Nemokamas ikimokyklinukų ir pradinukų maitinimas tapo galvos skausmu mažų savivaldybių mažoms mokykloms, rašo pirmadienio „Respublika“.
Iki šiol neaišku, kaip šią problemą išspręs Kalvarijos savivaldybė. Iš septynių bendrojo lavinimo mokyklų maisto ruošimo skyrius turi tik Kalvarijos gimnazija ir Sangrūdos vidurinė mokykla, kitose penkiose mokyklose moksleiviai bus maitinami pusfabrikačiais. Sriubai virti mokyklos neturi nei priemonių, nei sąlygų, nei darbuotojų.
„Sriuba iš „pakelio“
Kalvarijos savivaldybė pradinukų ir ikimokyklinukų pietums yra numačiusi skirti 3,38 lito, pusryčiams - 1,56 lito. Gaunantys nemokamą maitinimą aukštesniųjų klasių mokiniai pietaus už 4,11 lito, o pusryčiaus už 2,05 lito.
Tačiau, iš visko sprendžiant, visavertį maitinimą gaus tik tų dviejų mokyklų, turinčių maisto ruošimo skyrius, moksleiviai.
Akmenynų pagrindinėje mokykloje nemokamą maitinimą gaus 51 pradinukas ir 19 aukštesniųjų klasių moksleivių. Mokykla turi tik mažą patalpėlę, kur gali paruošti tik nesudėtingą maistą. „Virsime dešreles, kepsime žuvų pirštelius“, - sakė šios mokyklos atstovė.
Liubavo pagrindinėje mokykloje pietaus 66 moksleiviai, iš jų 32 pradinukai, per 70 moksleivių, iš jų 30 pradinių klasių, ketina nemokamai maitinti Nemunaičių pagrindinė mokykla.
Šių dviejų mokyklų vadovės tvirtino, kad karštam viralui paruošti nesą sąlygų.
Mokyklos - be valgyklų
Pasak Kalvarijos savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjos Danutės Lisauskienės, moksleivių maitinimas dabar yra didžiausias galvosūkis Kalvarijos savivaldybėje.
„Įvyko taip, kaip dažniausiai. Pirma priimami sprendimai, o vėliau analizuojamos sąlygos. Mažose mokyklose valgyklų nėra, atnaujinant naujas nenumatyta jos vieta. Renovuotoje Jungėnų pagrindinėje mokykloje nėra net laisvų patalpų valgyklai įrengti. Apie tai niekas anksčiau negalvojo. Problemą galbūt savivaldybė galėtų išspręsti per vienus metus, bet ne per vieną mėnesį“, - sakė D.Lisauskienė.
Artimiausiu metu savivaldybė galėtų įrengti tik vienoje iš penkių mokyklų, nes Sangrūdos vidurinei pakeistus virtuvės įrangą nauja atliko kai kurie senieji įrenginiai. Vidutiniškai įrengti vienoje mokykloje viryklę ir kepimo įrangą kainuotų 20 tūkst. litų.
„Bet puodai patys nešils, reikės ir virėjų, o jiems mokėti algas nėra iš ko“, - sakė Švietimo skyriaus vedėja.
Albertas ZDANAVIČIUS, Marijampolės apskrities valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas:
Kol kas dar nežinome tikrosios padėties. Ją tikrinsime prasidėjus mokslo metams.
Visose mokyklose, kur maitinami vaikai, turi būti maisto ruošimo skyrių su praustuvais, indų, patalpa vaikams valgyti. Vaikai negali pietauti pasidėję lėkštę ant palangės, krimsti tik pašildytas dešreles. Sriuba yra privaloma.
Visavertį mokinių maitinimą reglamentuoja keli teisės aktai. Valgiaraštis turi būti suderinamas su Visuomenės sveikatos centru, jis turi būti keičiamas kas dešimt dienų, maistas turi atitikti maistinių medžiagų ir energijos normas.
Dalia BYČIENĖ