• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje rūkyti atvirose viešose vietose leidžiama. Tačiau sostinės policininkai, šaipydamiesi ir žemindami jaunuolius, norėjo juos įtikinti, kad yra priešingai. Esą taip pasielgta dėl moralinių ir etinių sumetimų, rašo „Lietuvos žinios“.

REKLAMA
REKLAMA

Praėjusį saulėtą sekmadienį keturi jaunuoliai susiruošė į sostinės Vingio parką, kad čia ramiai praleistų popietę. Viskas būtų ėjęsi kaip iš pypkės, jei ne policijos patruliai. Du pareigūnai pasišaipydami išprašė keturis jaunuolius iš visiems atviros viešosios erdvės. Tokią tvarkos saugotojų reakciją sukėlė draugijos į parką atsinešta vandens pypkė kvapniam tabakui rūkyti - kaljanas.

REKLAMA

Pasijuto pažeminti

Parūkyti vandens pypkės jaunuoliai įsitaisė ant suolo, greta vaikų žaidimų aikštelės, kuri tuo metu buvo tuščia. Vos pridegus kaljaną, prie kompanijos privažiavo patrulių ekipažas. Vienas policininkų išlipo iš automobilio ir nepasakęs savo pavardės įsakmiai patarė susipakuoti vandens pypkę bei eiti savo keliais.

REKLAMA
REKLAMA

Studentui Gytautui Sirvydžiui pasiteiravus, kodėl jis turėtų tai daryti, pareigūnas atsakė, jog rūkyti čia draudžia įstatymas. Vėliau pareigūnas dar patikslino, kad vaikų žaidimų aikštelėse rūkyti nedera. Pamatęs, kad jaunuoliai neskuba ardyti kaljano, policininkas ėmė kalbėti dar griežčiau ir net šaipytis. Tuo metu automobilyje likęs jo kolega tik šypsojosi. Galiausiai po grasinimų būti išvežtiems į komisariatą bei narkologinį dispanserį juonuoliai vis dėlto pasitraukė į atokesnę vietą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Po šio susidūrimo su pareigūnais G.Sirvydis pasijuto pažemintas. „Nesupratau, už ką buvome smerkiami - juk nieko bloga nedarėme. Turbūt tokiu įsakmiu tonu jie tiesiog norėjo parodyti savo valdžią. Žinoma, mums tai nesukėlė teigiamų emocijų“, - pasakojo psichologijos magistrantas.

REKLAMA

Jis atkreipė dėmesį, kad tuo pat metu prie Vingio parko prieigų iš tiesų buvo pažeistas įstatymas: trys automobiliai stovėjo už ženklo „Įvažiuoti draudžiama“, vadinamosios plytos. Tačiau policininkų šis pažeidimas nesudomino. „Labiausiai glumino, kad mums jau susirinkus daiktus ir einant lauk jie dar replikavo, kad nesusigadinčiau savo gyvenimo ir karjeros“, - stebėjosi G.Sirvydis.

REKLAMA

Moralės pamokėlė

LŽ kalbintas patrulių vadas Algimantas Sutkevičius nustebo sužinojęs, kad jo pavaldiniai išprašė pypkininkus tik dėl paties rūkymo. „Atvirai kalbant, pirmąkart susiduriu su tokiu įvykiu. Juk tai nebuvo girtavimas viešoje vietoje“, - sakė sostinės Viešosios policijos patrulių rinktinės vadas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paprašytas pasidomėti savo darbuotojų elgesio motyvais, jis gavo tokį jų paaiškinimą: draugija buvo išprašyta dėl moralinių ir etinių sumetimų. „Mūsų pareigūnams buvo pranešta, kad vaikų žaidimų aikštelėje girtuokliaujama. Atvažiavę jie pamatė žmones su kaljanu. Kadangi šalia buvo vaikų aikštelė, pasiūlė eiti prie Neries“, - sakė A.Sutkevičius.

REKLAMA

Policijos departamento Viešosios tvarkos skyriaus viršininko pavaduotojas Sigitas Urbonas teigė, kad šiuo atveju pareigūnai esą galėjo užbėgti galimiems pažeidimams už akių. „Jų pareiga imtis prevencinių priemonių nelaukiant piliečių pranešimų. Būna situacijų, kai patrulis teisiškai nieko negali padaryti, tad elgiasi, kaip jam išeina. Sunku vertinti, ar jų veiksmai buvo korektiški, ar gražiai buvo paaiškinta“, - sakė jis.

REKLAMA

S.Urbonas pripažino, kad patruliai iš tiesų kartais viršija savo įgaliojimus, bet visai taip pat netrūksta visuomenės paniekos tvarkos saugotojams. „Bet kuriuo atveju patrulių darbą galima apskųsti“, - užsiminė jis.

Išsigalvojo įstatymą

Vertinant teisiškai, šitaip elgdamiesi policininkai tiesiog perlenkė lazdą - paties patrulio jaunuoliams cituotas Tabako kontrolės įstatymas nedraudžia rūkyti nei atvirose viešose vietose, nei žaidimų aikštelėse. Taigi pareigūnas arba sąmoningai melavo, arba nežinojo, ką kalba. Įstatymas nurodo, kad negalima rūkyti mokymo ir gydymo įstaigų teritorijose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Valstybinės tabako ir alkoholio kontrolės tarnybos direktorius Česlovas Balsys teigė, kad rūkyti kaljaną teisiškai reiškia tą patį, kaip rūkyti įprastą cigaretę: lauke tai galima daryti, o viešojo maitinimo įstaigose - ne. „Tai tas pats reglamentavimas. Tad rūkyti pypkę nedraudžiama gatvėje arba sėdint ant suoliuko“, - sakė jis.

REKLAMA

Tuo metu Edvardas Volskis, Vilniaus pypkių kolegijos prezidentas ir įmonės „Tabako lapas“ vadovas, sako, kad pats per visus 35 pypkės papsėjimo metus dar nebuvo užsitraukęs policijos nemalonės dėl šio savo pomėgio.

Kad ir kaip būtų, pareigūnams nederėtų šaipytis iš žmonių, net jei jie iš tikrųjų pažeidžia įstatymą. Taip mano Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos prezidentas Aurelijus Veryga. „Nesuprantu, kodėl policininkams reikėjo supykti. Jokia situacija nėra pretekstas tyčiotis, juoba uniformuotam pareigūnui. Jei jie norėjo būti pavyzdingi pareigūnai, galėjo tiesiog pasakyti, kad rūkydami rodo negerą pavyzdį“, - įsitikinęs A.Veryga.

Priminsime, kad atskirus draudimus rūkyti gali nustatyti savivaldybės. Štai prieš kelerius metus rūkaliai buvo nepageidaujami Kauno Laisvės alėjoje. Tačiau, Č.Balsio žiniomis, Vilniuje tokių nerūkymo zonų nėra.

Marijus Širvinskas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų