„Pastarieji metai mums visiems nešykštėjo sudėtingų išbandymų. Kartu jie atnešė ir neįkainojamos patirties, kuri gali ir turi būti panaudota toliau didinant Lietuvos atsparumą ir siekiant ekonominio ir socialinio proveržio“, – ketvirtadienį vykusiame Regionų forume kalbėjo prezidentas.
Jis pridūrė, kad kaskart, kai Lietuva susiduria su nauja krize, esminį vaidmenį atlieka savivaldos.
„Neabejoju, visi prisimenate ekstremaliąją situaciją, sukelti koronaviruso pandemijos. Tuo metu reikėjo pasirūpinti ne tik žmonių testavimu, gydymu, bet ir pertvarkyti viešąjį gyvenimą – nuo švietimo iki prekybos.
Siekdamos suvaldyti situaciją savivaldybės siūlė ir taikė inovatyvius sprendimus, greitai reagavo į besikeičiančias aplinkybes. Ir šiandien, ko gero, nebūtų per drąsu pasakyti kas ligšiolinei pandemijos valdymo pasiekimai – pirmiausia savivaldos pasiekimai“, – forumo dalyviams kalbėjo prezidentas.
G. Nausėda taip pat atkreipė dėmesį, kad per pastaruosius metus ne visuomet pavykdavo išvengti ir konfliktinių situacijų: „Kartais sprendimai savivaldybėms buvo primetami iš viršaus, be išankstinio tarimosi ir kėlė nereikalingų įtampų“.
„Rusijai pradėjus karą Ukrainoje savivaldybės vėl prisiėmė didelę naštą. Savivalda kartu su nevyriausybiniu sektoriumi ir bendruomenėmis tikrai daug padarė dėl virš 64 tūkst. į Lietuvą atvykusių pabėgėlių. Taip pat teikė pagalbą Ukrainos miestams ir miesteliams, Ukrainos švietimo, sveikatos ir socialiniam sektoriui, kariuomenei“, – pabrėžė jis.
Vis tik, anot prezidento, iki šiol stinga efektyvios civilinės saugos sistemos ir veiklos koordinavimo nacionaliniu lygmeniu. Susidarius krizinei situacijai sprendimų priėmimų procesas turi būti aiškus ir niekam nekelti abejonių, o savivaldybėms turi būti pavestos konkrečios, racionalios ir jų galimybes atitinkančios užduotis, nurodė prezidentas.
„Todėl raginu merus nenuleisti rankų civilinės saugos srityje, o centrinę valdžią – priimti sprendimus ir skirti tam reikalingus finansinius išteklius“, – teigė jis.
Regionų forume taip pat dalyvauja premjerė Ingrida Šimonytė, ministrai, merai, politikai, ekspertai. Prezidento inicijuotas forumas organizuojamas kartu su Vidaus reikalų ministerija ir Lietuvos savivaldybių asociacija.
Taip pat darbotvarkėje – regionų plėtra, pokyčiai užimtumo sferoje, energetinių bendrijų galimybės prisidėti suvaldant elektros kainos šuoliui, viešojo transporto plėtra šalyje, trečiadienį pranešime nurodė Prezidentūra.
Nausėda: Lietuva yra per maža, kad joje egzistuotų regioniniai skirtumai
Lietuva yra per maža, kad joje egzistuotų regioniniai skirtumai, sako ketvirtadienį Regionų forumą atidaręs G. Nausėda.
„Aš visada laikiausi, laikausi ir turbūt jau nebepakeisiu savo nuomonės, kad Lietuva yra per maža, jog joje dar tarptų dideli regioniniai skirtumai. Mūsų tik 2,8 mln. žmonių ir Lietuva yra viena, joje visiems turi būti gyventi gera, patogu ir svarbiausia perspektyvu“, – ketvirtadienį Prezidentūroje vykstančio renginio atidarymo kalboje teigė jis.
Prezidento teigimu, žmonės, gyvenantys miestuose ir atokiausiuose šalies regionuose, turi matyti perspektyvą.
Anot G. Nausėdos, Lietuvos skirstymas į dvi dalis pastebimas rečiau.
„Galbūt iš kai kurių subjektyvių dalykų aš pastebiu, jūs pamenate, prieš keletą metų buvo labai populiarus Lietuvos skirstymas į pirmąją ir antrąją Lietuva, pastaruoju metu aš pastebiu šito skirstymo šiek tiek mažiau“, – sakė jis.
Prezidentas tvirtino, jog regioniniai skirtumai galėjo būti sušvelninti arba „žmonės numojo ranka nebetikėdami, kad tas skirtumas kada nors gali išnykti“.
Atidarymo kalboje G. Nausėda pažymėjo, kad artėjant kitąmet vyksiantiems savivaldos rinkimams Lietuvos regionai gali tikėtis didesnio politikų dėmesio.
„Artėja savivaldos rinkimai ir jiems artėjant jūs turbūt sulauksit vis daugiau vizitų iš Vilniaus – ir ministrai, ir kiti politikai turbūt regionus atras vėl ir vėl“, – sakė šalies vadovas.
„Aš nenoriu sakyti, kad tas dėmesys yra nenuoširdus ir daug ministerijų yra įsitraukusios į regionų problemas ir jų sprendimą, tačiau pati priklausomybė tarp rinkimų datos ir vizitų dažnumo, vis tiek šito negali neigti, tas dalykas egzistuoja“, – pridūrė jis.