• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiuo metu pacientai, kuriems reikalingos ortopedijos techninės priemonės, atsidūrė nepavydėtinoje padėtyje. Įmonės gaminančios šiuos medicininius produktus stabdo jų aptarnavimą. Valstybinė ligonių kasa (VLK) už įmonių suteiktas paslaugas yra įsiskolinusi 77,300 mln. litų. Tuo tarpu 2010 metams iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto šių pagalbinių medicininių priemonių įsigijimo finansavimui yra skirta 38,413 mln. Todėl esant dabartinei finansavimo apimčiai įmonėms pinigų iš VLK tenka laukti dvejus metus.

REKLAMA
REKLAMA

Sveikatos apsaugos ministro 2006-03-31 įsakymu Nr. V-234 „Dėl Valstybės paramos ortopedijos techninėms priemonėms įsigyti organizavimo tvarkos patvirtinimo“ patvirtintoje Tvarkoje  yra nustatyta, kad „kai ortopedijos techninių priemonių poreikis (...) viršija tam tikram laikotarpiui skiriamas lėšas, ortopedijos įmonė apie tai informuoja apdraustuosius, nurodo apdraustojo užsakymo registracijos numerį (...), bei numatomą ortopedijos techninių priemonių kompensavimo datą. (...). Jei apdraustasis, turintis teisę į ortopedijos techninių priemonių kompensavimą, nutaria nelaukti, kol jam eilės tvarka bus pagaminta reikiama ortopedijos techninė priemonė, ir nusprendžia ją įsigyti savomis lėšomis, VLK kompensuoja apdraustajam bazinę kompensuojamą produkto kainą, suėjus kompensavimo datai“. T.y. vidutiniškai už 2 metų !!!

REKLAMA

Negana to, Sveikatos apsaugos ministras R.Šukys 2010 m. balandžio 28 d. išleido naujus įsakymus, kuriais nustatė, kad jeigu įmonės per kalendorinį mėnesį pagamins daugiau ortopedijos techninių priemonių, nei VLK yra pajėgi apmokėti, VLK kas mėnesį perskaičiuos kompensuojamą bazinę ortopedijos techninių priemonių kainą. Kaina bus mažinama tiek, kad bendra įmonių per mėnesį suteiktų paslaugų, aprūpinant gyventojus ortopedijos techninėmis priemonėmis, vertė neviršytų 89 proc. sumos, skirtos šių priemonių įsigijimo finansavimui per atitinkamą kalendorinį mėnesį.

REKLAMA
REKLAMA

Ponas Šukys parodė didelį išradingumą, siekdamas pažaboti įmonių apetitus suteikti kuo daugiau paslaugų ir išrašyti VLK kuo daugiau sąskaitų. Nes dabar kuo daugiau paslaugų bus suteikta, tuo mažiau bus apmokama už kiekvieną suteiktą paslaugą. Įmonės turi teikti paslaugas, nežinodamos, kiek už jas bus sumokėta. Tad siekiant išvengti nuostolių, joms belieka tik viena išeitis – sudaryti kartelinį susitarimą ir pasidalinti rinką. Tačiau ar būtent to ir siekia sveikatos apsaugos ministras, beja, turintis teisininko mokslinį laipsnį?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Yra suprantamas ministro noras subalansuoti valstybės išgales finansuoti paslaugą ir paslaugų poreikį. Bet tai turi būti daroma teisėtais būdais. Be to, išlaidas būtų galima ženkliai sumažinti, pagerinus paslaugos teikimo administravimą. Bet apie kokią administravimo kokybę galima kalbėti, jeigu kai kurių produktų pelningumas viršyja 500%. Jeigu VLK vadovai nereaguoja į daugkartinius pranešimus apie akis badantį atskirų įmonių sukčiavimą, ir kaip velnias kryžiaus kratosi viešųjų pirkimų.

REKLAMA

Mano įmonė jau 5 metus sukasi šių paslaugų virtuvėje. Mums puikiai pažįstami šios sistemos užkulisiai. Ir galime drąsiai pasakyti, kad sistema verta ne tik žurnalistinio, bet ir prokurorų tyrimo. VLK vadovai A.Sasnauskas ir V.Kriauza visus 5 metus ignoravo beveik visus jiems pateiktus pasiūlymus, kaip užkirsti kelią ortopedijos technines priemones gaminančių įmonių piktnaudžiavimams siekiant parduoti VLK kuo daugiau, už kuo brangiau ir neretai abejotinos kokybės,  paslaugų.

