„Narkomanai anonimai“ – neprofesionali sveikstančių priklausomųjų draugija, kurie padeda vienas kitam nutraukti narkotikų vartojimą ir išmokti gyventi be jų. NA tiki, kad viena iš sėkmės priežasčių, tai vieno priklausomojo pagalba kitam, ir tai neturi analogų. Draugijos nariai įsitikinę, kad jų asmeninė kompetencija užtikrina stabilaus sveikimo platformą. Susirinkimuose draugijos nariai dalijasi savo asmenine patirtimi su kitais, ieškančiais pagalbos, ne kaip profesionalai, o paprasčiausiai kaip žmonės, išgyvenę panašią situaciją ir radę sprendimą.
Kada žmonės kreipiasi į Jūsų draugiją? - klausiu draugijos pirmininko.
Būna labai įvairiai, nes kiekvienas žmogus skirtingai pasiekia savo dugną. Štai vienas pradeda mąstyti, kad turi problemą, išgirsta apie mus, tiesiog ateina pasmalsauti ir išeina, o po kiek laiko ir vėl sugrįžta. Kitus beveik prievarta siunčia šeimos nariai, o dabar ir policija pradėjo siųsti žmones, kurie turi priklausomybių ir buvo pagauti apsvaigę vykdant nusikaltimą, į mūsų susirinkimus. Būna ir taip, kad teismas skiria lankytis susirinkimuose.
O tie tikrieji nariai – jie apsisprendžia patys. Aš irgi pasiekiau savo dugną, kai nebegalėjau taip gyventi, – tik tada ir atėjau. Esu sutikęs žmonių, kuriems, mano manymu, dar blogiau nei man buvo, tačiau jie teigia, kad viskas gerai.
NA susirinkimai siūlo priklausomiesiems tokią aplinką, kuri suteikia galimybę išmokti gyventi laisviems. NA sveikstantys priklausomieji įsitikinę, kad kuo greičiau jie pripažins savo problemas visuomenėje ir kasdieniniame gyvenime, tuo greičiau jie taps priimtini, atsakingi ir veiklūs visuomenės nariai.
Kaip veikia grupė? Kaip padedate vienas kitam?
Svarbiausia yra kalbėjimas. Grupės susirinkimai vyksta maždaug 45 minutes, valandą. Iš pradžių skaitomi skaitiniai, kas yra priklausomasis, narkomanai anonimai, kokia tai programa; narkomanų anonimų 12 žingsnių , NA 12 tradicijų, – šie skaitiniai pagrindiniai.
Grupėje yra vedantysis, kuris toks pats narys kaip ir visi kiti. Jei būna tema – vedantysis ją pristato, arba paklausia „gal yra šiandien žmogus, kuris blogai jaučiasi?“ ar labai gerai jaučiasi, kas nori pasidalinti savo skausmu, išgyvenimais ir panašiai. Jei atsiranda toks žmogus, kuris nori kalbėti, – prisistato ir pradeda dalintis. Tuo metu, kai vienas kalba, – visi tyli ir klauso, niekas nepertraukinėja ir neuždavinėja klausimų, – tokios taisyklės. Ir visi klausimai užduodami tik pertraukos metu ar po susirinkimo. Net pakalbėjus niekas neužduoda klausimų, netardo ir neklausinėja. Jei kas, klausydamas kalbėtojo, jaučia, kad jo išgyvenimai ir patirtys panašios, tada pabaigus kalbėti vienam – savo patirtimi dalinasi kitas žmogus. Mes visi kalbame tik apie save, dalinamės tik savo patirtimi. Mes nekritikuojam, neteisiam ir nepatarinėjam kitiems.
Štai, pavyzdžiui, kažkas papasakoja ir pradedu jį mokyti „nedaryk taip ar anaip“, – ne, taip negalima daryti. Jei aš noriu kalbėti – pasakoju tik apie save. Būna taip, kad girdi panašias istorijas ir išgyvenimus, pavyzdžiui, kažkas su direktoriumi darbe susipyko, vėliau dėl to labai išgyveno, – ir aš tada pasakoju apie savo patirtį, kaip aš išgyvenau tą situaciją, kokius jausmus patyriau ir kaip aš tvarkiausi su tais jausmais.
Aš 13 metų švarus, negaliu tiksliai pasakyti kaip kalbėjimas veikia, bet jis veikia. Būna taip, kad ateini manydamas, kad mano gyvenimas visiškai sumautas, tačiau staiga išgirsti kitą žmogų pasakojant dar blogesnių išgyvenimų ir supranti, kad šiai dienai dar gyveni nuostabiai, o mano problemos palyginus su to žmogaus – nulinės ir automatiškai palengvėja.
Kiek laiko reikia lankyti susirinkimus?
Kaip sakiau, jau 13 metų esu švarus, tačiau iki šiol lankau „Narkomanų anonimų“ susirinkimus. Aišku, dabar ten lankausi rečiau – maždaug 2 kartus per mėnesį, o anksčiau eidavau kiekvieną dieną. Tačiau poreikis vaikščioti į susirinkimus visada yra, o efektyvumas su kiekviena diena vis didesnis. Kaip aš sakau „prabanga neiti į susirinkimus“.
O šiaip rekomendacija naujam žmogui – apsilankyk 90 susirinkimų per 90 dienų ir tada spręsk ar ši programa tau tinka ar ne. Toks bandomasis laikotarpis. Juk darbe taip pat per tris mėnesius supranti, ar tau patinka dirbti, ar ne, o darbdavys irgi pasižiūri ar jam tinkamas darbuotojas, – tai čia toks pats principas.
Yra ir kitas pasakymas „jei pravėrei narkomanų anonimų duris – tai ne be reikalo“, be reikalo čia niekas neateina.
Esate anoniminė grupė.
Taip, mes neskelbiame pavardžių, adresų. Yra sąsiuvinis, kur patys nariai gali įrašyti savo vardą, telefoną ir miestą, tačiau tai nėra neprivaloma. Gali tiesiog ateiti, atsisėsti ir klausyti, neatskleidžiant jokių duomenų apie save. Neturime jokių narių sąrašų.
NA – tai nepelno siekianti vyrų ir moterų, kuriems narkotikai tapo pagrindine problema, bendrija. Tai sveikstantys priklausomieji, kurie reguliariai susitikinėja tam, kad padėtų vieni kitiems išlikti „švariems“. Vienintelė sąlyga tapti draugijos nariu – noras nustoti vartoti.
Lietuvoje narkomanai anonimai (NA) pradėjo rinktis į grupes nuo 1992 metų, bet bandymai buvo nesėkmingi – grupės iširdavo. 1998 metais rugpjūčio mėnesį įsikūrė pirmoji grupė Vilniuje, po to susiformavo grupė Kaune. Šiandien Lietuvoje, veikia 16 NA grupių, per savaite vyksta 35 susirinkimai.
Gegužės 16-17 dienomis, Vilniaus ,,Šarūno" viešbutyje Raitininkų g. 4, vyks 11 Lietuvos narkomanų anonimų konventas ,,NA kelias tai mano kelias".
Daugiau informacijos rasite: http://naconvention.lt/ , http://lietuvos-na.lt/ , [email protected] , skype: konventas.org arba telefonu: +370 646 32302+370 646 32302