• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mobilieji telefonai „zonoje“ greit bus beverčiai

Baimindamiesi prarasti draudžiamą galimybę slapta skambinti mobiliaisiais telefonais, kaliniai griebiasi ir smurto, ir liepsnų.

REKLAMA
REKLAMA

Vandalų rankos – per trumpos

Marijampolės pataisos namuose pradėtas tyrimas po nuteistųjų išpuolio, kuriuo siekta sugadinti ar išvis sunaikinti didelės vertės turtą – mobiliojo ryšio blokavimo įrenginį.

REKLAMA

Vėlų vakarą šios įstaigos pareigūnai per vaizdo stebėjimo monitorių pamatė, kad iš 11-ojo lokalinio sektoriaus, kur gyvena būrys nuteistųjų, link kieme esančio minėto įrenginio mesti polietileniniai maišeliai su skysčiu. Po to ant laiptų aikštelės išbėgę du nuteistieji, veidus užsidengę medžiaginėmis kaukėmis, ta pačia kryptimi metė du degančius fakelus. Vienas fakelas nukrito ant praleidimų posto pastato, o kitas – minėto sektoriaus kieme. Pareigūnai fakelus užgesino gesintuvu.

REKLAMA
REKLAMA

Kitos dienos rytą to sektoriaus gyvenamosiose patalpose pareigūnai atliko kratą ir aptiko savadarbę medžiaginę kaukę bei puslitrinį stiklainį su rudais dažais.

Du nuteistieji, nevykdę įstaigos administracijos teisėtų reikalavimų, sulaikyti, jiems skirtos drausminės nuobaudos.

Perkraustyti „telefoniniai pažeidėjai“

Kalinių išpuolį paskatino prieš kelias dienas Marijampolės pataisos namuose įrengti minėti du nauji įrenginiai. Tai didelės knygos formos plastmasinės dėžės su mobiliojo ryšio signalus blokuojančiomis „smegenimis“, pritvirtintos prie stulpo ir prie pastato stadione bei gyvenamojo sektoriaus kieme. Prie dėžių primontuota po tris antenas – kiekvienam mobiliojo ryšio paslaugų operatoriui („Omnitel“, „Bitė“, „Tele 2“).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Po išpuolio pareigūnai susirūpino geresne minėtų įrenginių apsauga – tuoj šalia veiks vaizdo stebėjimo kameros, pačias dėžes teks daugiau „aprengti“.

Anot įstaigos pareigūnų, kai įrenginiai buvo montuojami, nuteistieji ir domėjosi jais, ir iškart skeptiškai vertino – esą pažaboti slaptų pokalbių telefonu „zonoje“ niekada nepavyksią. Dabar jau aišku, kad taip kalbėta, nes ruoštasi išpuoliams.

REKLAMA

„Nuslėpti nuo nuteistųjų apie tų antenų paskirtį neįmanoma – nesakysi gi, kad jos – naujoms TV programoms gaudyti“, – šmaikštavo pareigūnai.

Naujieji slopintuvai pritaikyti veikti nedidelėje teritorijoje. To ir reikia Marijampolės „zonoje“, nes įstaiga įsikūrusi prie pat daugiabučių namų kvartalo, tad blokavimo įrenginiai neturi siekti gyventojų ryšio aplinkos, kad neblokuotų jų pokalbių.

REKLAMA

Prašo gyventojų skųstis

Mobiliojo ryšio blokavimo sistema Lietuvos įkalinimo įstaigose pradėta naudotis dar 2007-ųjų vasarą – pirmieji tokie įrenginiai buvo sumontuoti būtent Marijampolės pataisos namuose. Juose tuo metu kalėjo daugiausia nuteistųjų, buvo išaiškinta telefoninių sukčių padarytų nusikaltimų, buvo sulaikoma daug mobiliųjų telefonų, įvairiais būdais bandytų perduoti kaliniams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau minėti slopintuvai tuokart Marijampolės „zonoje“ dirbo vos mėnesį, nes kaimynystėje, kone kilometro spinduliu, gyvenantys marijampoliečiai pradėjo skųstis taip pat negalintys naudotis mobiliuoju ryšiu – slopintuvai „gaudė“ ir už „zonos“ tvoros. Tuomet pusės milijono litų vertės įranga buvo išmontuota ir perkraustyta į Pravieniškių pataisos namus (Kaišiadorių r.). Ten šalia „zonos“ nėra gyvenamųjų namų. Įranga ten iki šiol veikia.

REKLAMA

Beje, dabar Marijampolės „zonoje“ sumontavus mažesnio galingumo blokavimo įrenginius, nesiekiančius gyvenamųjų namų kvartalo, kaliniai savais kanalais ragina marijampoliečius, laisvėje gyvenančius „zonos“ kaimynus, vėl skųstis ir meluoti, esą jų pokalbius vėl blokuojančios „zonos“ antenos.

REKLAMA

Tokia aktyvi kalinių veikla prieš ryšio slopintuvus – ne naujiena. Štai rugpjūtį prieš panašius įrenginius „kariavo“ Pravieniškių 3-iųjų pataisos namų nuteistieji: prieš naktį jie, užsibarikadavę nuo budinčių pareigūnų dviejų būrių teritorijose, išlaužė liuką į reikiamo pastato palėpę ir sugadino ten esančios mobiliojo ryšio blokavimo sistemos įrenginius. Nuteistieji nepaisė, kad už tai jiems gresia laisvės atėmimo bausmė iki 3 metų, kuri gali būti prijungta prie neatliktos bausmės dalies.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Alytuje „spardytasi“ badavimu

Matyt, išgirdę apie Marijampolės kalinių kovas, savo „karą“ prieš mobiliųjų telefonų blokavimo įrenginius skelbė ir Alytaus „zonos“ gyventojai. Čia kol kas dar tik išbandytas vienas toks įrenginys, o kitais metais planuojama jų turėti mažiausiai penkis.

REKLAMA

Dingstis kaliniams „kariauti“ buvo planuota krata – dirbo ne tik vietos pareigūnai, bet ir jų kolegos iš Kalėjimų departamento bei Viešojo saugumo tarnybos. Per kratas rasta ir iš nuteistųjų paimta draudžiamų jiems turėti daiktų: 6 mobilieji telefonai, 8 SIM kortelės, 3 telefonų krovikliai, 2 medicininiai švirkštai, 3 medicininės adatos, 2 interneto jungtys.

REKLAMA

Tuoj po kratų dviejų sektorių 66 nuteistieji raštu atsisakė valgyti įstaigos virtuvėje pagamintą maistą. Kitą dieną badautojų būrį papildė dar 52 bendraminčiai kaliniai, vėliau atsirado dar.

Vienas iš badavimo motyvų – blogai, kad įstaigoje montuojama mobiliųjų telefonų blokavimo įranga! Taip pat „zonos“ gyventojams, jų teigimu, nepatinka įstaigos virtuvėje pagamintas maistas – esą jis nekokybiškas, o kalinių parduotuvėje esančių prekių kainos yra aukštesnės už prekių kainas laisvėje.

REKLAMA
REKLAMA

Alytaus pataisos namų vadovai neįkalbėjo badautojų pradėti valgyti – mat kaliniai pareikalavo susitikimo su Teisingumo ministerijos atstovais. Dieną, kai įvyko šis susitikimas, oficialiai pareiškė badaujantys jau 135 kaliniai (iš viso šioje „zonoje“ kali apie 1230 ne kartą teistų vyrų). Tai buvo jau 6-oji badavimo para.

Telefonas „zonoje“ – brangi prekė

Kalėjimų departamento direktoriaus patarėjas Antanas Laurinėnas „Akistatai“ teigė, kad mobiliojo ryšio blokavimo įrenginių yra dar keliose šalies įkalinimo įstaigose, o kitose šiuo metu tebevyksta montavimo darbai. Tikimasi, kad tai stipriai suvaržys nuteistųjų galimybę nelegaliai skambinėti.

Tai reikalinga siekiant pažaboti kalinių draudžiamą galimybę netrukdomiems slapta bendrauti su laisvėje gyvenančiais žmonėmis. Juoba kad kaliniai dažniau skambina ne tam, kad sužinotų, kaip gyvena jų artimieji, o tam, kad apgautų, įbaugintų, nuskriaustų, apvogtų...

„Mobilieji telefonai daug laisvo laiko turinčių nuteistųjų rankose virsta rimtų nusikaltimų įrankiais: jais organizuojama nusikalstamų grupuočių veikla už įkalinimo įstaigų ribų, kvaišalų ar kitokių uždraustų daiktų įnešimas į „zoną“, taip pat įvairios „loterijos“, telefoniniai sukčiavimai ir kitokie teisės pažeidimai“, – teigė Marijampolės pataisos namų direktoriaus pavaduotojas Zenonas Kunca. – Mobilieji telefonai nuteistiesiems patenka įvairiausiais keliais – būna paslėpti nuteistiesiems perduodamuose elektronikos prietaisuose, drabužiuose ar knygose, juos, slėpdami net pačiose intymiausiose kūno vietose, nuteistiesiems per pasimatymus bando perduoti jų artimieji. Na, o populiariausias kelias – per įkalinimo įstaigų tvoras: permetant ranka, įšaunant įvairiais savadarbiais suslėgto oro įrengimais arba net panaudojant nuotoliniu būdu pilotuojamus skraidančius įtaisus“.

REKLAMA

„Akistatos“ šaltinių teigimu, į „zoną“ perduodamo mobiliojo telefono, net ir naudoto, seno modelio, kaina išauga 8–10 kartų – iki 1000 litų ir daugiau. Vadinasi, tai neblogas verslas ir kalinių „šildytojams“. Sandėriai, pareigūnų teigimu, vyksta ne „zonoje“, o laisvėje – per šeimos narius, draugus, giminaičius. Kaliniai gali laisvai ieškotis tokių sandėrių ir neskubėdami tartis dėl kainos, nes jų laiškai jau bene 10 metų nei skaitomi, nei cenzūruojami... O bendravimas laiškais iki šiol nenuslopęs.

Tik faktai:

Draudžiamų mobiliųjų telefonų kalėjimuose problema gaji ir užsienio šalyse, su ja efektyviausiai kovojama mobiliojo ryšio blokavimo įrenginiais.

Per 9 šių metų mėnesius Marijampolės pataisos namų pareigūnai sulaikė 540 mobiliųjų telefonų: 347 rado pas nuteistuosius, 193 bandė perduoti kaliniams jų artimieji ir metikai „iš gatvės“.

Per pirmąjį šių metų pusmetį Lietuvos įkalinimo įstaigose iš nuteistųjų paimti 1493 telefonai ir 1074 SIM kortelės, sulaikyti 836 telefonai, juos bandant perduoti iš piliečių.

2009 metais Lietuvos įkalinimo įstaigose iš nuteistųjų paimti 3059 telefonai ir 2031 SIM kortelė, sulaikyta 1940 telefonų, juos bandant perduoti iš piliečių

Pernai ir šiemet Lietuvoje nesulaikytas nė vienas įkalinimo įstaigos pareigūnas, kuris būtų ketinęs slapta įnešti nuteistiesiems mobilųjį telefoną.

Irena ZUBRICKIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų