Dešimta valanda vakaro. Šiaulių pėsčiųjų bulvaras — be pėsčiųjų. Ekonominiu režimu apšviesta Vilniaus gatvė primena tuščią lėktuvų pakilimo taką. Optimistai pasakys, kad Šiauliuose vakarais galima grožėtis žvaigždėmis. Kiti — kad naktimis reikia miegoti, o ne šėlioti. Ar yra naktinis gyvenimas viename iš Lietuvos didmiesčių?
Durys užsidaro
Dar prieš dešimtą valandą vakaro beveik visų pėsčiųjų bulvaro kavinių langai – tamsūs. Praeina vienas kitas skubantis šiaulietis.
Šiek tiek gyvybės yra. Veikia „Čili“ picerija, kurioje šurmuliuoja žaidimas „Protų mūšiai“. „Kapitonas Morganas“ priglaudžia vakarotojus. „Pegasas“ pritraukia tuos, kurie nori pašokti. Dar yra klubas „Mega“, kuriame diskotekos prasideda nuo savaitės vidurio.
Nemažai kavinių bulvare skelbia, jog dirba iki 22 valandos, tačiau ištuštėja gerokai anksčiau.
Atokiau esantis naktinis klubas „Neopolis“ ir boulingo salė nuo gruodžio 1 dienos visiškai sustabdė veiklą. Dabar čia darbo dienomis nuo 11 iki 18 valandos veikia tik kavinė „Zeppelini“.
Studentams lieka tik klubai
Šiaulių universiteto studentai nuo vakar nebeturi „Studentų svetainės“, kuri, geriausiu atveju, yra uždaroma žiemai — kaip ir visas pirmasis bendrabutis. Dar vakar čia šėlo paskutinis renginys — karnavalas.
„Studentų kampas“ neveikia. Pastaraisiais metais čia tik kartais įvyksta sunkiosios muzikos koncertai.
Šiaulių universiteto studentų atstovybės biuro darbuotoja Toma Rimkevičiūtė sako, kad dabar studentai pramogauti gali tik dviejuose klubuose: „O daugiau nebėra kur eiti“.
Tiesa, dar yra laisvalaikio, mados ir prekybos centrai. Bet ir juose dauguma pramogų „užsidaro“ 21 valandą ar anksčiau. Lieka kinas ir boulingas.
Atsigriebs per šventes
Smuklė „Juonė pastuogė“ paprastomis dienomis dirba iki 16 valandos. Savaitgaliais — iki dviejų nakties.
Smuklės šeimininkas Pranciškus Trijonis sako, kad taip niekada nebūdavo. Užeiga dirbdavo kasdien iki vėlumos: „Žmonės neturi pinigų linksmybėms. Mes viską darome, kad žmonės pas mus bent pietauti užsuktų. Tuščiai kūrenti pečių iki vėlumos yra beprasmiška.“
P. Trijonis sako, kad užeigos liaudiškas stilius, interjeras bei muzika nesikeis. „Juonė pastuogė“ išliks savimi, o atšilus orams vėl pakvies vakaroti žmones, kurie mėgsta atvirą ir jaukų kiemelį su medinėmis pastogėmis.
„Pasistengsime atsigriebti kalėdiniu laikotarpiu. Nuo 21 dienos iki pat Naujųjų metų vyks gyvos muzikos vakarai. Kai prasidėjo ekonominė krizė, lankytojų palaipsniui mažėjo. Vis daugiau žmonių ateidavo papietavę. Tik alaus paragauti ir keptos duonos. Žmonių neatleidžiame“, — sako užeigos šeimininkai.
Vesternas
„Pogo“ bare dažniausiai groja gyva muzika, renkasi studentija.
Baro savininkas Valdas Bakšinskas teigia,kad dauguma lankytojų yra net ne Šiaulių universiteto studentai, o grįžę iš didesnių miestų: „Jie matę kitokio laisvalaikio. Čia jaučiasi saugūs. Pats studijavau Vilniuje, todėl nusprendžiau sielai artimą vietą sukurti Šiauliuose“.
Darbo dienomis baras veikia iki vidurnakčio — ne ilgiau. „Žmonės nesirenka, nes dauguma jų būna sostinėje arba Kaune. Savaitgalį susirenka daugiau“, — sako baro savininkas.
V. Bakšinskui vakarais Šiauliai primena miestelius iš vesternų: „Trūksta tik iš dykumų vėjo atridentų žolės kamuolių. Tuščia ir liūdna.“
„Pogo“ baras šventiniu laikotarpiu organizuoja stalo futbolo čempionatą. Jau dabar rengia karaokė vakarus. Bandys organizuoti kultinių filmų peržiūras.
Emigracija tuština klubus
Kavinės „Bella Italia“ bei klubo „Havana“ savininkas Alvydas Kurtinaitis sako, kad kavinė vakarais dirba tik dėl to, kad „langai šviestų“, kol žmonės gatve vaikšto. Tai savotiška reklama.
Kavinė dirbdavo iki 23 valandos. Dabar 22 valandą ji uždaroma, nors klientų paprastai jau nebūna. Jaunimas iki vidurnakčio dar šiek tiek pasišildo kaimynystėje esančioje „Čili“ picerijoje.
Klubas „Havana“ anksčiau dirbdavo kiekvieną dieną. Dabar diskotekos rengiamos tik penktadienį ir šeštadienį. Kitomis dienomis vyksta užsakomieji renginiai.
„Stengiuosi, kad tai būtų didesni renginiai, nes klubas erdvus, didelis. Šiuo laikotarpiu — per didelis.“
Jo nuomone, klubų lankytojai mėgsta, kai petys į petį trinasi: „Jei tik laisviau — klubas ištuštėja ir tampa nebelankomu. Visi renkasi ten, kur sunkiau prasibrauti“.
A. Kurtinaitis įsitikinęs, kad kavines bulvare „uždarė“ didieji prekybos centrai: „Akylai stebėjau šį procesą. Būtent dėl to ištuštėjo kavinės pėsčiųjų bulvare.“
Naktiniai klubai — jaunimo mėgstamos vietos. A. Kurtinaitis neabejoja, kad jie pradėjo tuštėti ir užsidarinėti dėl emigracijos: „Jaunimas dabar ne tik dirba, bet ir studijuoja užsienyje.“