„Žmonės taip dirba, performanso būdu. Gerbiu visas formas, kuriomis mėginama atkreipti dėmesį į LGBT teises. Viskas tvarkoje, aš mėgstu bendrauti su visais žmonėmis, nepriklausomai nuo jų orientacijos“, – šeštadienį žurnalistams Kaune komentavo G. Nausėda.
Kaip skelbta anksčiau, antros kadencijos siekiantis prezidentas G. Nausėda šeštadienį Kaune esančioje kavinėje „Kultūra“ susitiko su parašų rinkimo „loterijoje“ laimėjusiais asmenimis. Pasak jo, susitikimo metu buvo aptarti ir žmogaus teisių klausimai. G. Nausėda pabrėžė sulaukęs klausimų ir apie buvusią bei būsimą valdančią koaliciją bei kokios yra bendro darbo perspektyvos ateityje.
„Žinant, kas dalyvauja susitikime nebuvo labai netikėtų klausimų, tikiuosi juos išsamiai atsakiau“, – akcentavo šalies vadovas.
Nepriėmė T. V. Raskevičiaus dovanų
Parašą už G. Nausėdą atidavęs parlamentaras, Laisvės partijos narys Tomas Vytautas Raskevičius, atvykęs su dviem bičiuliais, įteikė juodu kaspinu perrištą puokštę, kurią prezidentas netrukus perdavė susitikime dalyvavusiai kaunietei.
Šalies vadovas sakė taip pasielgęs, nes negalintis priimti dovanos. „Negaliu priimti. Jūs nesupyksite, jeigu aš padovanosiu šitą puokštę?“ – į V. Raskevičių kreipėsi G. Nausėda, perleidęs puokštę šalia stovėjusiai moteriai.
Zita prisistačiusi moteris teigė buvusi nustebina tokios situacijos.
„Įteikė puokštę su juodu kaspinu. Nustebau, kad gėlės man. Užkliuvo gedulas, negalima šitaip, manau. Kažkaip kitaip reikia rasti pokalbį. Gėlės yra gėlės, o kaspinas yra savo ruožtu. Be abejo, keliaus į šiukšlyną. (...) Aišku, čia tik simbolis, bet linkėti kažkam mirties negalima“, – apie dovaną žurnalistams po susitikimo sakė moteris.
Prezidentas dėl tos pačios priežasties iš T. Raskevičiaus nepriėmė ir ženklelio su Lietuvos ir vaivorykštės vėliavų spalvomis.
Prezidentas susitikimui įpusėjus teigė sulaukęs visokių klausimų: apie laisvalaikį, šachmatus, žmogaus teises. Pasak šalies vadovo, „žinant, kas dalyvauja susitikime, nebuvo netikėtų klausimų, tikiuosi, į juos išsamiai atsakiau“.
G. Nausėda atsakė T. V. Raskevičiui dėl vienos lyties porų santykių reglamentavimo
G. Nausėda iš T. V. Raskevičiaus sulaukė klausimo apie LGBT bendruomenės Lietuvoje ateitį po penkerių metų. Nors šalies vadovas teigė manąs, kad per šį laikotarpį bus sutarta dėl vienos lyties porų santykių reglamentavimo, visgi, pasak jo, greičiausiai tai bus padaryta ne taip „maksimaliai“, kaip tikisi parlamentaras.
Šalies vadovas taip pat atkreipė dėmesį, kad šios kadencijos Seimas turėjo visas galimybes priimti sprendimus dėl LGBT porų santykių reglamentavimo. Visgi, pabrėžia prezidentas, tai nebuvo padaryta.
„Mano klausimas kažkiek būtų atgręžtas į jus pačius. Nes, kaip jau minėjau, prezidentas įstatymų nepriima. Priima Lietuvos Respublikos Seimas. Ir mes turėjome tą klausimą jau ne kartą: pavasario, rudens, kito pavasario sesijoje, kad štai civilinės sąjungos įstatymas pasieks Seimą ir jis bus priimtas. Bet taip neatsitiko“, – į T. V. Raskevičiaus užduotą klausimą atsakė G. Nausėda.
„Reiškia, nepavyko įtikinti skeptiškai nusiteikusius žmones arba nebuvo pasirengta tam tikroms nuolaidomis ir, galbūt, pamėginimu spręsti šitą klausimą per civilinio kodekso pakeitimus“, – akcentavo jis.
