Vilniaus miesto 2–asis apylinkės teismas pusei metų nuo pareigų nušalino šešis korupcija įtariamus Migracijos departamento pareigūnus, kurie galėjo pelnytis iš leidimų gyventi Lietuvoje. Nuo pareigų nušalinti keturi skyrių vedėjai, vienas pavaduotojas ir vienas specialistas. Jiems taip pat paskirti rašytiniai pasižadėjimai neišvykti, uždraudžiant bendrauti tarpusavyje.
Ikiteisminį tyrimą dėl kyšininkavimo, prekybos poveikiu, papirkimo, piktnaudžiavimo ir dokumentų suklastojimo atliekantys Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Vilniaus valdybos pareigūnai išsiaiškino, kad leidimus laikinai gyventi Lietuvos Respublikoje arba tokius leidimus prasitęsti pageidaujantys ne Europos Sąjungos (ES) šalių piliečiai mokėdavo pinigus tarpininkaujantiems advokatams ir advokatų padėjėjams. Pastarieji dalį pinigų perduodavo savo pažįstamiems asmenims, turintiems ryšių Migracijos departamente, o šie – Migracijos departamento pareigūnams, turintiems įtakos greitesniam leidimų išdavimui užsieniečiams. STT turi duomenų, kad šioje schemoje dalyvavę Migracijos departamento pareigūnai už paslaugas gaudavo piniginį atlygį.
Leidimus laikinai gyventi Lietuvoje (dažniausiai tik dėl galimybės laisvai judėti Šengeno erdvėje) norintys gauti užsieniečiai kaip teisiniu pagrindu dažnai pasinaudoja fiktyviai įsteigtomis įmonėmis, fiktyviomis santuokomis arba įsigyja nekilnojamojo turto Lietuvos teritorijoje.
STT pareigūnai informavo Vidaus reikalų ministrą Artūrą Melianą apie tyrimo metu gautus duomenis apie migracijos srityje egzistuojančias teisines ir praktines situacijas, sudarančias prielaidų korupcijai reikštis, ir pagal kompetenciją pateikė rekomendacijų jas pašalinti.
-----
Vidaus reikalų ministerijai pasiūlius Migracijos departamento direktoriui Almantui Gavėnui atsistatydinti, pats institucijos vadovas to daryti kol kas neketina.
„Manau, kad šiuo metu nebūtų garbinga pasitraukti, kaip aš sakau, iš laivo, užplaukusio ant seklumos. Tuo metu, kai yra sunkumai, kada nušalinta nuo tarnybos keletas pagrindinių darbuotojų, būtų labai negarbinga vadovui, kuris atsakingas už tą betvarkę, pirmam saugiai pabėgti“, – „Laisvosios bangos“ radijui sakė A. Gavėnas.
Tačiau A. Gavėnas neatmetė galimybės palikti postą vėliau. Jis teigė atsistatydinsiąs pasikeitus valdžiai:
„Aš atsisakau šiuo metu pasitraukti. Ketinu pasitraukti atėjus naujam vidaus reikalų ministrui.“
ELTA primena, kad Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) sulaikė ir įtarimus dėl galimos korupcijos pareiškė septyniems Migracijos departamento pareigūnams, iš kurių penki eina vadovaujamas pareigas.
Įtariama, kad Migracijos departamento pareigūnai galėjo pelnytis iš leidimų gyventi Lietuvoje.
Įtarimai taip pat pareikšti dviem advokatams, dviem advokatų padėjėjams bei dar dviem fiziniams asmenims.
Migracijos departamente, advokatų kontorose bei kitų asmenų darbo, gyvenamosiose vietose bei automobiliuose atliktos kratos.
Ikiteisminį tyrimą dėl galimos korupcijos atliekantys STT Vilniaus valdybos pareigūnai aiškinasi galimą korupcinę schemą, kai leidimus laikinai gyventi Lietuvoje arba tokius leidimus prasitęsti pageidaujantys ne Europos Sąjungos šalių piliečiai mokėdavo pinigus tarpininkaujantiems advokatams bei advokatų padėjėjams. Pastarieji dalį pinigų perduodavo savo pažįstamiems asmenims, turintiems ryšių Migracijos departamente, o šie – Migracijos departamento pareigūnams, turintiems įtakos greitesniam leidimų išdavimui užsieniečiams.
STT turi duomenų, kad šioje schemoje dalyvavę Migracijos departamento pareigūnai už paslaugas gaudavo piniginį atlygį.
Leidimus laikinai gyventi Lietuvoje norintys gauti užsieniečiai kaip teisiniu pagrindu dažnai pasinaudoja fiktyviai įsteigtomis įmonėmis, fiktyviomis santuokomis arba įsigyja nekilnojamojo turto Lietuvos teritorijoje.
STT Vilniaus valdybos atliekamas ikiteisminis tyrimas pradėtas pagal Baudžiamojo kodekso straipsnius dėl kyšininkavimo, prekybos poveikiu, papirkimo, piktnaudžiavimo ir dokumentų suklastojimo.
Ikiteisminiam tyrimui vadovauja Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras.