• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Socialiniuose tinkluose per pastarąsias dienas populiarumo sulaukusios kaukės, kurios, pasak jų siuvėjų, „apsaugo nuo baudos“, patraukė ir Sveikatos apsaugos ministerijos dėmesį. Pasak jų, kaukė ne tik neapsaugo nuo pavojingo viruso, o ir gali kainuoti baudą nuo 500 eurų.

4

Socialiniuose tinkluose per pastarąsias dienas populiarumo sulaukusios kaukės, kurios, pasak jų siuvėjų, „apsaugo nuo baudos“, patraukė ir Sveikatos apsaugos ministerijos dėmesį. Pasak jų, kaukė ne tik neapsaugo nuo pavojingo viruso, o ir gali kainuoti baudą nuo 500 eurų.

REKLAMA

Ministerija naujienų portalui lrt.lt komentavo, kad skylėtos ar netinkamai dėvimos kaukės (pavyzdžiui, kaukė nedengia nosies ar burnos) gali užtraukti baudą nuo 500 eurų. 

„Už skylėtos kaukės dėvėjimą gali būti taikoma bauda. (...) Jūsų minėta skylėta kaukė negali būti laikoma dengiančia nosį ir burną, todėl būtų laikoma, kad asmuo yra be kaukės. Taip pat būtų traktuojamas ir netaisyklingas kaukės dėvėjimas, kai kaukė nedengia nosies ar burnos, ar abiejų. Toks žmogus gali būti baudžiamas pinigine bauda“, – portalui lrt.lt nurodė SAM.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras lrt.lt taip pat informavo, kad svarbu atkreipti dėmesį, iš kokios medžiagos kaukės yra pagamintos. 

REKLAMA
REKLAMA

„Svarbiausia iš kokios medžiagos kaukės yra pasiūtos, t. y. koks medžiagos tankumas. Kuo jis didesnis, tuo apsauginės savybės yra geresnės. Geriausia rinktis neaustines medžiagas iš mikropluošto. Taip pat rekomenduojama, kad kaukė būtų pasiūta iš kelių sluoksnių. Taip pat svarbu, kad kaukės medžiaga atlaikytų didelį karštį ir skalbimą, nes daugkartines kaukes privaloma nuolat skalbti ir išlyginti karštu lygintuvu“, – atsakyme lrt.lt nurodo NVSC.

REKLAMA

Naujienų portalas tv3.lt dar vakar skelbė, kad socialiniuose tinkluose populiarumo sulaukė kaukės, kurios „apsaugo nuo baudos“. 

Jas parduodantys asmenys teigia, kad kaukės sulaukia didelio žmonių susidomėjimo. Tačiau medikai įspėja: tokios kaukės nuo virusų tikrai nesaugo, bet nuo baudos – gali.

Kaukes įsigyti siūlantys asmenys sako netikintys, kad kaukės gali apsaugoti nuo koronaviruso, todėl sugalvojo jas siūti iš tinklelio. Skelbime rašoma, kad kaukės „apsaugo nuo baudos ir neapsunkina kvėpavimo“.

REKLAMA
REKLAMA

„Yra žmonių, kurie žino, kad jokios kaukės neapsaugo nuo virusų, nes virusai labai maži ir gali kiaurai praeiti per visas kaukes, akis, odą. Vienintelė apsaugos priemonė, kuri veiksmingai sukurtų barjerą tarp žmogaus ir virusais užkrėsto oro, tai visą kūną dengiantis kostiumas su deguonies balionu. O kaukės apsunkina kvėpavimą ir kenkia plaučiams. Todėl ir sugalvojau lengvo kvėpavimo kaukes“, – atsakyme tv3.lt portalui rašo pardavėjai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Užsakymų sulaukia kasdien

Viena kaukė iš tinklelio kainuoja 3 eurus, o perkant daugiau vienetų, siūloma nuolaidų: 10 kaukių kainuoja po 2,5 euro už vienetą, o  100 kaukių po 1,8 euro už vienetą.

Pardavėjai siūlo įsigyti 4 rūšių kaukes ir tikina, kad užsakymų sulaukia kasdien.

„Žmonės perka, rezervacijų sulaukiame kasdien, susidaro eilės. Kaukės gaminamos iš įvairių medžiagų su mažesnėmis ar didesnėmis skylutėmis, kad būtų lengva kvėpuoti“, – rašo jie.

REKLAMA

Taip pat žiūrėkite, dėl kokios kaukės dėvėjimo vilnietį įspėjo policija:

Ragina neapsigauti

Gydytojas infektologas profesorius Vytautas Usonis ragina netikėti tokiais skelbimais. Profesoriaus teigimu, žmonės neteisingai vertina apsaugos priemones.

„Ką apgausime dėvėdami tokią kaukę? Baudos gal ir negausime, bet apsaugos neturėsime. Yra labai daug įrodymų, kad kaukės veiksmingos, nors ir ne 100 proc. Norite didinti riziką ir leisti pasipelnyti tiems, kurie jus klaidina?

REKLAMA

Rinkoje yra daug nemedicininių standartų kaukių ir jos yra pakankamai veiksmingos. Tačiau jokiu būdu ne „su mažesnėmis ar didesnėmis skylutėmis, kad būtų lengviau kvėpuoti“, – skelbimą komentuoja V. Usonis.

Svarstytų, ar bausti

Policijos departamento atstovė spaudai Revita Janavičiūtė sako, kad policijos pareigūnai negali nuspręsti, ar žmonės dėvi tinkamas kaukes.

„Sveikatos apsaugos ministerija buvo skelbusi, kad tai gali būti medžiaginė savadarbė ar pirktinė kaukė, skarelė, šalikas, mova, jei dengia kvėpavimo takus ir gali sulaikyti sekretą kosint ar čiaudint. Tačiau, ar gali pareigūnas įvertinti, kokia ta kaukė yra?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mums tik yra išaiškinta, kas yra tos veidą dengiančios priemonės. Jeigu įvyktų kokia nors situacija, kai dėl kaukės dėvėjimo kiltų konfliktas ar epidemiologai pasakytų, kad tokia kaukė netinkama, tuomet, žinoma, būtų vertinama. Tačiau policijos pareigūnai nevaikšto ir nežiūri, iš ko pagamintas kaukes žmonės dėvi“, – komentuoja R. Janavičiūtė.

Nubausti 33 žmonės

Administracinių nusižengimų kodekse numatyta, kad dėl privalomų nurodymų nesilaikymo gresia nuo 500 iki 1,5 tūkst. eurų baudos, juridiniams asmenims – nuo 1,5 iki 6 tūkst. eurų baudos.

REKLAMA

Jeigu bauda sumokama per 15 kalendorinių dienų, taikoma pusė minimalios baudos. Nuo rugpjūčio 1 d. už kaukių nedėvėjimą jau nubausti 33 žmonės.

Vyriausybė grąžino prievolę dėvėti apsaugines veido kaukes viešajame transporte, prekybos centruose, parduotuvėse bei uždarose paslaugų teikimo vietose. Kaukių dėvėjimas neprivalomas viešojo maitinimo įstaigose, kultūros bei sporto renginiuose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų