Naujienų portalas tv3.lt pasidomėjo, kaip į šių dienų grėsmes reaguoja mokyklos ir kokių papildomų saugumo priemonių jos imasi.
Žydų mokykla patruliavimo imasi pati: budės tėvai
Vilniaus Šolomo Aleichemo ORT gimnazijos direktorė Ruth Reches penktadienį naujienų portalui tv3.lt teigė, kad dėl karo Izraelyje pareigūnai žydų objektus galėtų saugoti atidžiau. Dėl saugumo mokyklos bendruomenė vos prasidėjus konfliktui raštu kreipėsi į policiją.
Nuo spalio 7 d. ji sustiprino patruliavimą ties žydų objektais, bet, anot R. Reches, to nepakanka.
„Pravažiuoja su mašina. [Ketvirtadienį], man atrodo, du kartus buvo pravažiavę. Bet vaikai mokykloje yra nuo 8 val. ryto iki 18 val. vakaro“, – komentavo R. Reches.
Nerimą dar sustiprino viešojoje erdvėje pasirodę buvusio „Hamas“ lyderio grasinimai žydų tautai. Dėl galimų grėsmių nuo šios savaitės mokyklos prieigose budės ne tik policija, bet ir mokinių tėvai.
Kaip pasakojo R. Reches, penktadienį susirinko savanorių tėvų grupė. Atsiliepė iki 30 asmenų. Mokinių tėvai dalyvavo mokymuose su saugos specialistu, kuris Izraelyje praktikavosi, kaip reaguoti į teroristinius išpuolius ir saugoti žydiškus objektus.
Nuo šio pirmadienio tėvai pradeda patruliuoti ties mokykla.
Praėjusią savaitę, anot direktorės, dienos praėjo ramiai – nebuvo gauta jokių grasinimų, nefiksuota incidentų. Vis dėlto nerimas mokyklos bendruomenėje nesumažėjo.
„Pas mus mokosi vaikai izraeliečių, kurie turi informaciją iš pirmų lūpų, kas vyksta Izraelyje. Jie labai susirūpinę. Dėl to mes turime užtikrinti saugumą“, – kalbėjo R. Reches.
Pranešimus gavo kasdien: „O jeigu iš tiesų...“
Privati Vilniaus Apvalaus kvadrato mokykla laiškus su grasinimais gavo kasdien nuo pat atakos pradžios.
„Šiandien yra trečias rytas, kuomet mokyklos el. pašto dėžutėje randu grasinantį laišką apie galimai užminuotą mokyklos pastatą ir informaciją, kada sprogmenys bus aktyvuoti“, – antradienį socialiniame tinkle „Facebook“ skelbė mokyklos direktorė Laura Tekorė.
Direktorė teigia reaguojanti pagal savivaldybės instrukcijas, tačiau ramybės neduoda mintis: o jeigu iš tiesų nutiktų kažkas blogo?
Juolab kad pastarosiomis dienomis dėl didžiulių pranešimų srautų sunku sulaukti ir policijos pagalbos.
„Pirmas žingsnis perskaičius laišką – skambinu 112. Penktadienį pavyko gana greitai prisiskambinti, nes buvo rytas ir, matyt, dar nepataikiau į traukinį, kai visi skambina. Bet ir vakar, ir šiandien tenka palaukti, kol atsilieps. Suprantu, kad jeigu žmonėms nutiktų tikra nelaimė, ten prisiskambinti dabar yra reikalų“, – naujienų portalui tv3.lt teigia L. Tekorė.
Pagal rekomendacijas, gavus grasinantį laišką, reikia paskambinti bendruoju pagalbos numeriu 112 ir užregistruoti pranešimą. Tuomet 112 operatorius paprašys laukti tolimesnių policijos instrukcijų.
Anot L. Tekorės, šiandien yra pirmas kartas, kai policija perskambino ir pasakė, kad evakuotis iš mokyklos pastato nereikia. Visais kitais atvejais Apvalaus kvadrato mokykla, kaip ir kitos Vilniaus ugdymo įstaigos, informaciją gaudavo iš sostinės savivaldybės.
„Policija, suprantu, neturi pajėgumų atvažiuoti patikrinti. Nors penktadienį buvo informacija viešojoje erdvėje, kad į mokyklą galima grįžti tik po to, kai policija patikrins pastatus, visą savaitgalį laukiau skambučių, pati bandžiau skambinti, bet nepavyko. Taip ir grįžom: pirmadienį patys apėjome [mokyklos teritoriją] ir toliau darbuojamės“, – kalba L. Tekorė.
Antradienio laiškas kitoks
Mokyklos direktorė sako, kad visas tris dienas rekomendacijos ir reagavimas buvo skirtingi, nes skyrėsi ir melagingų pranešimų turinys.
Penktadienį L. Tekorę pasiekė laiškas, kuriame rusų kalba buvo teigiama, esą per devynias valandas sprogs mokyklos pastatas. Vilniaus miesto savivaldybė rekomendavo evakuotis, todėl mokyklos bendruomenė pasitraukė nuo pastato. Tėvai buvo informuoti pasiimti savo vaikus.
