Galiausiai šunis pavyko atskirti. Nukentėjusio šuns šeimininkė jurgita naujienų portalui tv3.lt trečiadienį sakė, kad augintinio būklė šiuo metu stabili, jo gyvybei pavojus negresia.
Policija įvykį tiria
Apie įvykį pranešta policijai. „Pareigūnai šiuo metu tikslina įvykio aplinkybes, nustatinėja savininką. Kiek mane informavo Vilniaus m. 1-ojo PK pareigūnai, tyrėjai su pranešėja jau bendravo, kaip minėjau tikslina aplinkybes ir priims atitinkamus sprendimus“, – teigė Vilniaus apskrities vyriausiojo komisariato komunikacijos poskyrio vyresnysis specialistas Tomas Bražėnas.
Jis pabrėžė, kad kovinių šunų laikymo, dresavimo, veisimo leidimų tvarka yra savivaldybės viešosios tvarkos skyriaus jurisdikcijoje. Policija prižiūri, ar laikomasi bendros tvarkos, bet nesprendžia, ar pavojingą gyvūną reikia konfiskuoti.
„Policijos pareigūnai vykdant bendras priemones prisideda prie savivaldybės vykdomų patikrinimų, kaip laikomąsi tvarkos – ar šunys vedžiojami tinkamai, ar surenkami palikti ekskrementai ir t.t. Pavojingų gyvūnų paėmimo klausimas irgi nėra policijos jurisdikcijoje, tą vykdo savivaldybės atstovai“, – komentavo sostinės policijos atstovas.
Privalo vedžioti su antsnukiu
Teisės aktuose numatyta, kaip turėtų būtų laikomi ir vedžiojami šunys bei kokia atsakomybė numatyta šeimininkams už taisyklių nesilaikymą.
„Visi šunys turi būti vedžiojami už pavadėlio, o pavojingų veislių šunys – uždėjus antsnukį (kitų veislių šunims antsnukis nėra privalomas). Gyvūnų negalima vesti į vaikų žaidimo aikšteles, taip pat leisti jiems šlapintis ant pastatų, laikinų statinių, skulptūrų, meno kūrinių, gėlynuose. Augintiniui pasituštinus būtina išmatas surinkti maišeliu, o maišelį išmesti į specialias šiukšliadėžes, mišrių atliekų konteinerius ar bendro naudojimo šiukšliadėžes“, – primena Vilniaus miesto savivaldybės Rinkodaros ir komunikacijos skyriaus Ryšių su žiniasklaida specialistas Gabrielius Grubinskas.
„Privaloma pasirūpinti, kad gyvūnai netrikdytų aplinkinių asmenų ramybės, poilsio ar darbo, taip pat kad jie nekeltų grėsmės kitiems asmenims, gyvūnams, jų sveikatai, gyvybei ir turtui. Gyvūnų negalima laikyti ir palikti be priežiūros bendrojo naudojimo patalpose, pavyzdžiui, balkonuose, rūsiuose, koridoriuose ar laiptinėse. Jei važiuojama liftu, būtina įsitikinti, kad kiti liftu važiuojantys žmonės neprieštarauja, jog kartu būtų vežamas gyvūnas“, – priduria jis.
Už gyvūnų laikymą reglamentuojančių teisės aktų pažeidimus gali būti skirta baudą nuo 30 iki 550 eurų. Už gyvūnų keliamą ramybės trikdymą gali būti skiriama bauda nuo 100 iki 1000 eurų.
Kai kada gyvūnas gali arba privalo būti konfiskuotas. Visi atvejai numatyti Administracinių nusižengimų kodekso 346 straipsnio 20 dalyje.
Kovinių ir pavojingų šunų kontrolė
Šunų veislės yra skirstomos į kovines, pavojingas ir kitas. Pagal tai numatyta, kokia tvarka šunį galima įsigyti, veisti, laikyti.
„Kovinių veislių šunis bei kovinių ir pavojingų veislių mišrūnus Lietuvoje laikyti yra draudžiama, o pavojingų veislių šunų laikymui būtina gauti savivaldybės išduodamą leidimą. Toks leidimas neišduodamas nepilnamečiams, asmenims, teistiems už tyčinius smurtinius nusikaltimus, ir asmenims, įrašytiems į sveikatos priežiūros įstaigų įskaitą dėl alkoholizmo, narkomanijos ar psichinės ligos. Taip pat draudžiama pavojingų veislių šunis laikyti daugiabučiuose namuose“, – paaiškina G. Grubinskas.
Pagal Lietuvos Respublikos įstatymus, kovinių šunų veisle laikomas amerikiečių pitbulterjeras.
Pavojingos šunų veislės yra šios:
- Amerikiečių Stafordšyro terjeras
- Stafordšyro bulterjeras
- Amerikiečių buldogas
- Argentinos dogas
- Fila Brasileiro (Brazilų mastifas)
- Kangalas (Turkų aviganis)
- Kaukazo aviganis
- Pietų Rusijos aviganis
Pavojingų ir kovinių šunų veislių kontrolė vykdoma pagal gaunamus pranešimus ir skundus dėl galimų pažeidimų, taip pat patruliuojant viešosios tvarkos pareigūnams. Tačiau minėtuoju atveju sostinės savivaldybė teigia skundų negavusi.
„Iš viešojoje erdvėje patalpinto vaizdo įrašo matome, kad atvejis yra sudėtingas ir reikalauja platesnio tyrimo, kitų aplinkybių vertinimo. Pirmiausia, reiktų nustatyti, ar tai nėra žiaurus elgesys su gyvūnais – juo laikomas tiek gyvūnų agresijos kitų gyvūnų ar žmonių atžvilgiu skatinimas, tiek gyvūnų treniravimas kovoms ar tokių kovų organizavimas.
Už žiaurų elgesį su gyvūnais gali būti taikoma tiek administracinė, tiek baudžiamoji atsakomybė. Kadangi savivaldybė negali taikyti baudžiamosios atsakomybės, manome, kad toks atvejis, kaip šis, turėtų būti vertinamas ikiteisminio tyrimo metu“, – teigė savivaldybės atstovas.