Anot šalies vadovo, privalo būti sudaryta stabili bei tvari taika ir kad po jos susitarimo agresoriui nekiltų noras užpulti kitą šalį ar vėl Ukrainą.
„Negalima per prievartą atnešti taikos“, – ketvirtadienį žurnalistams sakė G. Nausėda.
Jo teigimu, kol nėra susidariusios sąlygos tokiam susitarimui, geriau būtų nesiekti susitarimo per jėgą, o tiesiog toliau derėtis.
„Svarbiausia išvengti štai kokio dalyko – kad nesusidarytų įspūdis, jog yra bendraujama už nugaros tiek Europai, tiek Ukrainai, ir kad derybinės pozicijos, kurias atsineša šiuo atveju Jungtinės Amerikos Valstijos ir visas demokratinis pasaulis, kad jos būtų stiprios, kad jos neprasidėtų nuo kokių nors nuolaidų darymo, nes niekas pasaulyje nepasikeitė, agresorius liko agresoriumi, auka, užpultoji šalis liko užpultoji šalis ir šito pamiršti, nubraukti nuo stalo negalima“, – sakė prezidentas.
Jis pabrėžė, kad tiek Lietuva, tiek Europa yra su Ukraina.
G. Nausėda akcentavo, jog Europos šalys turi parodyti daugiau politinės valios dėl gynybos stiprinimo: skirti mažiausiai 3 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP) dydžio finansavimą, modernizuoti kariuomenes, įgyvendinti karinio mobilumo projektus.
Taip jis kalbėjo JAV prezidentui Donaldui Trumpui (Donaldui Trampui) trečiadienį pirmą kartą šioje kadencijoje pasikalbėjus su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu ir sutarus susitikti aptarti galimą taiką Ukrainoje.
D. Trumpas nurodė, kad jo susitikimas su Rusijos prezidentu dėl karo Ukrainoje užbaigimo gali įvykti Saudo Arabijoje.
Šis pokalbis sukėlė susirūpinimą, kad Ukraina nebus įtraukta į derybas dėl savo likimo. Be to, D. Trumpas pareiškė, kad Kyjivo noras prisijungti prie NATO yra „nepraktiškas“.
G. Nausėda sakė artimiausiu metu situaciją telefonu aptarsiąs su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!