Pirmadienį atėjo laiškas lietuvių kalba. Jame nurodyta, neva mokykloje esantis sprogmuo sprogs 12.12 val. Mokyklos darbuotojai ir mokiniai vėl pasitraukė nuo pastato, bet šįkart laikinai.
„Pabuvome realiai vieną pamoką, ją pravedėme lauke ir grįžome į mokyklą“, – sako L. Tekorė.
Antradienį mokyklos administracija nesulaukė informacijos evakuotis, nes šiandienos grasinime nenurodyta tariamo sprogimo valanda.
Vis dėlto antradienį gautas laiškas išsiskyrė – jame buvo keista sąlyga: esą jeigu informacija bus pasidalinta naujienų portaluose, sprogimas neįvyks.
L. Tekorė pažymi, kad visuose melaginguose pranešimuose pabaigoje nurodytas „Telegram“ kanalas. Neatmetama, kad tai gali būti dar viena programišių ataka arba sukčiai.
Svarsto didinti mokyklos saugumą
Gavus laiškus su grasinimais, Apvalaus kvadrato mokyklos mokiniai, anot L. Tekorės, reagavo skirtingai.
Vieni labai išsigando. Štai penktadienį viena mergaitė patyrė panikos priepuolį. „Buvo sudėtinga nuraminti“, – prisimena L. Tekorė.
Kitiems mokiniams visa ši situacija tiek baimės nesukėlė ir priminė savotišką veiksmo filmą.
Tėvai, pasak direktorės, taip pat reaguoja įvairiai. „Vieni iš karto dėkoja ir labai operatyviai pasiima vaikus. Kitiems atrodo, kad mes perlenkiame lazdą ir nėra reikalo nerimauti. Tai visuomenėje, kaip įprasta, yra visokių nuomonių“, – sako L. Tekorė.
Daugiausia nerimo grasinimai sukėlė žydų šeimoms, kurių vaikai mokosi Apvalaus kvadrato mokykloje. Praėjusią savaitę buvęs „Hamas“ lyderis pakvietė viso pasaulio musulmonus stoti į kovą su Izraeliu ir penktadienį sukilti prieš žydus. Reaguodami į šį grasinimą bei penktadienį pasirodžiusius melagingus pranešimus, kai kurios žydų šeimos savo atžalų neleido į mokyklas.
„Penktadienį tėvai rašė, Laura, ką daryti, sėdim prie šeimos stalo ir bendrai nutarėme, kad geriau nerizikuoti“, – komentuoja L. Tekorė.
Direktorės teigimu, žmonės jaučiasi nesaugiai. Kai kurie tėvai L. Tekorei siūlei leisti mokytojus į specialius saugumo mokymus, mokykloje turėti ginkluotą apsaugą. Nors kol kas tai tik idėjos, L. Tekorės nuomone, mokyklos saugumo susirūpinti reikia.
„Yra ir nerimo, ir minčių, kad reikėtų ateityje galvoti apie padidintą mokyklos patalpų saugumą“, – priduria ji.
Sako, kad trūksta informacijos ir pratybų
Melagingus pranešimus apie sprogmenis penktadienį ir pirmadienį taip pat gavo Lazdijų r. Šeštokų mokykla. Anot direktorės Almos Burbaitės, policija reagavo greitai: abi dienas pavyko nesunkiai prisiskambinti pareigūnams, kurie patikrinę mokyklos patalpas ir lauko erdves sprogmenų nerado.
Penktadienį Šeštokų mokykloje pamokos baigėsi anksčiau. Tėvams pranešta, kad jie gali pasiimti vaikus. Kai kurie taip ir padarė.
„Buvo tėvų, kurie rašė laiškus, klausė, ką daryti. Suprantu, kad tėvai nerimaus, bus nuogąstaujančių, bet tai yra normalu tokioje situacijoje“, – sako A. Burbaitė.
Pirmadienį, sulaukus dar vieno melagingo pranešimo apie sprogmenį, ugdymo procesas nebuvo stabdomas. Nuo 12.00 val. iki 12.20 val. visi mokykloje buvę vaikai ir darbuotojai laiką leido gryname ore.
Moksleivių artimieji, norėję pasiimti vaikus iš mokyklos iki 12 val., galėjo tai padaryti įspėję klasės ar grupės auklėtoją. Praleistas pamokas mokykla pažadėjo pateisinti.
Mokiniai, pasak A. Burbaitės, į situaciją ir penktadienį, ir pirmadienį reagavo brandžiai.
„Supranta, kad čia galbūt kibernetinė ataka. Yra mažesnių, galbūt jiems baisiau atrodo, bet stengiamės visus nuraminti ir dirbti“, – komentuoja A. Burbaitė.
Evakuacija mokiniams nebuvo neregėtas išbandymas. Mokykloje kas keleri metai vyksta privalomos priešgaisrinės saugos pratybos. Jų metu mokoma, kaip reikia elgtis gaisro atveju, kur yra avariniai išėjimai, kaip saugiai jais pasinaudoti ir kita.
