„Mūsų Krašto apsaugos ministerija turėtų būti tikrai Krašto apsaugos ministerija, o ne krašto apsaugos nuo dronų pramonės ministerija. Grįžęs aš tikrai norėsiu skirti šiam klausimui reikalingą dėmesį. Manau, kad reikėtų susitikti ir su krašto apsaugos ministru ir su kariuomenės vadu“, – žurnalistams Prienuose ketvirtadienį komentavo G. Nausėda.
Prezidentas svarsto šį klausimą aptarti Valstybės gynimo tarybos (VGT) posėdyje.
„(Reikės – ELTA) susipažinti su ta dronų plėtros strategija, kuri, kariuomenės žodžiais, yra parengta ir galbūt dedikuoti šiam klausimui VGT posėdį, nes mes tiesiog neturime teisės švaistyti laiko“, – pridūrė jis.
Kritikavo kariuomenę
Prezidento nuomone, kariuomenė nesupranta bepiločių orlaivių svarbos gynyboje. Jam taip pat kyla klausimų, kodėl kariuomenė šiuo klausimu nesikreipia į verslo atstovus.
„Kol kas mūsų kariuomenė ne iki galo yra įsisavinusi faktą, kad dronų plėtra yra labai svarbi mūsų visos gynybos strategijos dalis. Galima suprasti, kuomet vienas ar kitas dronų technologijos aspektas nėra žinomas, bet nusiteikti, kad dronų klausimai yra žinomi mūsų kariuomenės atstovams ir jie puikiai supranta, kas tai yra ir jiems nereikia nei verslo, nei akademijos pagalbos, tai yra ne pats tinkamiausias kelias“, – sakė šalies vadovas.
G. Nausėda kritikavo ir tai, kad įsigijant gynybos techniką prioritetas teikiamas kaimyninių valstybių, o ne lietuviškai produkcijai.
„Man nesuvokiama kaip galima teikti prioritetą kaimyninių valstybių produkcijai vietoje to, kad įsigyti gerą lietuvišką gaminį. Tai yra ne tik nepateisinama, tai yra nusikalstama, mano požiūriu“, – teigė jis.
ELTA primena, kad Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) sausio pradžioje aptarė bepiločių orlaivių sistemų vystymą Lietuvoje. Pasak susitikime dalyvavusio krašto apsaugos viceministro Žilvino Tomkaus, tam kasmet planuojama skirti 30 mln. eurų.
NSGK pirmininkas Laurynas Kasčiūnas teigia, kad jau dabar egzistuoja potencialas smarkiai plėsti kovinių FPV (angl. first-person view – pirmojo asmens vaizdo) dronų gamybą Lietuvoje. Taip pat, anot jo, planuojama, kad kitame Valstybės gynimo tarybos (VGT) posėdyje bus apsvarstoma dronų gamybos plėtra ir integracija į kariuomenę ne tik žvalgybinėje rolėje.