„Norėjome- kaip geriau, išėjo – kaip visada“, - turėtų pasakyti autobusų ir geležinkelio stoties rajone gyvenančių marijampoliečių bėdas išklausę įstatymų leidėjai.
Nuo 2009 metų sausio 1 dienos įsigaliojusios Alkoholio kontrolės pataisos buvo kuriamos ir tvirtinamos tam, kad žmonės mažiau girtautų, būdami neblaivūs mažiau nusikalstų ar patys netaptų nusikaltimų aukomis.
Tačiau Stoties gatvėje gyvenantys marijampoliečiai nuo vasario pradžios prarado ramybę: naktimis turi nuolat klausyti garsiai sklindančios muzikos iš automobilių, klykaujančių neblaivių piliečių, daužomų butelių, muštynių erzelio. Paryčiais gatvę nukloja krūvos po naktinių linksmybių likusių šiukšlių.
Alkoholio kontrolės įstatymo pataisomis nustatę, kad prekiauti svaigiaisiais gėrimais parduotuvėse galima iki 22 valandos, įstatymo leidėjai užmiršo tokius draudimus nustatyti ir barams ar kavinėms.
Todėl naktimis dirbančių barų pardavėjai, jeigu licencijoje numatyta prekyba išsinešimui, nepažeisdami jokių įstatymų vynu, alumi ar degtine padeda apsirūpinti visiems, naktį pritrūkusiems svaigalų.
„Esu verslininkė ir neslepiu, kad siekiu pelno,- sakė autobusų stotyje veikiančio V. Rudmino tikrosios ūkinės bendrijos baro direktorė Aldona Rudminienė. – Kai įsigaliojo Alkoholio kontrolės įstatymo pataisos, mes patikslinome savo licenciją ir dirbti pradėjome kasdien iki 2 valandos nakties, o penktadienį ir šeštadienį iki 5 valandos ryto.
Apyvarta yra nebloga. Be jokios reklamos žmonės greitai sužinojo, kad mes dirbame ir naktimis, tad pirkėjų bei baro lankytojų suvažiuoja nemažai“.
„Pamatytumėte, kas čia darosi naktimis, - sakė Stoties gatvėje prieš barą gyvenanti moteris. – Esame įsidėję triukšmo nepraleidžiančius langus, tačiau niekas nepadeda, daug naktų esame likę be miego. Baro klientai atvažiuoja su garsiai įjungta muzika, patys šūkalioja, nuolat tranko durimis, girtuoklių tramdyti atvažiuoja policija.
Patys raminti įsisiautėjusių baro klientų privengiame – girti žmonės gali ir padegti namus, ir išdaužyti langus. Kenčiame mes, kai reikia į darbus eiti neišsimiegojus, kenčia vaikai, kai nuolat pabunda dėl baro triukšmų“.
Policijai V. Rudmino klientų keliamo triukšmo problema nėra naujiena – apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko pavaduotojas Skirmantas Andriušis nurodė, kad šiemet užfiksuotas vienas pranešimas dėl viešosios tvarkos pažeidimo pačiame V. Rudmino bare ir 30 viešosios tvarkos pažeidimų šio baro prieigose.
„Neblaivių asmenų muštynės, neblaivi moteris kimba prie praeivių, guli neblaivus asmuo, neblaivus asmuo kabinėjasi prie autobusų laukiančių keleivių“ – priežastys, dėl ko buvo kviečiama policija.
A. Rudminienė sakė, kad baras buvo nubaustas ir teisme, kai geležinkelio policija šalia geležinkelio stoties rado gulintį neblaivų paauglį. Šis nurodė pirkęs alaus stoties bare.
„Mes teismui pateikėme net kasos aparato juostas ir įrodėme, kad alkoholio tuo metu net nebuvo parduota, juo labiau niekas neįrodė, kad nepilnametis apsipirko mūsų bare, bet teismas nusprendė skirti baudą mūsų darbuotojai,“- sakė direktorė.
Ji prisipažino, kad pradėjus naktinę prekybą alkoholiu į barą plūstelėjo kontrolierių – prieš kurį laiką V. Rudmino barą tikrino ekonominės policijos pareigūnai, ten apsilankė mokesčių inspektoriai, alkoholio ir tabako kontrolės tarnyba. Jokių pažeidimų nerasta. „Nenoriu jokių nemalonumų, - teigė direktorė, - todėl stengiamės dirbti taip, kaip leidžia įstatymai“.
Tačiau legalios naktinės alkoholio prekybos, išgarsinusios autobusų stoties barą, gali ir nebelikti. Jau šį pirmadienį savivaldybės taryba savo posėdyje turės apsispręsti, kieno – alkoholiu prekiaujančių verslininkų ar ramybės trokštančių gyventojų – interesus gina valdžia.
Neapsikentusi Stoties gatvės gyventojų skundų ir sulaukusi pranešimų iš policijos apie teisėtvarkos pažeidimus V. Rudmino baro prieigose, savivaldybės administracija parengė sprendimo projektą, numatantį uždrausti prekybą alkoholiniais gėrimais šiame bare nuo 22 iki 8 valandos ryto.
Nors įstatymai barams leidžia pardavinėti vietoje ir išsinešimui alkoholinius gėrimus ištisą parą, savivaldybių tarybos, atsižvelgdamos į prekybos svaigalais vietą, gyventojų, bendrijų, bendruomenių ar jų atstovų, visuomeninių organizacijų ar kitų institucijų raštu pareikštą nuomonę, policijos komisariatų pasiūlymus, turi teisę riboti laiką, kuriuo leidžiama prekiauti alkoholiniais gėrimais.
Liucija Burbienė