Po susitikimo G. Nausėda pagyrė vyriausybės planą dėl ekonomikos skatinimo.
„Aptarėme tuos klausimus, kurie dabar yra aktualiausi – karantino režimas, dėl sprendimų, kurie buvo priimti šiek tiek anksčiau, kurie įsigalioja dabar. Ir ekonomikos skatinimo planas, jis nepaprastai svarbus. Artimiausius mėnesius tai bus didžiausia aktualija. Medicininė politika, priemonės yra vienas klausimų blokas. <..> Tai susiję ir su darbo vietų išsaugojimu, Lietuvos ekonomikos gyvastingumo palaikymo. Sveikinu tą planą, kuris šiandien vyriausybėje buvo patvirtintas“, – kalbėjo šalies vadovas.
Po pokalbio su prezidentu, premjeras sakė, kad reikia padėkoti labai daug žmonių, kurie šiuo metu dirba savo darbą: tiek medikams, tiek pareigūnams, tarnautojams ar pardavėjams.
„Tik susitelkimas šioje sudėtingoje situacijoje padės mums įveikti iššūkius“, – sakė premjeras.
Prezidentas savo ruožtu aiškino, kad žmonių sąmoningumas ateina tik tada, kai supranti kokia rizika iškilo.
„Jei žmogus pats sąmoningas, tai didelis žingsnis į priekį. Dar vienas svarbus dalykas, medikų patarimai, kurie svarbūs žmonių elgesio pokyčiams. Iš atskirų atvejų nedrįsčiau daryti išvados, kad visa Lietuva yra neatsakinga. Aš matau ištuštėjusias gatves, tai, kaip žmonės atsisakė veiklų. <..> Susitelkimas svarbus ir atsakingo elgesio prasme ir vieningo elgesio prasme. Noriu pasidžiaugti, kad palaikome nuolatinį gyvą kontaktą su Seimu ir vyriausybe. Tariamės, gal kartais ir nesutinkame“, – kalbėjo prezidentas.
Jis pritarė premjerui, kad Lietuva imasi tinkamų priemonių, nes tos šalys, kurios ėmėsi panašių griežtų priemonių jau išeina iš krizės, imasi liberalesnių sprendimų.
G. Nausėda skatino ieškoti ramybės, nekelti panikos. „Galime būti tuo pavyzdžiu, kuris bus minimas, kaip sėkmingai susitvarkiusios su virusu šalies pavyzdys“, – tikėjosi prezidentas.
Premjeras taip pat sakė, kad vyriausybė ketina organizuoti savo posėdžius nuotoliniu būdu, taip, pasak jo, gali dirbti ir Seimas, kai tik bus priimti itin svarbūs ir laukti negalintys įstatymai.
„Seimas turi atlikti tas funkcijas, kurias numato Konstitucija. Yra preliminarus sutarimas, (...) kad tie Vyriausybės pateikti įstatymai, susiję šita ekstremalia situacija, kurie turėtų būti priimti ypatingos skubos tvarka, bus priimti, o po to – priklausomai nuo situacijos“, – pirmadienį sakė S. Skvernelis.
„Jeigu atsiras galimybė ir nebus tų degančių klausimų, manau, kad tikrai yra protinga Seimui daryti pertrauką. Jeigu reikia, nedelsiant Seimas gali susirinkti. Jeigu bus pritarta šiandien pateiktoms Vyriausybės įstatymo pataisoms, Vyriausybė taip pat ketina posėdžius organizuoti videokonferencijų būdu, kad būtų kuo mažesnis kontaktas, ką mes rekomenduojame visiems šalies gyventojams“, – kalbėjo premjeras.
Premjeras S. Skvernelis taip pat patvirtino, kad jis neabejoja priemonėmis, kurias pasirinko Lietuva kovoje su koronavirusu.
„Dabar reikia imtis griežtesnių priemonių, kad laikotarpį turėtume trumpesnį. <..> Viskas yra valandų klausimas atrodo viską susidėliojome, praeina kelios valandos ir reikia iš naujo viską daryti. Taip ir dirbame“, – pasakojo premjeras.
Tiesa, Lietuvoje įvedus karantiną dėl koronaviruso, ši spaudos konferencija po prezidento ir premjero susitikimo vyko be žurnalistų.
Žurnalistai klausti kviesti per atstovą žiniasklaidai.
„Dėl susidariusios situacijos į spaudos konferencijas žiniasklaidos nekviečiame, dirbs Prezidentūros ir LRT filmuotojai“, – BNS sakė prezidento patarėjas Antanas Bubnelis.
Prezidentas ir premjeras aptarė koronaviruso sukeltą situaciją Lietuvoje. Šiuo metu Lietuvoje jau yra patvirtinta 17 koronaviruso atvejų, visi jie – įvežtiniai. Pirmoji pacientė, kuriai buvo diagnozuota infekcija, jau pasveikusi ir išleista iš ligoninės į namus.
Siekiant sulėtinti viruso plitimą, Sveikatos apsaugos ministerija ragina žmones maksimaliai vengti žmonių susibūrimų, esant galimybei dirbti iš namų, bendraujant gyvai išlaikyti atstumą vienas nuo kito, skirti ypatingą dėmesį rankų, paviršių higienai.
Pajutus ligos simptomus į medikus pagalbos reikia kreiptis telefonu, nevykti patiems į gydymo įstaigas. Grįžusiems iš užsienio privaloma 14 dienų saviizoliacija.
Pagrindinės rekomendacijos dėl koronaviruso
Koronavirusas yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms. Pagrindiniai jo simptomai yra panašūs į gripo: karščiavimas, kosulys, apsunkęs kvėpavimas ir kiti kvėpavimo sutrikimai.
Sunkesniais atvejais koronavirusai sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį. Įtariamu atveju laikomas toks atvejis, kai žmogui pasireiškia ūmi kvėpavimo takų infekcija, t. y., jaučiamas bent vienas iš šių simptomų: kosulys, karščiavimas, apsunkintas kvėpavimas, ir 14 dienų laikotarpiu iki simptomų pradžios atitinka bent vieną iš šių epidemiologinių kriterijų: arba žmogus turėjo artimą sąlytį su patvirtintu ar tikėtinu COVID-19 atveju, arba keliavo į rizikos šalis, arba dirbo aplinkoje, kurioje buvo gydomi asmenys, sergantys COVID-19. Tokiu atveju reikėtų kreiptis į Bendrąjį pagalbos centrą, telefonu 112.