Elektrėnų meras Arvydas Vyšniauskas patarė seniūnui Antanui Šalkauskui iš pradžių pateikti ataskaitą apie nuveiktus darbus, o po to apsvarstyti problemas.
Elektrėnų meras A.Vyšniauskas (kairėje) ir seniūnas A.Šalkauskas
Vasario 27d. Elektrėnų seniūnas nedidukėje Bendruomenės ir neįgaliųjų dienos centro salėje susirinkusius gyventojus (jų buvo per 40) informavo apie pernai nuveiktą darbą. Tądien renginio dalyviai pareiškė norą seniūnijos veiklos aktualijas aptarti prie apskritojo stalo. Jiems pritardamas meras patarė A. Šalkauskui iš pradžių atsiskaityti, o paskui visiems kartu apsvarstyti problemas.
Elektrėnų bendruomenė
Stengėsi žmonėms padėti
Seniūnijoje, kurios didžiausią dalį sudaro Elektrėnų miestas – savivaldybės centras, gyvena beveik 15 tūkst. žmonių. A. Šalkauskas pažymėjo, kad vykdydami savo veiklos pernykštį planą, jos darbuotojai stengėsi žmonėms padėti: įvairiais klausimais priėmė per tris tūkstančius gyventojų, gavo 3062 jų prašymus.
Kad už žemės ūkio naudmenų (ž. ū. n.) ir pasėlių plotus žemdirbiai gautų tiesiogines, už saugomų teritorijų ž. ū. n. - kompensacines išmokas, pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007 – 2013 metų atitinkamas programas - paramą, jie užpildė 169 paraiškas (2006 m. – 184). Akivaizdu, kad pareiškėjų skaičius sumažėjo. Pranešėjas tai susiejo su struktūriniais pokyčiais žemės ūkyje.
Gyventojams prašant išgaudyti valkataujančius šunis kvietė tuo užsiimančią tarnybą. Tai brangiai kainavo, o rezultatas buvo prastas. Todėl, seniūno nuomone, savivaldybės teritorijoje tikslinga steigti tokią paslaugą teikiančią įstaigą.
Pranešėjas teigė, jog jo vadovaujami specialistai besikreipiančius asmenis informavo bei konsultavo visais rūpimais klausimais, padėjo jiems parašyti prašymus, užpildyti dokumentus, patarė, kur ir kaip jie galėtų spręsti savo problemas. Pavyzdžiui, atliko 329 notarinius veiksmus, patarė, kaip už kreditą įsigyti gyvenamąjį būstą arba kaip gauti socialinį butą. Nuo 2007 m. liepos 1 d. vykdė gyvenamosios vietos deklaravimo funkciją. Iki gruodžio 31 d. tais klausimais kreipėsi 1615 gyventojų.
Kaip paveikti nepakankamai miestą tvarkančias organizacijas?
Seniūnijos biudžetas pernai sudarė daugiau nei 1 551 tūkst. Lt. Iš tų lėšų aplinkos apsaugai teko per 861 tūkst. Lt, gatvių apšvietimui – per 295 tūkst. Lt.. Pagal savivaldybės tarybos patvirtintą pajamų ir išlaidų sąmatą ji buvo finansuota 100 proc. Tačiau per metus atsirado ir neplanuotų, bet būtinų darbų. Tad kai kuriems numatytiems pinigų pritrūko.
Didžiausi piniginiai ištekliai išleisti Elektrėnams tvarkyti. Buvo pasitelktos atitinkamos savivaldybės teritorijoje veikiančios organizacijos. Už vykdytus darbus iš aplinkos apsaugai skirtų pinigų seniūnija atsiskaitė uždarosioms akcinėms bendrovėms (UAB) „Elektrėnų komunalinis ūkis“, „Elektrėnų švara“, „Elektros pasaulis“, „Pabaltijo statybos ir remonto korporacija“, viešajai įmonei (VšĮ) „Pagrenda“, Gintaro Savicko individualiai įmonei, iš gatvių apšvietimo lėšų –UAB „Elektros pasaulis“.
Pasak A. Šalkausko, neblogai darbavosi VšĮ „Pagrenda“, kuri prižiūrėjo šešerias kapines, atstatė naujais sulaužytus ir sudaužytus kelio ženklus, tvarkė miesto fontaną, genėjo krūmus ir medžius, vykdė vandens apsaugos priežiūros darbus ir pan. Bendrovė „Elektros pasaulis“ teikė seniūnijos gatvių apšvietimo, elektros tinklų eksploatacijos paslaugas. Bendras tinklų ilgis – per 30 km, kabelinės linijos – per 21 km, oro linijos – daugiau nei 10 km. Apšvietimo tinklus reikėjo plėsti, gerinti. Juk Elektrėnų požeminiai elektros kabeliai seni, nutiesti dar miesto kūrimosi metu, todėl tinkluose vyko avarijos. Užpernai ir pernai ne ištisai, bet atskirais tarpais ši įmonė jų sutvarkė po kilometrą.
Tačiau nei seniūno, nei susirinkime dalyvavusių gyventojų netenkino UAB „Elektrėnų komunalinis ūkis“ bei UAB „Elektrėnų švara“ darbas. Pirmoji rūpinosi miesto bei seniūnijos gyvenviečių, jų gatvių ir vietinių kelių tvarkymu, kita – prižiūrėjo bei valė žaliuosius plotus. A. Šalkauskas pažadėjo tobulinti kovo mėnesį vyksiančių konkursų sąlygas aptariamiems darbams realizuoti, griežtinti paslaugų teikimo administravimą ir vylėsi, kad gal kaip nors pavyks tas organizacijas paveikti. Problemos - per mažastų darbų finansavimas, valytojų trūkumas ( už 800 Lt niekas nebenori dirbti).
