• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mokytojų užimta ŠMM: nakvos dar vieną naktį

pareigūnai prie pastato, minia skirstosi; papildyta 20.49 val.

Po mitingo prie Seimo mokytojai ir juos palaikantys žmonės susirinko prie Švietimo ir mokslo ministerijos: pasklidus žiniai, kad ministerijoje nakvoję mokytojai bus išprašomi lauk, kiti streikuojantys pedagogai suskubo jų palaikyti, keli žmonės į ministerijos pastatą pateko pro langus. Užrakinus ministerijos duris, viduje likę mokytojai planuoja likti ministerijoje dar vienai nakčiai.

39

Po mitingo prie Seimo mokytojai ir juos palaikantys žmonės susirinko prie Švietimo ir mokslo ministerijos: pasklidus žiniai, kad ministerijoje nakvoję mokytojai bus išprašomi lauk, kiti streikuojantys pedagogai suskubo jų palaikyti, keli žmonės į ministerijos pastatą pateko pro langus. Užrakinus ministerijos duris, viduje likę mokytojai planuoja likti ministerijoje dar vienai nakčiai.

REKLAMA

Penktadienio vakarą Vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis atvyko pasidomėti situacija Švietimo ir mokslo ministerijoje (ŠMM), bet su streikuojančiais mokytojais nesusitiko.

A. Stončaitis su ŠMM kancleriu Tomu Daukantu susitiko prie šv. Onos bažnyčios. ŠMM kancleris žurnalistams pokalbio detalių neatskleidė, tepasakė, kad A. Stončaitis skaitė apie situaciją žiniasklaidoje ir atvyko jos aptarti.

Penktadienio vakarą kelios dešimtys mokytojų vėl liko nakvoti ŠMM pastate.

Apie 20 val. ministerijoje apsilankė ir Naglis Puteikis, kuris ketina dalyvauti prezidento rinkimuose.

REKLAMA
REKLAMA

Prie Švietimo ir mokslo ministerijos atvyko policijos pareigūnai, dalis mokytojų, kurie nėra įleisti į ministeriją, planavo į ją lipti per langus. Prie pastato fotografai pastebi policijos pareigūnų ir kitų pareigūnų arba apsauginių, kurie yra pastato lauke.

REKLAMA

Visgi, nuotaikos pasikeitė į taikesnes, kai į ministeriją atėjo daugiau atsakingų asmenų.

Į pastatą atėję keli policijos pareigūnai fotografavo pastatą iš vidaus, mokytojams pasiūlė, jei šie nenori patekti į nuotraukas, nusisukti, nes yra filmuojama aplinka.

Į ministeriją atvyko Švietimo ir mokslo ministerijos kancleris Tomas Daukantas, kuris mokytojams sakė, kad jie turi palikti pastatą, nes tai nėra streiko vieta. Jis kalbėjo, kad normalu, jog ministerijos patalpos yra užrakinamos, nes tai yra žmonių darbo vieta, o dabar darbo laikas yra pasibaigęs. Tačiau mokytojai su juo nesutiko.

REKLAMA
REKLAMA

Kancleris, paklaustas, kuo jis kitoks ir kodėl jam leidžiama įeiti į pastatą, o kitiems lauke esantiems mokytojams neleidžiama, jis kalbėjo, kad ministerijoje dirba ir čia turi teisę lankytis ir po darbo valandų, tačiau kiti, ministerijoje nedirbantys žmonės, po darbo valandų pastatą turėtų palikti.

Apie 18.30 val. mokytojai pranešė, kad į ŠMM buvo įleista dar 30 žmonių, kurie ruošiasi ministerijoje nakvoti. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Į pastatą atvyko žurnalistai, kurie susitiko su mokytojais ir su ten esančiais ministerijos atstovais.

Viena mokytojų pasakojo: 

„Išėjome į mitingą, ministerijoje palikome daiktus, žmones ir jau ten sužinojome, kad mokytojus iš ministerijos gali išprašyti, Grįžau pasiimti daiktų, bet manęs neįleido, tad įlipau pro langą. Labai atsiprašau."

Apie 19 val. nuotaikos dar labiau rimo.

Penktadienio vakarą prie Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) atvykę mokytojai pradėjo skirstytis. Tuo metu ministerijoje buvę iki pusšimčio pedagogų lieka, jie ketina praleisti čia savaitgalį.

REKLAMA

Streikuojančios profsąjungos lyderis Andrius Navickas išėjo į lauką ir paprašė dar prie ŠMM likusių poros dešimčių mokytojų nešalti, padėkojo už tai, kad šie susirinko. Jis teigė, kad dalis pedagogų liks pastate, kol su valdžios atstovais bus sutarta dėl jų reikalavimų.

Į ŠMM trumpam buvo atvykusi policija, tačiau pastate ilgai neužtruko. Pareigūnai žada stebėti situaciją iš lauko.

Kancleris teigė, kad pabendraus su mokytojais ir vakaros ministerijoje. T. Daukantas teigė skambinęs švietimo ir mokslo ministrei Jurgitai Petrauskienei, tačiau susisiekti su ja nepavyko.

REKLAMA

Penktadienį protestuodami dėl etatinio apmokėjimo modelio ir algų didinimo prie Seimo mitingavo keli šimtai mokytojų bei moksleivių.

Vėliau jie ir patraukė prie ministerijos.

Mitingas vyko prie Seimo

Mitinguojantys mokytojai rankose laikė mokyklų vėliavas, plakatus su užrašais „Teisingumo“, „Mes nepasiduosime“, „Mes nusipelnėme gyventi geriau“, kt. Tuo metu opoziciniai konservatoriai ant Seimo langų pakabino iš toli matomus plakatus su užrašu „Mes jūsų pusėje“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Užrakino ministerijoje

Kaip portalą tv3.lt prieš 18 val. informavo Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Andrius Navickas, mokytojai ir šiąnakt planuoja nakvoti ministerijoje, mat yra joje užrakinti.