REKLAMA

VLK įsiskolinimas įmonėms atsirado ne krizės metu. 74 mln. litų skolos susikaupė kirkilinės gerovės metais, kai valstybės lėšos buvo švaistomos į kairę ir į dešinę. Vieni naudojosi teisinio reguliavimo spragomis ar tiesiog vogė, kiti, apsimetinėjo, kad nemato. Buvo manoma, kad kitais metais PSDF biudžetas dar labiau išsipūs, tad pinigų bus tiek senoms skoloms padengti, tiek esamai veiklai plėsti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sužlugdę gyventojų aprūpinimo ortopedijos techninėmis paslaugų teikimą, atėmę iš gyventojų galimybę gauti jiems reikalingas ortopedijos technines priemones tada, kada jos yra reikalingos, A.Sasnauskas ir R.Kriauza ir toliau vadovauja VLK. Kaip, beja, Kėvišas - Operos ir baleto, o Večerskis – Nacionaliniam dramos teatrams. Akivaizdu, kad turi įtakingų draugų. Ko gero, ne tik ministerijoje ar Seime, bet ir prokuratūroje.

REKLAMA

Tiesa, ne taip seniai, Seimo darbo grupė galimoms korupcijos apraiškoms sveikatos apsaugos sistemoje tirti, vadovaujama S.Bucevičiaus, nusprendė kreiptis į generalinę prokuratūrą, kad ši ištirtų medicininės įrangos pirkimų skaidrumą, o taip pat į STT bei Konkurencijos tarnybą, kad jos savo kompetencijos ribose nustatytų ortopedijos technines priemones gaminančių įmonių akcininkus ir jų galimai neteisėtus susitarimus. Grupė taip įpareigojo Seimo Sveikatos reikalų komitetą ir Sveikatos apsaugos ministeriją parengti įstatymo projektą, kuriame būtų reglamentuota viešųjų pirkimų tvarka sveikatos apsaugos sistemoje, o Valstybės kontrolę - atlikti VLK veiklos auditą ir įvardinti asmenis, atsakingus už ydingą išlaidų kompensavimo tvarką.

REKLAMA

Amerikoje kriminalinė medicininių įstaigų (gydytojų, ligoninių, laboratorijų ir medicinos mokyklų) veikla išrašant sąskaitas už nesuteiktas paslaugas, falsifikuojant diagnozes, perklasifikuojant pacientus į didesnį pelną nešančias ligų kategorijas ir pan., padaro žalą, vertinamą nuo 100 iki 500 m i l i j a r d ų dolerių per metus (!!!). Didžiojoje Britanijoje per metus vien dėl neteisėto vaistų išrašymo į Nacionalinio sveikatos fondo biudžetą grąžinama per 115 milijonų svarų, o audito nustatyti grobstymai, atsirandantys dėl diagnozių falsifikavimo ir sąskaitų išrašymo už nesuteiktas paslaugas siekia 150 mln. svarų per metus. Lietuvoje apie tokius dalykus neteko girdėti. Ar dėl to, kad pas mus tokių nusikaltimų nėra, ar todėl kad vagys ir sargai grąžiai sutaria tarpusavyje?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ar Lietuvoje negalima surasti žmonių, kurie būtų ne tik sąžiningi, bet ir kompetetingi vadovauti tiek VLK, tiek ir kultūros institucijoms? Žmonės, nebūkit abejingi valstybės lėšų grobstymui! Juk tai mokesčių mokėtojų pinigai. Kai sumažina pensijas, einama protestuoti prie vyriausybės ar seimo. O kai iššvaistomos ar išvagiamos lėšos, skirtos viešosioms paslaugoms apmokėti, tylime.

Kai nelieka pinigų, padidina mokesčius. Kuriuos mokame mes visi. Bet ir naujai surinkti mokesčiai išbyrės pro korupcijos suėstą  iždo kibirą, jei neišvalysime šį kibirą aplipusių rūdžių.

Gediminas Kostkevičius

„Ortho Baltic“ valdybos pirmininkas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų