Iš Lietuvos socialdemokratų partijos prieš kelias savaites pasitraukę parlamentarai su ekspremjeru Gediminu Kirkilu ir eksministru Juozu Bernatoniu priešaky paskelbė buriantys ir kviečiantys buvusius bendražygius jungtis į naują socialdemokratinę partiją.
Nauja partija perimtų ir Lietuvos socialdemokratų darbo partijos pavadinimą – taip dabar vadinasi dešimt buvusių socialdemokratų Seime vienijanti frakcija. Įdomu tai, kad partijos trumpinys būtų toks pat kaip Lietuvos socialdemokratų partijos – LSDP. Naujosios partijos pavadinimas jau įregistruotas Registrų centre.
Naujieji senieji socialdemokratai
Socialdemokratų partiją palikęs ir prie naujų socialdemokratų prisijungęs Rimantas Sinkevičius neneigė apie planus kurti naują politinį darinį, tačiau daugiau apie jį pasakoti nesiryžo.
„Mes planuojame ne vieną variantą, bet šitas yra vienas iš pagrindinių. Kai pristatysime visuomenei partijos programą, tada ir matysime. Dabar, kai programos nėra, papasakoti savo išskirtinumą būtų ne visai teisinga“, - tv3.lt kalbėjo R. Sinkevičius.
Pasak R. Sinkevičiaus, svarbiausi uždaviniai naujajai partijai – užsitikrinti partijos išskirtinumą, dirbti ties jaunimo pritraukimu.
„Kalbant apie partijos kūrimą, reikia šnekėti apie partijos platformą – kuo ji bus išskirtinesnė už jau dabar egzistuojančius, kuo ji bus geresnė, kuo ji bus patrauklesnė, kaip įtrauks jaunimą, ar ji bus tikro skandinaviško tipo socialdemokratiją, ar ji išliks, kaip dabar būna pamąstymų, apie socialistinio tipo partiją. Čia klausimas yra platesnis ateities ir nenorėčiau būti Vanga, kad imčiau ir dabar viską suprognozuočiau“, - teigė R. Sinkevičius.
Tačiau Mykolo Romerio universiteto docentas Saulius Spurga sakė skeptiškai vertinantis naujuosius socialdemokratus, tačiau neatmetė galimybės, kad patirties turintiems politikams gali pasisekti.
„Tai ambicijos. Iš pradžių jie kalbėjo, kad lauks sugrįžimo, tikėjosi tam tikrų permainų. Be abejo, jie dabar tą pasakė ir atsitraukti negalės. Jie turi žmonių pasitikėjimą, yra išrinkti ir, matyt, jų ambicijos didelės, jie – politikai profesionalai. Jie skirs laiko ne tik valdančiajai koalicijai, bet ir naujų struktūrų kūrimui, ką jie tikrai gali padaryti. Kaip ir pirmuoju atveju, čia tie finansai atsistos skersai kelio, bet šitie veidai turi didžiulį įdirbį, jie žinomi rajone ir gali šį tą nuveikti. Nėra tas jų projektas beviltiškas“, - tv3.lt sakė S. Spurga.
S. Spurgai užkliuvo naujosios partijos pavadinimas – Lietuvos socialdemokratų darbo partija – kuris rinkėjams gali priminti Darbo partiją.
„Tas „darbo“ man skamba kaip LDDP ir primena buvusią Darbo partiją, kuri liūdnai pagarsėjo. Nežinau, man tai sukelia neigiamas emocijas. Jie, matyt, tikisi, kad daugeliui žmonių sukels teigiamas emocijas. O šiaip tai politinei sistemai Lietuvos tai yra dar vienas smūgis ir tas susiskaldymas tikrai jis nieko gero neduos pačiai socialdemokratijos idėjai, jeigu ji yra. Abi partijos praloš šiuo atveju“, - prognozavo docentas.
Liberalai persikrikštyti neplanuoja
Lietuvos liberalų sąjūdyje ketvirtadienį taip pat iškelta idėja reabilituotis ir perkurti partiją iš naujo. Tokį pasiūlymą pateikė ilgametis liberalas Petras Auštrevičius, tačiau laikinasis partijos pirmininkas Eugenijus Gentvilas tikino, kad ši idėja palaikymo nesulaukė.
„Mes manome, kad naujos partijos kūrimas neišsprendžia jokių problemų. Reputacijos problemų pamiršti neleisite jūs, sakysite, tie patys žmonės susirinko, ir patys rinkėjai, ką, nebepažins Gentvilo ir Auštrevičiaus, nes kitaip pasivadino? Tai gali atrodyti, kaip bandymas slapstytis, maskuotis ar net bėgti nuo bankų paskolos, tai tik dar labiau gali reputacinius dalykus sumenkinti“, - tv3.lt kalbėjo E. Gentvilas.
Nors neatmeta galimybė atnaujinti senąją partiją, laikinasis liberalų pirmininkas taip pat kėlė klausimą, kas nutiktų su senąją partija, jei ši nuspręstų persikurti, kur keliautų jos skolos ir problemos.
„Šitos partijos problemos yra Liberalų sąjūdžio, Liberalų sąjūdis ir turi jas spręsti. Ir mes pasirengę jas spręsti. Man niekas neapsako, kad tos problemos išnyks. Žmonės liks tie patys, tik kitu pavadinimu, bankų paskola lieka, tai argi tai sąžininga? Man atrodo, nesąžininga“, - teigė parlamentaras.
S. Spurga liberalų apsvarstytus scenarijus – perkurti ar likti – laiko išmintingais ir galimais. Tačiau labiausiai pagirtinas MRU docentui atrodo liberalų lyderio sprendimas nebėgti nuo atsakomybės dangstantis po nauju vardu.
„Pasisakydami už dabartinį partijos pavadinimą, jie pabrėžia, kad jie nebėgioja, nebando išvengti atsakomybė, nevinguriuoja. Priminčiau, kad viena ir partijų – Darbo partija – ji vinguriavo, mėtė pėdas, kaitaliodama pavadinimus, bandydama išvengti atsakomybės teismuose. Matyt, tai palikę tam tikras karčias nuosėdas daugelio atmintyje ir liberalai nenori turėti nieko bendro su tokiu veiksmu“, - kalbėjo S. Spurga.
Taip pat, pasak S. Spurgos, jei liberalai nuspręstų pasikrikštyti nauju pavadinimu, jų rinkėjams tai turbūt būtų nepriimtinas sprendimas.
Persekioja negandos
Portalas tv3.lt primena, kad Vyriausioji rinkimų komisija nutarė liberalams dėl pažeidimų neskirti anksčiau numatytos pusmečio beveik 400 tūkst. eurų dotacijos. Liberalai VRK sprendimą dėl dotacijos planuoja skųsti teismui, artimiausiu metu vyks derybos su banku dėl paskolos.
Rugsėjį partijai buvo pateikti įtarimai politinės korupcijos byloje. Anot Specialiųjų tyrimų tarnybos, Liberalų sąjūdis gavo naudos dėl tuometinio partijos pirmininko Eligijaus Masiulio ir Š. Gustainio neteisėtos veiklos.