Remiantis nauju tyrimu, jei šis atsinaujinančios energijos projektas, kurio dydis lygus Indijos plotui, atsirastų vandenyne, jo dėka visas pasaulis gautų prieigą prie tvarios energijos ir patenkintų savo poreikius.
Tačiau gali kilti kliūčių kuriant tokio dydžio projektą. Nes projektui reikalingas tarptautinis bendradarbiavimas ir neįtikėtinas investicijų lygis. Tačiau tai taip pat leistų žmonėms panaudoti didelius energijos kiekius: bent jau efektyviau, nei iš vėjo jėgainių esančių sausumoje.
Du tyrėjai nustatė, kad jei vėjo jėgainių parkas būtų pastatytas trijų milijonų kvadratinių kilometrų ilgio vandenyno plote, tai sukurta energija būtų maždaug tokia pat, kaip ir visos šiandien naudojamos energijos, kaip rašoma independent.
Nacionalinės mokslų akademijos leidinyje išleistame straipsnyje gydytojai Anna Possner ir Ken Caldeira padarė išvadą: „Vidutinė Šiaurės Atlanto kasmet sukuriama vėjo energija galėtų teikti energiją visam pasauliui“.
Stipresnis vėjas kyla virš vandens
Mokslininkų duetas iš Carnegie mokslo instituto Stanfordo universitete, Kalifornijoje nurodė, kad vėjo greitis yra vidutiniškai 70 proc. didesnis virš vandens, negu virš žemės.
Tačiau efektyvus energijos išgavimas iš vėjo susideda iš daugelio aspektų. Neužtenka įdiegti vėjo turbinų vietoje, kurioje vyrauja galingiausi vėjai.
Kuo daugiau turbinų pridedama prie vėjo jėgainių, tuo daugiau energijos sukuriama, kurią galima paversti elektros energiją.
„Mes nustatėme, kad milžiniškos vandenynų vėjo jėgainės gali panaudoti didžiąją atmosferos vėjų energijos dalį, o vėjo jėgainės sausumoje varžo paviršiaus vėjai“, - sakė dr. A.Possner.
Elektros gamyba iš didžiulių Šiaurės Atlanto vėjo jėgainių butų sezoninė, o gamyba vasarą sumažėtų iki penktadalio metinio vidurkio, - pažymėjo mokslininkai.
Bet net ir tuomet būtų pagaminta pakankamai elektros energijos, kuri patenkintų visų Europos Sąjungos šalių energijos poreikius.
Didžiulė vėjo jėgainė Šiaurės Atlanto regione turėtų veikti atokiose vietose ir atšiauriomis sąlygomis, bangų aukštis tokiose vietose dažnai viršija trijų metrų ribą, teigė mokslininkai. Toks projektas taip pat turėtų būti politiškai ir ekonomiškai priimtinas.
Mokslininkai pridūrė: „Nepaisant to, net santykinai ramios vasaros metu, šiaurės Atlanto sukuriamos energijos gali pakakti visai Europai.