Baltijos šalių oro erdvėje antradienį vykusių didžiausių iki šiol NATO pratybų metu Karmėlavoje dislokuoto Valdymo ir pranešimų centro karininkai mokėsi naikintuvų valdymo ir veiksmų koordinavimo veiksmų įvykus oro erdvės pažeidimui.
Laikinasis Lietuvos karinio oro pajėgų (KOP) vadas pulkininkas leitenantas Vidmantas Raklevičius BNS papasakojo, kokius įgūdžius Valdymo ir pranešimų centro karininkai iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos tobulino, kuomet Baltijos šalių oro erdvėje buvo apie 15 JAV, Lenkijos ir Danijos naikintuvų F-15 ir F-16 bei degalų papildymo ore lėktuvas KC-135 Stratotanker.
„Naikintuvų valdymo ir skirstymo karininkai jau valdė ne „vienas prieš vieną“ naikintuvus, o „du prieš du, keturi prieš keturis“, kaip tai vyksta realiame gyvenime. Bet viskas buvo taikos meto oro policijos vykdymo rėmuose. Karmėlavos centro vaidmuo yra valdyti naikintuvus, juos suvedinėti. Vieni (naikintuvai – BNS) imitavo (oro erdvės – BNS) pažeidėjus, kiti juos periminėjo, centro karininkai atpažinimo procedūras atlikinėjo, privedinėjo juos prie kuro papildymo lėktuvo, užtikrino apsikeitimą informaciją su civilinėmis oro navigacijos tarnybomis“, – pasakojo V.Raklevičius.
Jo teigimu, tokio tipo pratybos yra „rutininės“, jos rengiamos tam, kad visų lygių specialistai palaikytų ir gerintų savo kvalifikaciją. Mokymų metu dirbo ne tik centras Karmėlavoje, buvo naudojamos visų Baltijos šalių radiolokacinės stotys.
„Vertinant tai, kad nuo rudens Valdymo ir pranešimo centras Karmėlavoje yra pasiekęs pilną operacinį pajėgumą, prasidėjo aukštesnio lygmens pratybos, treniruotės, kad būtų užtikrinta pilna trijų Baltijos šalių oro vadovavimo ir valdymo sistemos integracija į vieningą NATO gynybos sistemą. Tai tokiose treniruotėse dalyvautų jau ne viena šalis, o kelios.
Kitaip tariant, norima tas procedūras, kurios jau eilę metų yra atidirbinėjamos, padaryt sudėtingesnes. Maksimaliai priartint prie realios situacijos“, – sakė V.Raklevičius.
Mokymai, pasak KOP vado, prasidėjo antradienio rytą ir baigėsi apie trečią valandą po pietų. Juose, anot V.Raklevičiaus, kaip ir planuota, dalyvavo JAV, Lenkijos ir Danijos kariniai lėktuvai, o dėl „objektyvių priežasčių“ neatskrido čekų lėktuvai.
Valdymo ir pranešimo centras Karmėlavoje, pasak V.Raklevičiaus, vykdė taktinį lėktuvų valdymą, o mokymus prižiūrėjo Jungtinis oro operacijų centras Vokietijoje.
Pratybose dalyvavo JAV naikintuvai, dislokuoti Aviacijos bazėje Zokniuose, Danijos ir Lenkijos naikintuvai, taip pat Jungtinėje Karalystėje dislokuoti JAV naikintuvai.
Nuo rugsėjo pabaigos oro policijos misiją Baltijos šalyse vykdo JAV kariai su keturiais F-15 C naikintuvais. Maždaug 120 amerikiečių karių misiją Baltijos šalyse vykdys iki gruodžio pabaigos.
Lietuva ir kitos Baltijos šalys neturi oro erdvės patruliavimui tinkamų orlaivių. Šiaurės Atlanto Tarybos sprendimu, nuo 2004 metų Lietuvoje dislokuojami NATO šalių lėktuvai ir kontingentai, kurie po kelis mėnesius saugo Baltijos šalių oro erdvę.
Pagal dabartinius susitarimus NATO partneriai Baltijos šalių oro erdvę saugos iki 2011 metų. Tuo metu Lietuva, Latvija ir Estija siekia, kad misija būtų pratęsta bent iki 2018-ųjų.
Gegužės pabaigoje įvykusiame trišaliame Baltijos šalių gynybos ministrų susitikime buvo sutarta, kad Lietuva, Latvija ir Estija iki 2010 metų atliks studiją, kurioje bus ieškoma efektyviausio sprendimo, kokią formą ateityje įgaus Baltijos šalyse šiuo metu vykdoma NATO oro policijos misija.
Lietuva teigia, kad kol Aljansas užtikrina oro erdvės apsaugą, šalis turi galimybę sutelkti dėmesį ir išteklius į kitų gynybos prioritetų ir NATO Pajėgų tikslų įgyvendinimą bei dalyvavimą tarptautinėse operacijose. Jeigu Lietuva šiuo metu būtų priversta įsigyti ir išlaikyti naikintuvus, jai tektų persvarstyti daugelį kitų, ypač su sausumos pajėgomis susijusių gynybos projektų.