Savivaldybės vicemeras Algimantas Adomaitis pasidomėjo, ar UAB „Elektrėnų švara“ tik pirmus metus teikė paslaugas, ir kai išgirdo, jog jau trečius, nustebo, kodėl seniūnija taikstėsi su tos organizacijos nekokybišku darbu ir nesiėmė griežtesnių priemonių. Seniūnas paaiškino, jog konkursas buvo organizuotas trejiems metams ir nieko nebuvo galima keisti. „Vienpusiškai pakeisti sąlygų negalėjome, - sakė jis. – To daryti neleidžia Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymas“.
Bet, mero pavaduotojo nuomone, nubausti reikėjo – tad seniūnija kalta. Kai pranešėjas atkreipė dėmesį, kad toje veiklos srityje buvo ir daugiau reikiamai nesitvarkiusių bendrovių, savivaldybės vadovas replikavo – nereikėjo ir joms nuolaidžiauti. Lyg ir pritardamas pavaduotojo mintims meras paklausė, kiek pernai surašyta aktų dėl netvarkos prie parduotuvės „Supernetto“? A. Šalkauskas prisipažino: „Įspėjimų buvo, aktų – ne“.
Dideliu visuomenės skauduliu liko miesto paplūdimiai - poilsiautojai sezono metu ten nesilaikė netgi elementariausios tvarkos: per dieną tekdavo net du kartus rinkti šiukšles. Kaip ir vadinamame „šanchajuje“ – iškopdavo, o po mėnesio vėl tas pats.
Renginio dalyviai dalykiškai aptarė ir daugelį kitų problemų, tik abejonių, ar pavyks seniūnijai paveikti jos teritoriją nepakankamai tvarkančias organizacijas, regis, liko.
Ar savivaldybės valdžia atlaikys gyvenimo iššūkius
Aktyviai diskusijose dalyvavusiems savivaldybės tarybos nariui Broniui Pargaliauskui, Elektrėnų krašto neįgaliųjų sąjungos finansininkei Marijai Lavrukaitienei, vietos invalidų draugijos vadovui Zigmantui Jančauskiui, Abromiškių kaimo bendruomenės pirmininkui Gintarui Vanagui, kitiems kalbėjusiems rūpėjo, ar savivaldybės valdžia atlaikys dabartinius gyvenimo iššūkius.
Daugelio aptartų problemų vienas seniūnas išspręsti negali. Antai B. Pargaliauskas atkreipė dėmesį, kad gražiausiose vietose, ant Elektrėnų marių kranto, dygsta privačios valdos, o ten vyksta kažkokios statybos, žmonės negali pasigrožėti puikiomis miesto apylinkėmis, ir paprašė paaiškinti priežastį. Anot tarybos nario, reikia kažką daryti, nes žmonės greitai pradės galvoti, jog valdžia nesugeba spręsti aštresnių problemų. „Reikia keisti padėtį“, - akcentavo jis. Seniūnas teisinosi, jog tai UAB „Elektrėnų statyba“ bėda.
B. Pargaliauskas priminė ir „laukinės automobilizacijos“, t.y. automobilių aikštelių, kurių Elektrėnuose trūksta, problemą. Jeigu taip ir toliau tęsis, netrukus prie namų neliks žalių vejų. Jo kolegos atsakė, kad mieste dar yra apylaisvių automobilių stovėjimo aikštelių, o vienas iš racionalesnių būdų problemai spręsti – tokio daugiaaukščio mokamo objekto statyba. Tuokart A. Šalkauskui teko aiškintis, kad jokios privačios automobilių stovėjimo aikštelės mieste įsirengti niekam neleidęs.
Renginio dalyviai priekaištavo, kad reikia paežeres geriau tvarkyti, gal net talkas organizuoti. Seniūnas sakė, jog gyventojai nesutinka: „Mokesčius mokam, tai kokios dar gali būti talkos?“
Viena moteris piktinosi, jog vakarais prie vaikų poilsio stovyklos jaunimas važinėjasi vandens motociklais. Tada meras priminė, kad buvo priimtas sprendimas, kurį tereikia kontroliuoti, o Z. Jančauskis replikavo, jog „su tais berniukais nelabai besusikalbėsi“.
Diskutuota ir dėl Abromiškių dvaro svirno ateities. Vietos bendruomenės pirmininkas G. Vanagas, matyt, ne pirmą kartą teigė, jog žmonėms nėra kur susiburti. Svarstant, koks galėtų būti gyventojų vaidmuo spręndžiant problemą, susikirto savivaldybės direktoriaus pavaduotojo S. Voverio bei R. Vanago nuomonės. Meras A. Vyšniauskas akcentavo: kaip svirnas bus tvarkomas, priklausys nuo savivaldybės finansinės būklės.
Nemažai įdomių duomenų apie kriminogeninę padėtį seniūnijos teritorijoje pateikė Elektrėnų policijos komisariato viršininko pavaduotojas Sigitas Važnevičius. M. Lavrukaitienė pasakojo, kad net dieną vaikigaliai iš moterų plėšia rankines. Ir tai ne pavieniai atvejai. Sakė: „miestelėnai išsigandę, nes iš įkalinimo įstaigos grįžęs vienas asmuo nusikalstamai veikai buria paauglius“.
Susirinkusieji minėjo ir kitų jau ne pirmus metus neišsprendžiamų problemų. Jų viltis, matyt, dabartinė savivaldybės valdžia.
Romualdas Černeckis