Tačiau informacijos ir mokymų, ką daryti teroro išpuolio atveju, A. Burbaitės nuomone, trūksta.
„Reikėtų daugiau tokių pratybų. Manau, kad ne tik mokyklose, bet visose įstaigose. Tos pratybos galbūt nulemtų aiškesnį veiksmų planą, ką kiekvienas daro“, – sako A. Burbaitė.
Širvintų rajono mokyklose – nuotolinis ugdymas
Širvintų rajono merė Živilė Pinskuvienė pranešė, kad antradienį Širvintų rajono mokyklose – nuotolinis ugdymas. Toks sprendimas priimtas po grasinimų dėl galimų sprogimų.
„Šiandien Širvintų rajono mokyklose – nuotolinis ugdymas! Visose, išskyrus Musninkų Alfonso Petrulio gimnaziją.
Tokį sprendimą operatyviai priėmėme su mokyklų vadovėmis, kadangi iš pat ryto vėl gautuose grasinimo pranešimuose nurodytas sprogimo laikas yra 1-2 pamokos.
Suprantama, kad ši kibernetinė ataka yra nukreipta prieš visos šalies mokyklas, tačiau turime užtikrinti mokinių, mokytojų ir darbuotojų saugumą, todėl šiandien kol priimsime sprendimus, kaip dirbti toliau, ugdymas vyks nuotoliniu būdu. Vaikai sugrįš iš mokyklų namo – į kaimiškas vietoves organizuojamas mokyklinis transportas.
Atsiprašome tėvelių už galimus nepatogumus.
Suprantama, kad sudėtingiausia yra lopšelio darželio vaikučių tėvams, todėl norime nuraminti – tie mažyliai kurių tėvai negali pasiimti, bus išvesti iš darželio patalpų ir saugiai ugdomi kitur.
Prašome nepanikuoti, sekti ugdymo įstaigų informaciją ir palaikyti kontaktą su mokytojomis“, – socialiniame tinkle „Facebook“ pranešė Ž. Pinskuvienė.
Policija pateikia atnaujintas rekomendacijas
Po nesiliaujančių melagingų pranešimų apie esą padėtus sprogmenis, policija skelbia naujausias rekomendacijas, kaip derėtų reaguoti.
„Nuo praėjusio penktadienio stebime gerai organizuotą kibernetinę ataką, kuria siekiama sutrikdyti spec. tarnybų darbą ir sukelti paniką visuomenėje. Per kelias dienas policija gavo daugiau kaip 2500 el. laiškų su netikrais grasinimais, kurie toliau nesiliauja.
Žmonėms, kuriems iš tiesų reikalinga pagalba, sunku prisiskambinti skubios pagalbos telefonu ir operatyviai gauti būtiną pagalbą, todėl turime ieškoti operatyvių sprendimų, kaip spręsti šią susidariusią situaciją, netrikdyti spec. tarnybų darbo bei įstaigų ar organizacijų kasdienės veiklos”, – sako policijos generalini skomisaras Renatas Požėla.
Todėl jau vakar vakare policija išsiuntė naujas rekomendacijas savivaldybėms (savivadybės – savo įstaigoms ir organizacijoms), kurių esmė – nenutraukinėti veiklos, neskambinti skubiu pagalbos telefonu, o konsultuotis su atsakingais pareigūnais. Ir tik tuomet, jei randamas pavojingas objektas, ar yra kitų indikacijų, kad grėsmė gali būti reali – pradėti evakuaciją ir skambinti skubiu pagalbos telefonu 112.
Gavus pranešimą el. paštu
Neskubėkite evakuoti žmonių ir nutraukinėti veiklos – pirmiausia pasitarkite su policija informacijos telefonu 8 700 60 000. Atsiliepę konsultantai patars, kaip elgtis ir kokius veiksmus būtina atlikti.
Jeigu turite pagrindo įtarti, kad grėsmė yra reali
Atkreipiame dėmesį, kad jei po tokio grasinančio el. laiško, apžiūrėję patalpas, ar teritoriją, radote bet kokį įtartiną objektą, tuomet nedelsiant skambinkite skubios pagalbos numeriu 112. Skambinant skubiu pagalbos telefonu 112 ir esant dideliam skambučių srautui, jūs automatiškai galite būti nukreipti policijos informacijos telefonu, kur gausite tolimesnes rekomendacijas.
Kaip teisingai pranešti apie grasinantį el. laišką?
Paskirti vieną atsakingą žmogų, kuris turi paskambinti ir pranešti policijai. Neskambinti iš vienos įstaigos 5 ar 6 žmonėms!
Surinkus numerį, kantriai laukti, kol atsilieps operatorius. Jei reikės, net kelias minutes. Svarbiausiai nenutraukti skambučio ir nerinkti numerio iš naujo!
"nacionalinis-kibernetinio-saugumo-centras-pratyboms-isigijo-virtualu-poligona"
Gal metas paklausti NKSC, kokie jų pasiekimai, ar jau atsipirko bemaž milijoną kainavęs vundervaflis?