Šiemet vadovėliams pirkti valdžia skyrė 23 milijonus eurų, iš kurių beveik pusė buvo iš europinės paramos. Kitiems metams biudžete valdantieji numatė 15 milijonų eurų. O ar bus europinių pinigų, dar nežinia.
Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Šiaulietė Violeta Daugėlavičiūtė matematikos mokytoja dirba beveik 40 metų, o dabar ir kone vadovėlių autore turi būti. Mat švietimo klerkai programas pakeitė, o naujų vadovėlių trūksta.
„Kas liečia dvyliktokus, mes mokomės pagal atnaujintas programas ir egzaminas bus pagal atnaujintas programas, mes visiškai absoliučiai jokių vadovėlių neturime“, – pasakoja mokytoja V. Daugėlavičiūtė.
Švietimo ministerija baksnoja – dalis medžiagos yra sukelta į specialius puslapius internete.
„Kai kurie mokytojai su tuo sunkiau susitvarko, kai kurie mokiniai su tuo susitvarko, tai juos paveiks neigiamai. O kitiems bus didesnis krūvis ieškot patiems“, – sako Lietuvos moksleivių sąjungos prezidentas Jonas Trumpa.
Mokyklos neturi pinigų vadovėliams pirkti
Vadovėlių trūkumas – ne tik mokytojų, bet ir mokyklų vadovų galvos skausmas. Šiemet išleisti 66 nauji vadovėliai. Kitais metais, anot Nacionalinės švietimo agentūros, planuojama išleisti dar 33 vadovėlius. Tik ar mokyklos turės už ką jų nusipirkti, dar klausimas.
„Po tiek, kiek leidžia valstybės lėšos, didinam iš valstybės biudžeto dotaciją, tai šiemet prie trylikos pridedam du milijonus“, – teigia švietimo, mokslo ir sporto ministrė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.
Šiemet vadovėliams buvo skirta 23 milijonai eurų, iš kurių 10 milijonų buvo iš europinės paramos. Kitais metais vadovėliams planuojama skirti 15 mln. eurų. Mokyklos sako, kad jau iš šiemet skirtų pinigų neužteko naujiems vadovėliams nusipirkti.
„Mes neturim jau lėšų, tai leidyklos patiki su garantiniais raštais duoda vadovėlius mums į priekį skolon iš kitų metų biudžeto, jei tiktai matome, kad galėsime įpirkti“, – pasakoja mokyklų vadovų asociacijos prezidentas Dainius Žvirdauskas.
Naujajame biudžete valdžia numatė mokinio krepšelį nuo 26 eurų kilstelėti iki 31, nors ekspertai sako, kad mažiausiai reikėtų didinti iki 50 Eur. Kitu atveju, vadovėlius teks pirkinėti iki 2029 metų.
Švietimo darbuotojų profsąjungos pirmininkas: „Pasityčiojimo galima įžvelgti“
Švietimo ministrė sako, kad dalis mokytojų gerai verčiasi ir be vadovėlių.
„Pasityčiojimo galima įžvelgti, kad kažkam tai patinka. Mokytojas turi iš savo laisvalaikio sąskaita užtikrinti ir parašyti vadovėlius, susikurti priemones“, – į ministrės teiginius atsikerta Švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Andrius Navickas.
Anot Gintaro Sarafino, Vakarų šalyse ugdymo programos atnaujinamos kas 5 metus, bet tik tada, kai yra išleisti vadovėliai, parengta metodinė medžiaga. O pas mus valdžia kaip į uodegą įkirpta sugalvoja visas programas atnaujinti čia ir dabar, nors tam neturi pinigų.
„Tai yra absoliutaus nepasirengimo pasekmė. Kiek man tenka šnekėti su mokyklų vadovais ir su mokytojais, jie jau moja ranka, yra tam tikras nevilties laipsnis, kai jie supranta, kad tas skubėjimas veda į akligatvį, bet jiems vis tiek su tuo teks dirbti“, – sako žurnalo „Reitingai“ redaktorius G. Sarafinas.
Švietimo ministrė žada, kad prie žadėtų 15 milijonų iš biudžeto dar bus bandoma vadovėliams rasti europinių pinigų.
Daugiau apie tai sužinokite aukščiau esančiame vaizdo įraše.