• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nausėda žada atidžiai vertinti ES ir Kubos susitarimą

papildyta 21.52 val.

Jungtinių Valstijų valstybės sekretorius Mike'as Pompeo ir JAV senatoriai paragino Lietuvą neratifikuoti Europos Sąjungos ir Kubos bendradarbiavimo susitarimo, sakydami, kad jį komunistinis režimas panaudos represijoms pateisinti. 

Jungtinių Valstijų valstybės sekretorius Mike'as Pompeo ir JAV senatoriai paragino Lietuvą neratifikuoti Europos Sąjungos ir Kubos bendradarbiavimo susitarimo, sakydami, kad jį komunistinis režimas panaudos represijoms pateisinti. 

REKLAMA

Tai rodo BNS penktadienį gauti jų laiškai Lietuvos valdžios atstovams. 

„Esame dėkingi Lietuvai, kad ji neratifikavo susitarimo, ir prašome toliau prieš jį balsuoti – tai jūsų palaikymo Kubos žmonėms simbolis“, – rašoma M. Pompeo laiške Lietuvos premjerui Sauliui Skverneliui.

Laiške M. Pompeo teigia, kad Kubos režimas naudojasi susitarimu, „siekdamas pateisinti savo diktatoriškus, represinius veiksmus“.

Lietuva yra vienintelė ES šalis, iki šiol neratifikavusi 2016 metais pasirašyto politinio dialogo ir bendradarbiavimo susitarimo.

REKLAMA
REKLAMA

Seimo Užsienio reikalų komitetas vasarį pritarė jo ratifikavimui.

Tačiau M. Pompeo teigia, kad neratifikuodama sutarties Lietuva palaikytų „laisvės, demokratijos ir didesnės pagarbos žmogaus teisėms Kuboje viltį“.

REKLAMA

Jo teigimu, nuo 2017 metų lapkričio, kai sutartis pradėta laikinai taikyti, politinė padėtis ir žmogaus teisių sąlygos Kuboje dramatiškai pablogėjo.

M. Pompeo atkreipė dėmesį, kad pagal daugelį skaičiavimų Kuboje nepagrįstai kalinama daugiau kaip 100 politinių kalinių.

„Galiausiai, Kubos vyriausybė toliau finansuoja ir remia pražūtingą Maduro diktatūrą, beviltiškai sugriovusią Venesuelos ekonomiką, baudžiamojo teisingumo sistemą ir visuomenės sanklodą“, – rašo M. Pompeo.

REKLAMA
REKLAMA

JAV ambasada BNS patvirtino, kad M. Pompeo parašė tokius laiškus Lietuvos premjerui ir Seimo pirmininkui. 

Panašų raginimą šią savaitę išsakė ir trys įtakingi JAV Senato užsienio reikalų komiteto nariai.

„Raginame Lietuvos parlamentą priešintis susitarimui, kuriuo būtų teikiama ekonominė pagalba žiauriam komunistiniam režimui Kuboje“, – rašo senatoriai Marco Rubio, Robertas Menendezas ir Rickas Scottas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos ambasadoriui šią savaitę išsiųstame laiške JAV senatoriai Kubos režimą pavadino „apgailėtina liekana to paties komunizmo, kuris buvo žiauriai pavergęs lietuvius“. 

„Politinės ir ekonominės naudos suteikimas nereformuotam, nesutaikomam režimui niekaip nepadeda Kubos žmonėms, o tarnauja jų pavergėjų įgalinimui“, – teigiama laiške. 

REKLAMA

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius teigia, kad Lietuva atidžiai vertins JAV prašymą. Jis kartu pridūrė, kad Lietuva vengia situacijų, kai reikia rinktis tarp ES ir JAV interesų, ir ieškos optimalaus sprendimo.

Prezidentas Gitanas Nausėda per patarėjus išsakė poziciją, kad „atidžiai vertins susitarimo ratifikavimo procesą Seime, siekdamas išlaikyti nuostatų suderinamumą tarp ES ir JAV partnerių, siekiant bendro tikslo – žmogaus teisių situacijos Kuboje pagerėjimo“.

REKLAMA

Griežčiausiai ratifikavimui priešinasi opoziciniai konservatoriai. 

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų pirmininkas Gabrielius Landsbergis teigia, kad susitarimą su ES savo tikslams išnaudoja „diktatoriškas, korumpuotas su teroristais bendradarbiaujantis komunistinis Kubos režimas“, o ratifikavimas pakenktų santykiams su JAV.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų