„Laisvė – tai teisė lemti savo šalies ateitį sąžininguose rinkimuose. Laisvę ypatingai brangina tos tautos, kurios buvo ilgai jos netekusios. Štai kodėl Lietuva nedvejojo ir nelūkuriavo pareikšdama savo visokeriopą paramą iš nelaisvės pančių ketinantiems ištrūkti Baltarusijos žmonėms“, – sakė G. Nausėda.
Prezidentas ragino būti Baltarusijai tuo, kuo mums buvo Islandija prieš 30 metų. Pasak G. Nausėdos, ji suteikė mums stiprybės ir vilties, o visa kita užaugino žmonės.
„Jie ir tik tai jie pasirinks savo kelią, lyderius ir savo sprendimus. {...} Pasaulio istorija vėl ir vėl įrodo, kad net tvirčiausios ir didžiausia baime pagrįstos tvirtovės egzistuoja trumpiau negu pačios tikisi.
Dėl to, kad jos nes jos neturi idealų ir nėra dėl ko aukotis. Nes jos grįstos saviapgaule, šantažu, apgaudinėjimu, ar verta dėl to rizikuoti savo sveikata ir gyvybe
Šiandien tariame: „Mes su tavimi, laisva Baltarusija, ir tiesame tau savo ranką“, – sakė G. Nausėda.
Apie 50 tūkst. žmonių susikibo rankomis Lietuvoje
Sekmadienio vakarą beveik 50 tūkst. žmonių Lietuvoje susikibo rankomis nuo Vilniaus iki Medininkų, kad pareikštų palaikymą už demokratines permainas savo šalyje kovojantiems baltarusiams.
Akcija „Laisvės kelias“ driekėsi 32 kilometrus – nuo Katedros aikštės Vilniuje iki pasienyje su Baltarusija esančių Medininkų memorialo.
Daugelis žmonių buvo apsirengę baltai, rankose laikė Lietuvos ar tautinę Baltarusijos vėliavas, turėjo gėlių – kardelių.
„Manau, kad tai yra žinia ne tik baltarusiams, tai žinia ir rusams, ir ukrainiečiams, nors jie kaip ir laisvi, tai žinia pasauliui, kad jie yra ne vieni, kad jie rūpi ir pasauliui, jie turi rūpėti. Ir kad mes patys galime būti vieningi, susivienyti dėl tikslo ne tik galvojant apie save, bet ir apie kitus“, – BNS sakė „Laisvės kelyje“ kalbinta 48 metų Vilniaus universiteto dėstytoja Sigita Girdzijauskienė.
72 metų pensininkė Dalia Kaminickienė teigė į akciją atvykusi, nes turi draugų baltarusių ir jie skundėsi, kad jau daug metų patiria priespaudą, persekiojimą, šalyje veši korupcija, o jie patys sunkiai gyvena.
„Man čia asmeniškai kažkas dvasiško, prieš 31 metus buvau penkiametis ir atsimenu su dideliu malonumu šitą įvykį (Baltijos kelią – BNS). Manau, kad būtų galima tiesiog įprasminti ir parodyti kaimynams, kaip demokratiškai gyvenantys žmonės gali palaikyti savo kaimynus. Manau, kad mūsų pareiga palaikyti kaimynus“, – kalbėjo 34 metų programuotojas Arvydas Macijauskas.
„Jeigu mes nebūtume ėję, tai ir per Sausio tryliktąją nebūtume ėję, tai nieko ir nebūtų. Reikia kažką daryti, jeigu nori geresnio gyvenimo. Broliška valstybė, nėra kalbos, reikia padėti“, – BNS teigė paslaugų sektoriuje dirbantis 45-erių Gintaras.
Pasak akciją organizavusios „Laisvės TV“ komunikacijos vadovė Živilės Tiškevičiūtės, dalyvauti kelyje registravosi per 49 tūkst. žmonių, tačiau organizatoriai mano, kad jų buvo ir daugiau.
Renginyje taip pat dalyvavo prezidentas Gitanas Nausėda, kadenciją baigę prezidentai Valdas Adamkus ir Dalia Grybauskaitė, Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, ministrai, Seimo nariai, merai, kt.
Virš „Laisvės kelio“ skrido dešimt mažųjų orlaivių, žemės keliu vyko motociklų kolona, dviratininkai.
Katedros aikštėje į dangų pakeltas oro balionas su 15 metrų tautine Baltarusijos vėliava.
Sekmadienį maždaug 30 valstybių surengtos simbolinės Baltarusijos ir „Laisvės kelio“ palaikymo akcijos.
Ši akcija surengta rugpjūčio 23 dieną, kaip ir Baltijos kelias, kai 1989 metų rugpjūčio 23-iąją į gyvą grandinę nuo Vilniaus iki Talino susikibo daugiau kaip milijonas žmonių. Tuomet pasauliui buvo pasiųsta žinia apie Lietuvos, Latvijos ir Estijos siekį nutraukti sovietinę okupaciją ir atkurti nepriklausomybę.
Pasibaigus „Laisvės kelio“ akcijai Medininkų pilies kieme vyks Baltarusijos palaikymo koncertas ir televizijos maratonas. Surinktos lėšos atiteks organizacijai „BY Help“, kuri nuo 2017 metų gina sužeistus, suimtus, persekiojamus baltarusius ir jų šeimas.