„Rusijai užpuolus Ukrainą, iš naujo įsivertinome Lietuvos civilinės saugos sistemos būklę ir trūkumus. Šiandien specialiuoju priedangos ženklu pažymėjome pirmąjį statinį šalyje – iki šiol paženklinti buvo tik kolektyvinės apsaugos statiniai. Nors tiesioginio pavojaus nėra, priedangų sužymėjimas leis šalies gyventojams jaustis geriau informuotiems ir saugesniems, o mes būsime dar geriau pasiruošę įvairiems scenarijams“, – teigia ministrė A. Bilotaitė.
Savivaldybės operatyviai pasiruošė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) parengtų Priedangos parinkimo ir ženklinimo rekomendacijų įgyvendinimui. Rugpjūčio 2 d. duomenimis, Lietuvoje iš viso yra 1787 priedangų – savivaldybės atrinko 1254 priedangai tinkamus statinius, taip pat nustatyta, kad dar 533 kolektyvinės apsaugos statiniai (KAS) gali būti naudojami kaip priedanga. Jie bus žymimi dviem specialiaisiais ženklais – KAS ir priedanga.
Pavojaus atveju priedangų užtektų 495 339 žmonėms arba 17 proc. šalies gyventojų. Ministrės teigimu, įgyvendinus naują Vidaus reikalų ministerijos parengtą Civilinės saugo koncepciją, ginkluoto konflikto, ekstremalių situacijų metu apsaugoti KAS arba priedangose galėtų iki pusės šalies gyventojų, o socialiai pažeidžiami asmenys būtų evakuojami į iš anksto numatytus KAS ar priedangas.
Priedanga yra skirta trumpalaikei (iki kelių valandų) apsaugai, kurioje būtų galima pasislėpti nuo tiesioginio ir netiesioginio apšaudymo grėsmės karinės agresijos metu. Iškilus šiai grėsmei, gyventojams rekomenduojama kuo skubiau susirasti specialiuoju žymėjimo ženklu pažymėtą artimiausią priedangą.
Kolektyvinės apsaugos statiniai skirti laikinam gyventojų prieglobsčiui ekstremalių situacijų metu – čia apgyvendintiems gyventojams būtų teikiamos būtiniausios paslaugos ir reikmenys: maistas, vanduo, drabužiai, psichologinė, medicininė ir kita humanitarinė pagalba.
Vizito metu ministrė A. Bilotaitė taip pat apsilankė Šiaulių priešgaisrinėje gelbėjimo valdyboje, kur pristatė pilotinį modelį „Bendra priešgaisrinės saugos užtikrinimo sistema – kokybiška ir patikima pagalba nelaimės atveju“. Šio modelio įgyvendinimo metu atskirose savivaldybėse numatoma savivaldybių priešgaisrinių tarybų (SPT) ugniagesių komandas prijungti prie PAGD. Siekiama, kad priešgaisrinės gelbėjimo pajėgos veiktų integruotai bei darniai, būtų užtikrintas ugniagesių gelbėtojų vieningas aprūpinimas, parengimas ir reagavimas.
Vidaus reikalų ministrė lankysis ir Šiaulių apskrities vyriausiajame policijos komisariate, kur su Šiaulių apskr. VPK viršininku, Šiaulių m., Šiaulių raj., Radviliškio raj., Raseinių raj., Joniškio raj., Pakruojo raj. policijos komisariatų viršininkais aptars kriminogeninę situaciją regione ir numatomą administracinę policijos reformą.