Vasarį Lietuvoje pradėtas pedagogų bendruomenės skiepijimas nuo Covid-19. Tačiau dalis pedagogų atsisako vakcinų. Maža to, dalis jų atsisako ne tik skiepytis, bet ir atlikti Covid-19 testus.
Pedagogai atsisako ir skiepytis, ir tirtis
„Yra, kiek žinome, išskirtinai maža dalis mokytojų, kurie atsisako ir vakcinuotis, ir testuotis. Priežastys, kodėl šviesi, mokyta ir mūsų vaikus ugdanti bendruomenė testuotis atsisako, čia turbūt reikėtų mums atskirai šiuo klausimu diskutuoti“, – trečiadienį Seimo Švietimo ir mokslo komitete kalbėjo sveikatos apsaugos viceministrė Živilė Simonaitytė.
Tačiau mokyklų vadovai kelia klausimą, kaip jiems elgtis, kuomet pedagogų bendruomenė nesutinka skiepytis. Juoba, kad artimiausiais mėnesiais tikimasi grąžinti bent dalį moksleivių į mokyklas.
„Ką stebime: jeigu pradžioje žmonių, nenorinčių vakcinuotis, buvo labai nedidelis procentas, o vakcinuotis ir testuotis – beveik praktiškai nebuvo tokių, po viešojoje erdvėje nuskambėjusių patarimų, patarkite, ką mums, vadovams, daryti, jei žmonės neprivalo nei skiepytis, nei testuotis.
Dabar tas procentas didėja, atskirose įstaigose iki 20 proc. gali atsisakyti“, – posėdyje kalbėjo Lietuvos mokyklų vadovų asociacijos vadovas Dainius Žvirdauskas.
Tačiau Sveikatos apsaugos ministerija pedagogams padėti negali ir siūlo į šį klausimą žiūrėti iš žmogaus teisių pusės.
„Turbūt atsakymas, kad, pasakysiu atvirai, šitam klausimui turbūt atsakymo turi ieškoti Žmogaus teisių komitetas. Kur yra riba tarp žmogaus teisės atsisakyti vakcinuotis ir testuotis, ir kur yra riba tarp žmogaus pareigos neužkrėsti kito žmogaus.
Kur yra riba tarp žmogaus pareigos teikti paslaugą – ar medicininę, ar ugdymo – ir neužkrėsti asmens, kuriam ta paslauga teikiama. Čia ne Vyriausybės ir ne ministerijos kompetencijos klausimas. Tai Lietuvos Respublikos Konstitucijos klausimas“, – teigė Ž. Simonaitytė.
Reikia įstatymų pagalbos
Viceministrė akcentuoja, kad Užkrečiamųjų ligų įstatymas reglamentuoja privalomą testavimą tik ligos protrūkių atvejais.
„Apie profilaktinį testavimą, kurį reikėtų atlikti kas savaitę, apie kurį mes šiuo metu kalbame, tai pagal tą įstatymą jis nėra apibrėžtas. Sakyti, kad profilaktinis testavimas yra privalomas, mes pagrindo įstatyminio šiuo metu neturime“, – patvirtino Ž. Simonaitytė.
Čia pat ji pridūrė, kad vargu, ar šį klausimą įmanoma išspręsti be įstatyminių iniciatyvų.
„Klausimas, kur yra tų įstatyminių iniciatyvų riba ir kur mes ją turėtume nubrėžti“, – kalbėjo Ž. Simonaitytė.
Iki tol ministerija rekomenduoja ugdymą organizuoti mišriu būdu.
„Tai reiškia, kad kontaktinį ugdymą vykdytų tie pedagogai, kurie yra vakcinuoti arba bent jau testuojami reguliariai“, – sakė viceministrė.