„Keista situacija. Mokytojai atėjo, nori tartis, laukiam derybų, bet, kaip matome, jų neįleidžia netgi daiktų pasiimti. Ministrę kažkas matė pastate, bet jos neranda. Mes norime čia būti, diskutuoti, kokių norime pokyčių švietimo sistemoje. Jo, nakvosime, mes gi užrakinti“, – tada tv3.lt sakė A. Navickas.

REKLAMA

Mokytojai tiesiogines transliacijas į feisbuką leido per mobiliuosius telefonus, kuriuose pasakoja, kas vyksta realiu laiku: kas vyksta ministerijos viduje, kaip dainuoja mokytojai prie pastato, dėkojo už palaikymą ir atsakinėjo į žinutes prie tiesioginės transliacijos, ragino žmones atvykti prie Švietimo ir mokslo ministerijos, atvežti maisto. Taip pat prašoma į ministeriją vežti arbatos, kavos ir pledų.

REKLAMA

Ministerijoje esantys mokytojai taip pat pasakojo, kad skambina pažįstamiems politikams ir prašo pagalbos. 

Grįžta į ministeriją

Kaip portalą tv3.lt informavo Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos vicepirmininkė Erika Leiputė-Stundžienė, baigę mitinguoti prie Seimo, pedagogai traukė atgal į Švietimo ir mokslo ministeriją. Jos teigimu, ministerijoje esantys pedagogai buvo išvaromi lauk, o pati ministrė mitinge esą nepasirodė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Man paskambino ir pranešė, kad juos išvaro, užrakino tualetus. Mitinge ministrės nemačiau, nebuvo jos“, – tv3.lt sakė profsąjungos vicepirmininkė.

Apie tolimesnius pedagogų planus E. Leiputė-Stundžienė kol kas daugiau papasakoti negalėjo.

Iš mitingo į ministeriją grįžę mokytojai į pastato vidų bando patekti lipdami per langus.

Nepavyko susitarti

Mitingas prie Seimo vyko po nesėkmingų derybų Švietimo ir mokslo ministerijoje.

„Aš tikiu, kad vis dėlto kompromisas bus pasiektas, kad šiek tiek sistema būtų pagerinta, bent jau pasižiūrėta į ją kitaip. Ne tik dėl pinigų, kiek dėl pačios sistemos“, – BNS sakė Lina Račkienė iš Alytaus Jotvingių gimnazijos.

REKLAMA

Tačiau būtent dėl su finansais susijusiais klausimais per derybas ketvirtadienį kilo daugiausia ginčų.

Ministrė Jurgita Petrauskienė ir profsąjungos iš esmės sutarė dėl maždaug dešimties punktų, kaip taisyti rugsėjį įvestą etatinį mokytojų apmokėjimo modelį ir numatyti daugiau finansavimo švietimo pagalbos specialistams.

Dauguma šių punktų buvo pasiūlyti nestreikuojančių profsąjungų, o dėl Andriaus Navicko vadovaujamos streikuojančios profesinės sąjungos reikalavimų sutarta nebuvo ir derybos buvo atidėtos.

REKLAMA

Nepavyko susitarti dėl mokytojų algų koeficientų didinimo penktadaliu, nekontaktinių valandų skaičiaus didinimo priešmokyklinio ir ikimokyklinio ugdymo pedagogams, taip pat pareiginės algos pastoviosios dalies funkcinių intervalų naikinimo, klasių mažinimo, mokytojo etato struktūros keitimo.

Mokytojus už drąsą gyręs A. Navickas žurnalistams teigė, kad derybas tikisi pratęsti jau su kitu švietimo ir mokslo ministru.

REKLAMA
REKLAMA

Taip jis kalbėjo J. Petrauskienės galimybėmis dirbti suabejojus prezidentei Daliai Grybauskaitei.

„Ji turbūt yra pati neįtakingiausia ministrė per visą nepriklausomybės laikotarpį švietimo sistemoje“, – tvirtino A. Navickas.

„Kai ateis nuo pirmadienio naujas ministras, mes galėsime padėti visų bendrą nuomonę ant stalo, pasirašyti, priimti sprendimus. Tikimės, kad šiandien bus paskutinė ministrės darbo diena“, – pridūrė jis.

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos lyderis taip pat teigė optimistiškiau žvelgiantis į galimybę dėl papildomo finansavimo švietimui kalbėtis su ministru pirmininku Sauliumi Skverneliu ir politinių partijų lyderiais.

Premjeras pirmadienį kviečiasi visas švietimo profsąjungas aptarti jų reikalavimų. Vyriausybė taip pat inicijavo parlamentinių partijų susitarimą dėl švietimo sistemos gerinimo. Jos duomenimis, visiems A. Navicko profsąjungos reikalavimams įgyvendinti reikėtų beveik 300 mln. eurų, o vien mokytojų atlyginimų koeficientų didinimas kainuotų maždaug 130 mln. eurų.

Pasak ministro pirmininko, naujas partijų susitarimas apimtų 2020–2025 metus, tačiau A. Navicko profsąjunga papildomo finansavimo mokytojų algoms ir kitiems dalykams tikisi jau kitąmet.

Sprendimų nesulaukę kelios dešimtys pedagogų ketina savaitgalį praleisti Švietimo ir mokslo ministerijoje. Dalis jų čia nakvoja nuo trečiadienio.

Daugiau - TV3 reportaže:

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų