„Savivaldybės turi daug instrumentų spręsti socialinio ar savivaldybės būsto klausimus pačios, juk socialinio būsto nuoma yra savarankiška savivaldybių funkcija nuo 2015 metų. Viena iš galimybių – įtvirtinus savivaldybės būsto fondą, esant reikalui, savivaldybė gali priimti sprendimą išnuomoti savivaldybės būstą,“ – primena socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė. „Įstatymai savivaldybėms suteikia daug galimybių, atsižvelgiant į konkrečią situaciją, naudotis įvairiais instrumentais. Ir tam neturi reikėti ministerijos raginimo ir priminimo, kokias išeitis galima surasti vienu ar kitu atveju.“
Turimais duomenims, šiuo metu yra tvarkomi merginos dokumentai, siekiant ją su vaiku įrašyti į asmenų ir šeimų, turinčių teisę į paramą būstui išsinuomoti, sąrašą. Tai atlikus Vilniaus miesto savivaldybės specialistai suteiks pagalbą išsinuomojant būstą rinkoje ir kas mėnesį mokės būsto nuomos mokesčio dalies kompensaciją – beveik 150 eurų.
Paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatymas numato, kad socialinis būstas nuomojamas įvertinus asmenų ir šeimų turtą ir laikantis eiliškumo, bet išimtiniais atvejais socialinis būstas gali būti nuomojamas ne eilės tvarka. Šis atvejis į išimčių sąrašą nepatenka, todėl būsto nuomos mokesčio dalies kompensacija šiuo metu yra optimalus variantas siekiant padėti merginai.
Ministerijos žiniomis, Vilniaus miesto savivaldybė merginai išmokėjo 1500 eurų vienkartinę išmoką. Šiuo metu, kol bus rastas būstas ir mokama būsto nuomos mokesčio dalies kompensacija, mergina su vaiku gyvena pas draugę. Skubiai nesuradus būsto rinkoje, mergina su vaiku laikinai galės pagyventi Moterų krizių centre.
Primename, kad kiekviena savivaldybė turi valstybės suteiktą teisę ir galimybę esant poreikiui, kai šeimai ar vienam gyvenančiam asmeniui sunku išsiversti, skirti socialinę pašalpą ir su didesnėmis pajamomis ar kt. paramą. Pagal savivaldybių administracijų pateiktų 2015 m. statistinių ataskaitų duomenis savivaldybės nepanaudojo apie 126 mln. eurų, t. y. 55 proc. šiai paramai skirtų lėšų.
Piniginei socialinei paramai skaičiuoti ir mokėti nepanaudotų lėšų savivaldybės neprivalo grąžinti į valstybės biudžetą, o vadovaudamosi Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymu atsižvelgdamos į poreikį, pirmiausia turi naudoti kitai socialinei paramai finansuoti savivaldybės tarybos nustatyta tvarka.