmogaus teisių komitetas labai anksti viršijo limitą, tad šiemet gal bus pasimokęs“, – dėstė Seimo vicepirmininkė Virginija Baltraitienė.
Savo jau atsėdėjau
Egidijus Vareikis, nepailstantis Seimo keliautojas:
Ką reiškia, ar nepasiilgstu Lietuvos? Juk aš Lietuvoje dažniau būnu nei komandiruotėse. O šiaip tai pripratęs ant lagaminų gyventi, jau keliolika metų taip gyvenu. Nieko čia tokio. Žmona nepyksta, kad dažnai nebūnu namie, nes grįžtu visada laiku. Tada pyk nepykusi. Be to, toks jau mano darbas. Juk ne savo malonumui važiuoju. Kai nebuvau Seimo narys ir diplomatas – laboratorijoje sėdėjau. Savo jau atsėdėjau. Jei neatlikčiau savo misijos, reikėtų atsistatydinti. Kodėl kai kurie kiti Seimo nariai nevažinėja? Priklauso nuo charakterio.
Danas NAGELĖ