Pavasaris dar pagausino „Panevėžio šeimynos“ būrį. Tris ir daugiau vaikų auginančias šeimas vienijanti organizacija kas mėnesį pasipildo vis naujais nariais ir vos talpina visus paramos, supratimo, bendravimo ieškančiuosius.
Manantiesiems, kad gimstamumas šalyje katastrofiškai mažėja ir visai nebėra dorų šeimų, išdrįstančių auginti bent kiek didesnį būrį atžalų, reikėtų nors kartą patekti į gausių šeimų bendrijos „Panevėžio šeimyna“ renginius. Tiek šilumos, geros nuotaikos, linksmo šurmulio, kiek būna tuose renginiuose, vargu ar kur kitur pavyktų surasti.
Naujos pažintys
Panevėžio vyskupijos katechetikos centro patalpose Marijonų gatvėje įsikūrusioje bendrijoje praėjusią savaitę kaip tik ir vyko toks renginys. „Naujokų susipažinimo vakaronė“, – sako bendrijos pirmininkė Violeta Jarašiūnienė.
Pastaruoju metu nauji nariai į bendrijos užsiėmimus plūste plūsta. V. Jarašiūnienė sako, kad į bendrą būrį priimamos tik tris ir daugiau vaikų auginančios, jais tinkamai besirūpinančios, negirtaujančios, neapsileidusios šeimos. Anksčiau 50–60 gausių šeimų vienydavusioje bendrijoje dabar jau lankosi per 90 šeimų. Kiekvienoje jų auga po 3, 5, 7, 8 ar dar daugiau vaikų.
Naujų narių susipažinimo vakaronė buvo įspūdingas renginys – su programa, vaišėmis, muzika. Kaip ir kiekvieno susitikimo metu, ir tėvai, ir vaikai jautėsi kaip savi tarp savų. Niekas kreiva akimi nežiūrėjo į po keletą papurgalvių glėbyje spaudžiančias mamas.
Negeras požiūris
Bendrijos senbuvės, aštuonis vaikus auginančios Ritos Kursienės nuomone, gausios šeimos „Panevėžio šeimyną“ suranda ne tik dėl to, kad čia gaunama šiokios tokios materialios paramos – labdaros maisto produktais, drabužiais. Didelė trauka – vaikų užimtumas. Bendrijoje nuolat vyksta užsiėmimai, vaikai mokomi kurti rankdarbius, piešia, lipdo, pina, dalyvauja saviveikloje, dainuoja, vaidina. Yra pakankamai priemonių prasmingai ir turiningai praleisti laiką, o susidraugavę vaikai čia puikiai jaučiasi.
Bet bene svarbiausia traukos priežastis – galimybė pabūti su tokiomis pat gausiomis šeimomis, pasikalbėti, pasitarti, padejuoti, nesibaiminant, kad išpasakojus savo bėdas išgirsi atsakymą: „Nereikėjo tiek vaikų prisigimdyti.“ O juk tokius žodžius ne viena motina girdėjo drebiant į akis. Retą aplenkė priekaištai, kad ji vaikus tik dėl pašalpų gimdžiusi.
„Negeras visuomenės požiūris į gausias šeimas“, – atsidūsta gausios šeimos mama. Bet tuoj pat priduria vis tiek nė kiek nesigailinti, kad šeimoje auga net aštuoni vaikai nuo 3 iki 16 metų – trys dukterys ir penki sūnūs.
Nei ji, nei vyras Edvardas net pagalvoti negali, kad kurio nors dabar nebūtų kartu. „Visi brangūs, visi mylimi“, – sako gausios šeimos tėvai. Dėl sveikatos problemų dar negimusį devintąjį kūdikį praradusi motina iki šiol be skausmo negali kalbėti apie jį, labai gailisi neišnešiotos gyvybės.
Prie arbatėlės
Kiekvieno mėnesio pirmąjį trečiadienį gausių šeimų motinos bendrijoje rengia pokalbių popietę prie arbatos. Susirinkusios į būrį, vaikus išleidusios į užimtumo valandėlę, moterys tikrai turi apie ką pasikalbėti. Problemų gausiose šeimose nors vežimu vežk.
„Ir tai ne tik materialinės bėdos, rūpesčiai, kaip išmaitinti, aprengti, apauti, išleisti į mokyklą vaikus. Tenka susidurti ir su rimtesnėmis – sveikatos, auklėjimo, tarpusavio bendravimo, vaikų integracijos į visuomenę problemomis. Gyvenimas nerieda kaip sviestu pateptas“, – pasakojo bendriją lankančios gausių šeimų motinos.
Pasigenda tėvai ir rimto, svaraus valstybės požiūrio į gausias šeimas. Kiekviena yra palikta pati sau: pasigimdei būrį vaikų – ir kapstykis kaip išmanai. Niekam neįdomu, ar pavyks. Manantieji, kad gausios šeimos apipilamos pašalpų pinigais, labai klysta. Jokių papildomų išmokų, išskyrus vadinamuosius vaiko pinigus, gausios šeimos negauna.
Į gyvenimą su muzika
R. Kursienė džiaugiasi, kad jos vaikai dažnai neserga, beveik visi domisi ir labai mėgsta muziką, groja. Pati gitara skambinanti motina dabar su vaikais rengia koncertinę programą, kurią pirmiausia ketina parodyti bendrijos „Panevėžio šeimyna“ nariams.
Moteris pasakoja bendriją suradusi jau bene prieš dešimt metų, kai taip pat būrį vaikų auginanti kaimynė pakvietė kartu nueiti. „Abi ir nuėjome su vaikais, nors po mažiau dar jų turėjome. Pradėjusios lankyti užsiėmimus džiaugėmės, kad jie labai patiko ne tik mums, bet ir vyrams, o ypač vaikams“, – sako R. Kursienė.
Gausios šeimos mažajam netrukus sukaks 3 metai, ir moteris vėl kibs į darbus centriniame pašte. Nors namuose motinos rankos itin reikalingos, dirbti ji vis tiek eis. Iš vieno vyro atlyginimo išsilaikyti būtų nelengva.
Ridens margučius
„Nors nei mūsų, nei kitų pažįstamų šeimose vaikai nei alkani, nei nuplyšę nevaikšto, verstis kartais tenka sunkokai. Užtat labai džiaugiamės „Maisto banko“ parama maisto produktais, įvairia kita pagalba“, – tikina moterys.
Šeimos laukia, kad kuo greičiau ateitų tikrasis, šiltas pavasaris. Visi kartu su vaikais išvyktų į gamtą, taip pat pradėtų darbus daržuose, soduose. „Tačiau nei nuo oro temperatūros, nei nuo metų laiko klimatas gausiose šeimose nepriklauso. Tegul už lango skaisčiausiai švies saulutė, jeigu nebus sutarimo, vieni kitų supratimo, nebus gera namuose ir širdyje“, – sako R. Kursienė.
Jai pritaria ir kitos gausių šeimų motinos. Artimiausias didelis bendrijos renginys vyks per šv. Velykas. Kaip ir kasmet, vaikai ridens margučius, pačių sukurtais darbeliais sveikins tėvelius, dainuos, vaišinsis – tiesiog bus visi drauge.
Vitalija JALIANIAUSKIENĖ
Panevėžio balsas