• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Neapsidraudusiesiems sveikatos – blogos žinios

Privalomuoju sveikatos draudimu ilgą laiką nedrausti ar neapsidraudę gyventojai neturėtų tikėtis, kad sumokėję 90 litų PSD įmoką gaus nemokamų sveikatos priežiūros paslaugų už tūkstančius litų.

Privalomuoju sveikatos draudimu ilgą laiką nedrausti ar neapsidraudę gyventojai neturėtų tikėtis, kad sumokėję 90 litų PSD įmoką gaus nemokamų sveikatos priežiūros paslaugų už tūkstančius litų.

REKLAMA

Panevėžyje mažiausia nedraustų

Nors sveikatos draudimas įsigalios iš karto pradėjus mokėti įmokas, bus numatytas mechanizmas, kaip išieškoti nesumokėtus mokesčius.

Taip „Sekundei“ sakė Seimo sveikatos reikalų komiteto pirmininkės pavaduotojas Antanas Matulas, komentuodamas komitete svarstomus Sveikatos draudimo įstatymo pataisų projektus. Pasak jo, Lietuvoje yra 232 tūkstančiai gyventojų, sveikatos draudimo įmokų nemokančių iki pusės metų, ir daugiau kaip 200 tūkstančių, kurie nemoka daugiau kaip pusmetį.

Respublikinės Panevėžio ligoninės Priėmimo skyriaus vedėja Jolanta Vokietienė patvirtino, kad iš tiesų pagalbos kreipiasi nemažai privalomuoju sveikatos draudimu neapsidraudusių pacientų. Būtinoji medicinos pagalba jiems suteikiama nemokamai, o už planinę pagalbą prašoma susimokėti.

REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, panevėžiečiai, palyginti su kitų miestų gyventojais, sveikatos draudimo mokesčių mokėjimo atžvilgiu yra kiek sąžiningesni nei bendras šalies vidurkis.

REKLAMA

Reguliariai tikrinančios prie pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigų prisirašusių gyventojų draustumą Panevėžio teritorinės ligonių kasos duomenimis, Panevėžyje iš 108 tūkst. 498 prisirašiusių gyventojų nedrausti yra 4 tūkst 893. Tai sudaro 4,8 proc. visų prisirašiusiųjų. Panevėžio rajone iš 36 tūkst. 104 prisirašiusių gyventojų nedrausti 2 tūkst. 692 gyventojai, arba 7,1 proc. visų prisirašiusiųjų. Šalies vidurkis – per 6 proc. nedraustų gyventojų.

REKLAMA
REKLAMA

Panevėžio apskrityje pagal nedraustų gyventojų procentą lyderis yra Biržai. Čia privalomojo sveikatos draudimo neturi net 9,4 proc. gyventojų. Pasvalyje tokių yra 6,7 proc., Kupiškyje – 5,8 proc., Rokiškyje – 5,6 proc.

Visiems vienodos sąlygos

Dar rugsėjo mėnesį Vyriausybė pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos siūlymui, kad privalomasis sveikatos draudimas (PSD) visiems gyventojams įsigaliotų iš karto, pradėjus mokėti įmokas. Tokias pataisas ministerija parengė Konstituciniam Teismui priėjus išvadą, kad dabartinė tvarka, kai savarankiškai sveikatos draudimo įmokas mokantiems gyventojams PSD įsigalioja tik kitą mėnesį po tos dienos, kai jie tris mėnesius iš eilės sumoka įmokas, prieštarauja Konstitucijai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu vis dar egzistuoja nelygybė. Kai asmuo įsidarbina, už jį PSD įmokas moka darbdavys ir sveikatos draudimas įsigalioja iš karto. Tuo metu savarankiškai sveikatą draudžiantys gyventojai (besiverčiantys individualiąja veikla, ūkininkai ir pan.) bent vieną dieną pavėlavę sumokėti šį mokestį, netenka sveikatos draudimo, o jis atnaujinamas tik po trijų mėnesinių 90 litų įmokų.

REKLAMA

Nuspręsta, kad privalomasis sveikatos draudimas turėtų įsigalioti nuo tos dienos, kurią pradėtos mokėti privalomojo sveikatos draudimo įmokos, nepaisant, ar mokėtojas darbdavys, ar fizinis asmuo. Sveikatos reikalų komitetas siūlo, kad gyventojams, kurie nuo 2 iki 5 mėnesių nemokėjo arba už juos nebuvo mokamos PSD įmokos, jų privalomasis sveikatos draudimas įsigaliotų nuo tos dienos, kai už juos buvo sumokėtos arba jie patys sumokėjo visas nesumokėtas nustatyto dydžio privalomojo sveikatos draudimo įmokas.

REKLAMA

Taip pat siūloma, kad asmenys, nemokėję PSD ilgiau nei 6 mėnesius, turėtų ne tik atlyginti už nemokėtus mėnesius, bet ir patirtų papildomų išlaidų.

Nemokėjusieji nuo 6 mėnesių iki 1 metų pagal siūlomą projektą turės ne tik sumokėti (ar už juos turės sumokėti darbdavys) visas nesumokėtas nustatyto dydžio privalomojo sveikatos draudimo įmokas, bet ir 1 minimaliosios mėnesinės algos dydžio baudą (šiuo metu – 1000 litų). Vengusieji mokėti PSD daugiau kaip vienerius metus turės ne tik susimokėti pradelstas privalomojo sveikatos draudimo įmokas, bet ir net 3 minimaliųjų mėnesinių algų dydžio įmoką (šiuo metu – 3000 litų).

Šis projektas Seime turėtų būti svarstomas lapkričio pabaigoje.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų