„Mano įsitikinimu, mokesčiai yra vertybinis klausimas, mokesčiais mes pasakome, kokie yra mūsų valstybės prioritetai, kas yra mums svarbu, todėl natūralu, kad vertybiniais klausimais diskusijos būna pakankamai aštrios ir neretai emocingos. Vis tik aš noriu paprašyti, kad apsiribotume dalykine diskusija ir kalbėtume apie konkrečius faktus priimant sprendimus. Absoliuti dauguma Europos Sąjungos šalių taiko sumažintą tarifą maitinimo sektoriui, sumažintą tarifą taip pat didelė dalis taiko kultūros sektoriui, sporto sektoriui, atlikėjams. Taip yra todėl, kad lygiai kaip ir Lietuvoje, daugelyje Europos Sąjungos šalių šiuos sektorius sudaro smulkus verslas“, – posėdyje kalbėjo M. Majauskas.
Premjerė I. Šimonytė pateikė daugiabriaunį pasiūlymą: pirma, neterminuotai taikyti 5 proc. pridėtinės vertės mokesčio tarifą elektroninėms knygoms ir elektroniniams neperiodiniams leidiniams bei taip pat kompensuojamiems specialiosios medicininės paskirties produktams, antra, taikyti neterminuotą 9 proc. tarifą apgyvendinimo paslaugoms bei meno ir kultūros įstaigų renginių lankymui, trečia, taikyti pusmečio trukmės 9 proc. lengvatą maitinimui, sporto renginiams, sporto klubams ar atlikėjams.
M. Majausko vadovaujmas Biudžeto ir finansų komitetas siekė I. Šimonytės siūlymą pakeisti taip, kad 9 proc. tarifas maitinimui būtų taikomas metams, o atlikėjų paslaugoms, sporto renginių ir sporto klubų lankymui – neterminuotai.
Tačiau balsavimą Seimo salėje laimėjo I. Šimonytė. Už jos pasiūlymą balsavo 73 Seimo nariai, tai yra visa valdančioji dauguma, išskyrus M. Majauską, bet pasiūlymą parėmė opozicijos atstovai Remigijus Žemaitaitis ir Liudas Jonaitis, tik pastarasis po balsavimo apsigalvojo ir nurodė norėjęs balsuoti prieš.
Tačiau po balsavimo kilo didžiulė diskusija tarp pozicijos ir opozicijos, ar teisėtai pasielgė valdantieji, balsavę už visą I. Šimonytės pasiūlymą in corpore, o ne atskiras jo dalis. Pati premjerė norėjo, kad būtų balsuojama vieną kartą už visą pasiūlymų paketą, o M. Majauskas siūlė balsuoti už kiekvieną pasiūlymo elementą atskirai.
Jeigu būtų buvę balsuojama, kaip siūlė M. Majauskas, tuomet egzistavo menka tikimybė, kad būtų buvę pritarta kai kuriems Biudžeto ir finansų komiteto pakeitimams, nes, pavyzdžiui, Laisvės partijos atstovas Vytautas Mitalas ketvirtadienį iš ryto sakė, kad frakcijos pozicija yra balsuoti už pridėtinės vertės mokesčio lengvatą kavinės ir restoranams metams.
Bet kadangi balsuota taip, kaip siekė I. Šimonytė, tai diskusijai nebeliko galimybės: kaip atkreipė dėmesį Darbo partijos atstovas Vytautas Gapšys, išėjo taip, kad net Laisvės partija, kuri norėjo lengvatos maitinimo paslaugoms visiems metams, nubalsavo tik pusmečiui. M. Majauskas priekaištavo, kad posėdžiui pirmininkavęs Jurgis Razma turėjo leisti balsuoti už alternatyvas.
Supykusi opozicija pasiūlė pertrauką klausimo svarstyme ir jai buvo pritarta, bet tai reiškia, kad toliau pridėtinės vertės mokesčio lengvatos bus svarstomos popiet. O premjerė I. Šimonytė pasakė, kad jeigu Seimas dels priimti Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pataisas, tada gresia, kad teisės aktas laiku nebus patvirtintas ir Vyriausybės numatytos lengvatos nuo kitų metų neįsigalios.
„Šventa opozicijos valia prašyti pertraukų, bet aš atkreipčiau opozicijos dėmesį į pasekmes, nes tai yra įstatymas, kuris turi būti priimtas su biudžetu. Jeigu bus pertrauka ir šio įstatymo priėmimo nebus kitą antradienį, tai dovanokit, mieli viešbučiai, dovanokit visi kiti ponai ir ponios, bet tada mes turėsime situaciją, kad tos lengvatos apskritai vargu, ar bus teisėtos“, – paaiškino premjerė.