Vidaus reikalų ministrė sako, kad toks sprendimas priimtas dėl saugumo, kontrabandos ir sankcionuotų prekių vežimo. Bet neviešai politikai kalba, kad to reikia, nes į Lietuvą plūstančių baltarusių srautas jau kelia galvos skausmą mūsų tarnyboms.
Šiukšlėmis nuklotos pakelės – štai kas liko pasienyje su Baltarusija Vilniaus rajone, ties Lavoriškėmis. Vilkikų eilės, kurios įprastai ten būdavo, jau dingo. Tačiau nuo kovo 1 d. šis punktas, buvo uždarytas. Taip pat nuspręsta uždaryti ir Raigardo pasienio kontrolės punktą ties Druskininkais.
„Laikmetį atitinkantys sprendimai, susiję su nacionalinio saugumo iššūkiais, pačia geopolitine situacija, tai, ką viešai sakė VSD dėl kylančių grėsmių“, – spaudos konferencijoje pasienyje sakė vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.
Pernai vasarą jau buvo uždaryti Šumsko ir Tverečiaus punktai. Tad nuo kovo mėnesio iš 6 pasienio punktų su Baltarusija liks veikiantys tik 2 – Medininkų ir Šalčininkų.
„Praeitais metais per Lietuvos ir Baltarusijos valstybės sieną vyko beveik 4 mln. Keleivių, asmenų, kas yra 26 procentais daugiau, negu 2022 metais. Beveik 70 proc. iš to skaičiaus buvo Baltarusijos piliečių“, – teigia pasieniečių vadas Rustamas Liubajevas.
Tiek Lavoriškių, tiek ir Raigardo punktai svarbūs judėjimui tarp abiejų šalių. Štai 2022 m. per Lavoriškes į Lietuvą atvyko 231 tūkstantis keleivių, o pernai šis skaičius jau didėjo iki 257 tūkstančių. Raigarde, ties Druskininkais, 2022 m. į Lietuvą atvyko 230 tūkstančių, o pernai jau 342 tūkstančiai keleivių.
„Kontrabandos klausimas taip yra sprendžiamas, nes lyginant situaciją, kaip ji pakitusi yra, pavyzdžiui, Raigardo pasienio kontrolės punkte, pernai metais kiekiai sulaikytos kontrabandos buvo padidėję 2 kartus“, – sako A. Bilotaitė.
„Geležinė uždanga privalo būti nustatyta todėl, kad Baltarusijai taikomos sankcijos ir norint, kad tos sankcijos nebūtų apeidinėjamos, kad būtų mažiau kontrabandos, kas irgi yra problema, visam tam reikalingi atitinkami sprendimai ir jie padaryti laiku“, – sako prezidentas Gitanas Nausėda.
Įsigalioja daugiau draudimų
Geležinę uždangą prezidentas mini ne šiaip sau. Svetlana Cichanouskaja jau anksčiau kritikavo sprendimą uždarinėti pasienio punktus. Pareiškė, kad taip Lietuva stato naują geležinę uždangą.
„Geležinę uždangą stato Lukašenka, ne Lietuva. Ir jis stato jau ketverius metus tą uždangą. Pirmiausia tuo, kad rinkimai buvo nelegitymūs tuo, jog buvo pažeidinėjamos bazinės žmonių teisės ir toliau jos pažeidinėjamos masiškai. Dar blogiau, kad Baltarusija tampa tiesiog nuogu Rusijos prieteliu“, – teigia G. Nausėda.
Dėl į Lietuvą plūstančio baltarusių srauto jau kurį laiką perspėja saugumo departamentas. Sako, kad nemažai atvykstančių į mūsų šalį baltarusių gali būti mums, lietuviams, priešiškai nusiteikę.
Lietuvoje leidimus gyventi turi 62 tūkstančiai baltarusių. Kone visi jie yra ekonominiai migrantai, atvažiavę tiesiog užsidirbti.
„Pasieniečiai labai atidžiai tikrina atvykstančius į Lietuvą ir vien jau šiais metais dėl tokios atidžios patikros, į Lietuvos Respubliką nebuvo įleista apie 300 Baltarusijos piliečių“, – teigia A. Bilotaitė.
Dalis baltarusių sieną kerta pėstute arba dviračiais – taip būna greičiau iš vienos šalies patekti į kitą. Pernai sienos kirtimų pėstute fiksuota 62 tūkstančiai, o dviračiais – daugiau nei 300 tūkstančių. Vis tik nuo kovo įsigalioja draudimas sieną kirsti tokiais būdais. Visi turės važiuoti automobiliais.
„Matoma buvo, kad buvo piktnaudžiaujama šita galimybe ir tai yra tam, kad taip pat suvaldyti rizikas ir neleisti piktnaudžiauti šita galimybe“, – tikina vidaus reikalų ministrė.
Griežtėja taisyklės ir keliaujantiems tranzitiniais traukiniais. Nebus galima įlipti ir išlipti Kenos ir Kybartų geležinkelio stotyse. Latviai ir lenkai taip pat uždarė dalį savo pasienio punktų su Baltarusija. Abiejose šalyse liko tik po 1 veikiantį punktą.
Plačiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.