Prezidentas pažymėjo manąs, kad per artimiausius penkerius metus vienos lyties porų santykiai bus reglamentuoti. Visgi, sakė jis, greičiausiai tai nebus padaryta taip maksimaliai, kaip nori T. V. Raskevičius.
„Aš galvoju, kad visuomenė keičiasi, visuomenės požiūris tampa liberalesnis ir mes teisinį reglamentavimą šitų santykių įteisinsime, įgyvendinsime. Ir, manau, kad tai tikrai įvyks per artimiausius penkerius metus“, – sakė šalies vadovas.
„Ar tai įvyks, kaip jūs pageidaujate, galbūt siekiant maksimumo, šituo aš abejočiau. Bet ar teisiškai tai bus reglamentuota, tai, manau, kad tikrai taip“, – pridūrė jis.
Parašų rinkimo loterijoje susitikimą su prezidentu laimėjęs T. V. Raskevičius teiravosi prezidento, kaip jis mato LGBT bendruomenės Lietuvoje ateitį po penkerių metų.
„Kai kuriais žmogaus teisių sprendimais Lietuva atrodo šiek tiek neadekvačiai. Estai 2017 metais Stambulo konvenciją ratifikavo, latviai tai padarė praeitais metais. Lietuva yra viena iš penkių valstybių Europos Sąjungoje niekaip nesauganti tos pačios lyties porų“, – susitikime su prezidentu teigė G. Nausėda.
„Kaip jūs vertinate tokią situaciją Europos žemėlapyje, kai Lietuva smarkiai krenta iš konteksto. Ir įvertinęs gal galėtumėte prognozuoti, kaip jūs matote LGBT žmonių ateitį Lietuvoje po penkerių metų“, – prezidento teiravosi parlamentaras.
Ketvirtadienį Seimas patvirtino kovo 10-ąją prasidėjusios pavasario sesijos darbų programą. Visgi, Laisvės partijai itin svarbūs projektai – Civilinės sąjungos įstatymas bei Stambulo konvencija – į programą liko neįtraukti.
ELTA primena, kad Seimas po svarstymo praėjusių metų gegužę pritarė valdančiosios daugumos partijų inicijuotam Civilinės sąjungos įstatymo projektui. Tam, kad jis būtų priimtas, parlamentarai turės balsuoti dar kartą.
Projektu siūloma sureguliuoti santuokos nesudariusių, tačiau bendrus tarpusavio santykius kuriančių asmenų tiek turtinius, tiek asmeninius neturtinius santykius.
Visgi skeptiškai įstatymą vertina dalis Seimo narių valdančiojoje daugumoje ir opozicijoje. Abejones dėl projekto ne kartą yra išsakęs ir prezidentas.
G. Nausėda kvietė į parašų rinkimo loteriją
ELTA primena, kad vasario mėnesį antros kadencijos siekiantis šalies vadovas socialiniame tinkle „Facebook“ pasidalino kvietimu pasirašyti už jį, kaip kandidatą į prezidento postą, o su tam tikra dalimi pasirašiusiųjų žadėjo išgerti kavos.
„Mielai išgerčiau kavos su ja ar juo, kuris už mane pasirašys: 5000-tasis, 7500-tasis, 10000-tasis, 15000-tasis, 20000-tasis“, – socialiniame tinkle „Facebook“ rašė G. Nausėda.
Visgi antros kadencijos siekiančio prezidento G. Nausėdos pasiūlymas po gyventojų kreipimųsi atsidūrė VRK akiratyje. VRK nurodė tą pačią dieną gavusi skundus ir G. Nausėdai išsiuntė priminimą, kad Rinkimų kodeksas draudžia papirkti rinkėjus dovanomis už balsavimą, įskaitant parašų rinkimų laikotarpį.
Prezidento rinkimų štabas taip pat buvo įpareigoti dėl tokio kandidato žingsnio pasiaiškinti. Tuomet G. Nausėda savo siūlymą patikslino. Jis nurodė, kad susitikimas vyks kavinėje, o į jį atėję gyventojai už kavą turės susimokėti patys.
Lietuvos prezidento rinkimai vyks 2024 metų gegužės 12 dieną.