• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Moteris kreipėsi pagalbos, bet visi tylėjo

Sutuoktinis nužudė savo žmoną

 Vakar Šiaulių apskrities policija pradėjo prevencinį projektą „Nesmurtauti – įmanoma“. Kovo 8-osios proga Šiaulių keliuose dirbę pareigūnai moterims dovanojo gėles, o vyrus ragino moteris gerbti ir mylėti.

REKLAMA
REKLAMA

Kai įsigaliojo Smurto artimoje aplinkoje įstatymas, smurto atvejų skaičius Šiaulių apskrityje ne tik nesumažėjo, o netgi išaugo.

REKLAMA

Šventės proga – raginimai nesmurtauti

Vakar, Tarptautinę moters dieną, policijos pareigūnai paskyrė būtent smurto prieš moteris prevencijai. Pasirinktose miesto bei rajonų vietose buvo stabdomos vyrų vairuojamos transporto priemonės. Vairuotojai raginti nesmurtauti, netoleruoti smurto ir pagarbiai elgtis su moterimis.

REKLAMA
REKLAMA

Vyrams dovanoti automobilio salono kvapikliai su prevencine informacija apie smurtinio elgesio padarinius bei skatinimu pagarbiai ir tolerantiškai bendrauti šeimoje.

Automobilių vairuotojoms tradiciškai įteikta gėlių.

Ketinama lankytis šeimose

Vakar prasidėjusi ir iki kovo 22 dienos vyksianti prevencinė akcija „Nesmurtauti – įmanoma“, kurios iniciatorė – Šiaulių apskrities policija sugalvota atsižvelgus į smurto artimoje aplinkoje statistiką.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prevencinės priemonės metu bus dirbama su rizikos grupei priskirtomis šeimomis ar asmenimis. Prevencijos padalinių pareigūnai lankysis prižiūrimoje teritorijoje gyvenančiose girtaujančiose šeimose ar šeimose, apie kurias turima duomenų dėl smurto. Taip pat bus lankomasi šeimose, kuriose užfiksuoti pakartotiniai smurto artimoje aplinkoje atvejai.

REKLAMA

Priemonės metu numatoma bendradarbiauti su socialiniais darbuotojais, Vaiko teisių apsaugos specialistais, specializuotos pagalbos centrų atstovais.

Apsilankymų metu asmenys bus supažindinami (ar įspėjami) su atsakomybe už smurtinius veiksmus artimoje aplinkoje bei tokio elgesio pasekmėmis, bus teikiama informacija apie įstaigas, teikiančias pagalbą smurtą artimoje aplinkoje patyrusiems asmenims.

REKLAMA

Priemonės metu seniūnijose, saugios kaimynystės grupėse, bendruomenėse, bendrijose bus viešinama prevencinio pobūdžio informacija (parengti informaciniai skelbimai) apie smurtinio elgesio pasekmes, gresiančią atsakomybę bei įstaigas, teikiančias pagalbą nuo smurto nukentėjusiems asmenims.

Aukos linkusios tylėti

Pasak Šiaulių apskrities VPK Viešosios tvarkos biuro vyriausiosios specialistės Rasos Šliavienės, situacija šeimose nuo to laiko, kai įsigaliojo Smurto artimoje aplinkoje įstatymas, ne tik negerėja, bet prastėja: vien per du šių metų mėnesius Šiaulių apskrityje dėl to pradėta 310 ikiteisminių tyrimų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Baudžiamoji atsakomybė ne visada nutraukia smurtinius veiksmus – daugėja atvejų, kai už smurtą artimoje aplinkoje teisti asmenys ir vėl smurtauja“, – teigia pareigūnė.

R. Šliavienė pastebėjusi, kad retai kuri nuo smurtaujančio šeimos nario nukentėjusi moteris sutinka, kad apie jos atvejį policija informuotų Socialinės pagalbos centrą – aukos nelinkusios viešinti to, kas vyksta jų šeimose.

REKLAMA

Klaipėdos nelaimė – skaudi, bet pamokanti

O gal smurtą kenčiančios moterys nesitiki sulaukti pagalbos?

Šalį sukrėtė tragiškas atvejis Klaipėdos rajone, kai dėl smurtavimo šeimoje jau teistas sutuoktinis nužudė savo žmoną, keturių vaikų motiną.

REKLAMA

Moteris tąsyk kreipėsi prašydama policijos pagalbos, tačiau jos taip ir nesulaukė, mat skambutis buvo priskirtas C kategorijos – neskubių pranešimų – grupei.

Šiaulių apskrities VPK viršininko pavaduotojas Robertas Jagminas šios situacijos nedetalizuoja. Jis tvirtina savo pavaldiniams akcentuojantis, jog į kiekvieną pagalbos dėl smurto šauksmą būtina reaguoti nedelsiant.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pareigūnai, sulaukę tokio skambučio, pirmiausia turėtų klausti, ar auka dabar, šią akimirką, jaučia grėsmę. – sakė R. Jagminas. – Jei grėsmę jaučia, pranešimas neabejotinai turi būti priskirtas A kategorijai ir reaguojama tučtuojau.“

Akivaizdu, kad Klaipėdos pareigūnai moters pagalbos šauksmo nepriskyrė A, vadinamajai ekstra kategorijai.

REKLAMA

R. Jagminas sutinka, kad palyginti ramus pagalbos besišaukiančios moters balsas galėjęs sudaryti nuomonę, jog grėsmė nėra didelė, tačiau tai nėra pasiteisinimas.

Gyventojai turėtų žinoti, kad visi pranešimai policijai yra skirstomi pagal A, B ir C kategorijas. Gautą informaciją priskyrus A kategorijai reaguojama turi būti per 12 minučių. Į B kategorijos pranešimus privaloma reaguoti ne vėliau ne per 20 minučių. Mažiausią grėsmę keliančių C kategorijos pranešimų reakcijos laikas – viena valanda.

REKLAMA

Smurto statistika

2012 metais Šiaulių apskrities policijos įstaigose gauti 2048 pranešimai dėl smurto artimoje aplinkoje, pradėti 1386 ikiteisminiai tyrimai.

Didžioji dalis tyrimų (85,9 procento arba 1190 atvejų) pradėta dėl fizinio skausmo sukėlimo, nežymaus sveikatos sutrikdymo, 12 procentų (163 atvejai) sudaro ikiteisminiai tyrimai dėl grasinimo nužudyti ar sunkiai sutrikdyti žmogaus sveikatą. Pradėti 27 ikiteisminiai tyrimai dėl nesunkaus sveikatos sutrikdymo, trys – dėl nužudymo ir trys ikiteisminiai tyrimai už kitas baudžiamajame įstatyme numatytas veikas.

Daugiausiai (apie 75 procentus) smurto atvejų užfiksuota tarp sutuoktinių ir sugyventinių.

Didžiąją smurtautojų dalį sudaro vyrai (96 procentai), o smurtavusios moterys – tik 4 procentai. Dažniausiai smurtauja – 30–45 metų asmenys.

Edita KARKLELIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
-->
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų