Šeštadienį miesto širdyje šurmuliavo gatvės muzikantai. Susirinko apie šimtą panevėžiečių. Dalis jų prie grojančiųjų ir šokančiųjų prisijungė spontaniškai. Tik kai kuriuos klausytojus erzino vienas kitą nustelbiantys muzikantai.
Gatvės muzikos diena šalyje minima jau penktą kartą, panevėžiečiai ją švenčia ketvirtą sykį. Šeštadienį į Laisvės aikštę ir jos prieigas susirinko ne tik muzikantai, bet ir šokėjai. Iš viso buvo užsiregistravę 24 ansambliai, apie vienuoliktą valandą jau buvo susirinkę daugiau kaip šimtas žmonių.
Prisikviesti nesunku
Ukmergės gatvėje, Senvagės saloje, Laisvės aikštėje įsikūrė įvairaus amžiaus muzikantai. Praeiviai galėjo pasirinkti, ko klausytis: vestuvinių, liaudies muzikos ansamblių, diskotekų vedėjų, akordeonistų, muzikuojančių vaikų ir kt.
Panevėžio bendruomenių rūmų kultūrinės veiklos administratorė Lina Sereikienė tikėjosi, kad prastas oras šventės nesugadins. Kita vertus, jos manymu, muzikos entuziastai ir pasislėpę kur nors nuo lietaus vis tiek grotų. Kai kurie dalyviai vietas šiemetei šventei užsiėmė iškart po pernykštės šventės. Beje, šiemet, skirtingai nuo ankstesnių metų, aktyvesni buvo vyresni žmonės. Muzikantų, L. Sereikienės teigimu, prisikviesti nesunku. Tiesa, šeštadienį jų galėjo būti ir daugiau, tačiau mieste vyko nemažai kitų muzikinių renginių, tad nemaža dalis muzikuojančių žmonių dalyvavo kitur.
Kai kurie muzikantai buvo pasidėję dėžutes ar kepures, kad praeiviai įmestų šiek tiek pinigėlių. Tačiau panevėžiečiai nebuvo itin dosnūs. Gal didesnio palaikymo sulaukė muzikuojantys vaikai.
Šiemet praeivių nebuvo daug, o ir šie neretai skubėjo pro šalį.
Džiaugėsi švente
Tačiau specialiai atėjusiųjų išgirsti muzikos taip pat buvo. Panevėžietė Janina Mieliauskienė pasiklausyti grojančiųjų atėjo kartu su anūkais. Jos manymu, tokios šventės miestiečiams labai reikalingos.
„Kažkas vyksta. Pernai penktadieniais kiek žmonių susirinkdavo! Kelias valandas pabūti – kaip gera“, – džiaugėsi ji. Moteriai netrukdė, kad muzikantai grojo įvairių stilių muziką.
„Nuostabu. Kiekvienas savaip groja“, – manė ji.
Panevėžiečiai Nijolė ir Zenonas Gatvės muzikos dienoje dalyvauja ne pirmą kartą – kaip žiūrovai. Pernai klausėsi Panevėžyje, užpernai tuo metu lankėsi Vilniuje. Jų teigimu, sostinėje šventės mastas visai kitas – ilgiau trunka, dalyvių daugiau, jie išsidėstę po įvairias erdves. Panevėžyje muzikuota iki keturioliktos valandos, Vilniuje iki pat vakaro. Be to, ir toje pačioje vietoje po kelių valandų jau gali rasti kitą muzikantą. Pasak pono Zenono, tokia šventė itin reikalinga. Tuo labiau kad jų nebūna per daug. Tad džiaugėsi, kad ši tradicija ir Panevėžyje įleidžia šaknis.
Tiesa, ne vienam panevėžiečiui užkliuvo, kad muzikantai kai kur buvo per arti ir kartais bemuzikuodami nustelbdavo vieni kitus. Žmonių manymu, organizatoriai tokius dalykus galėjo kiek apmąstyti – vietų, kur galima groti, miesto centre yra.
Vyravo įvairovė
Bene jauniausias Gatvės muzikos dienos dalyvis buvo 4,5 metukų panevėžietis Domas. Pasak jo močiutės Inos Butėnienės, berniuko tėvai taip pat muzikuoja, tačiau atlydėti negalėjo – dirbo. Tad talentingą anūką atlydėjusi ji. Moteris pasidžiaugė, kad Domas pianinu abiem rankomis skambina jau penkiolika kūrinių. Gatvės muzikos dienoje jis muzikavo kartu su kitais vaikais kitu instrumentu.
„Labai smagu, to žmonėms ypač reikia. Palaikau idėją“, – apie Gatvės muzikos dieną kalbėjo I. Butėnienė.
Liaudies muzikos ansamblio „Šaltinėlis“ atstovės Regina, Valdemara ir Violeta kiek apgailestavo, kad praeiviai gana šaltokai reaguoja į muzikuojančiuosius, tačiau kartu tikino maloniai leidžiančios laiką.
Jau ketvirtus metus iš eilės Gatvės muzikos dienoje dalyvaujantis ansamblis „Aukštaitija“ šiemet įsikūrė toje pačioje vietoje kaip ir pernai – prie Aleksandro paminklo. Ansamblio vadovas Zenonas Laureckas tvirtino, kad čia geras skambėjimas – garsas atsimuša į Juozo Miltinio dramos teatrą. Tiesa, šį kartą toje vietoje pūtė stipresnis nei kitur žvarbokas vėjas. Ansamblis groja vestuvėse, tačiau, Z. Laurecko teigimu, dalyvavimas Gatvės muzikos dienoje daug užsakymų neprideda. Jis pripažino, kad žmonės, išgirdę dainuojant, pasidomi, kartais užsisako, tačiau dalyvaujama ne dėl to.
Pasak vadovo, tokia šventė būna vieną kartą per metus ir norisi palaikyti šią idėją. Z. Laureckas pasakojo pirmą kartą apie Gatvės muzikos dieną išgirdęs keliaudamas užsienyje. Ten ir sužinojęs, kam ji skirta.
Daiva SAVICKIENĖ
„Panevėžio balsas"