Vilkaviškio rajone, Kiršų kaime, neseniai išdygo šis nedidelis namukas. Jį savo rankomis šeimai pastatė arba tiksliau, nulipdė, Andrius Milinkevičius. Namas iki sijų – drėbtas iš molio, šiaudų ir smėlio mišinio. Tokių namų Lietuvoje daugėja.
Andrius pasakoja, kad namas dar bus aptinkuotas moliu. Vyras kviečia į vidų.
Namo plotas nedidelis – kiek daugiau nei 60 kvadratinių metrų. Paklaustas kodėl sumanė nusilipdyti namą, vyras sako, kad tokia idėja kilo dėl kelių priežasčių:
„Buvo mums aktualu, kad namas būtų iš ekologiškų medžiagų. Nenorėjome per daug naudoti betono ar statybinių blokelių, kaip yra įprasta šiandien. Tai ir mūsų paveldas. Tai buvo įprasta statyba. Netgi mano proseneliai gyveno tokiame name."
Kita priežastis – pinigai. Pasistatyti molinį namą yra nebrangu, sako Andrius. Tik darbo reikia įdėti daug. Sunkiausia pasiruošti mišinį. reikia sumaišyti molį su šiaudais, smėliu ir vandeniu. Visa tai buvo daroma rankomis. O neretai ir kojomis. Virtuvėje visos medžiagos buvo pilamos į krūvą, tada maišomos ir mindomos:
„Visą namą nulipinome per 11 darbo dienų. Kaip kregždės tikros. Tai buvo gana įspūdinga."
Taigi, kiek kainavo nusilipdyti nedidelį, bet jaukų namą? Andrius sako tikslios sąmatos negalintis pasakyti. Tačiau tikina, kad toks būstas daug pigesnis nei iš pirktinių statybinių medžiagų. Sienos, anot vyro, kainavo apie tris šimtus eurų. Šiaudus atidavė kaimynė. Molį teko atsivežti. Bet irgi netoli. Maždaug už 30 kilometrų. Gauti smėlio irgi nebuvo problema. Etnologo išsilavinimą turintis vyras užsiima kalvyste. Tad, tarkim, laiptų turėklai irgi nekainavo – pasidarė pats.
„Tai yra visiškai pigu. Toks namas pastatomas už 5-6 tūkstančius eurų tikrai. Čia tiesiog yra tai, ką tu nori į jį sudėti. Gali sudėti bet kiek, tam ribų nėra. O taupant galima šen ten… Ir medžiagas galima daug paimti iš aplinkos. Ir tada tie galutiniai sprendimai gali būti rankų darbas. Nebūtinai iš parduotuvės, nebūtinai už pinigus", – kalbėjo Andrius Milinkevičius.
Andrius su žmona augina du dvejų ir ketverių metų vaikus. Kol kas šiame name šeima tik vasaroja. Bet planuoja čia įsikelti gyventi nuolat. Molinio namo privalumas, pasakoja vyras, kad vasarą jame vėsu, o žiemą šilta. Sienos nepraleidžia šalčio. Andrius sako, kad toks namas turi ir daugiau privalumų:
„Pats molis yra antiseptikas ir jis ir kosmetikoje yra naudojamas ne be reikalo, nes jis turi tokių gydomųjų savybių. Tai tos sienos gavosi tokios ekstra geros ir mums labai patiko, labai patiko.‘‘
Vyras nesikuklina: paklaustas kiek metų gali stovėti šis namas atsako, kad ne vieną šimtmetį:
„Tai čia man atrodo yra 400-500 metų garantuotai. Kodėl gi ne? Yra Anglijoje pastatų, yra Prancūzijoje, kurie tiek stovi, moliniai. Ir dar daugiau stovėtų juos prižiūrinti, tausojant. Žinoma, kiekvienas namas turi savo filosofiją. Jeigu ateinančios kartos tą filosofiją perimtų ir ja gėrėtųsi ir puoselėtų, tai būtų nemirtinga.‘‘
Ne tik pavieniai asmenys Lietuvoje lipdosi sau namus iš molio. Yra nemažai vadinamųjų ekogyvenviečių, kur statomi tik tokie namai – iš molio ir šiaudų.