Tokią galimybę turi tie gydytojai, kurie dirba ir konsultantais, ir stacionaro gydytojais. Ne visi į vaikų nefrologo konsultaciją atvykę pacientai guldomi į ligoninę, kiti gydomi ambulatoriškai, tačiau jaunam gydytojui tampa nepamirštama dažno paciento kelionė nuo ligos diagnozės iki pasveikimo.
Be to, gydytojas pasakoja, kad COVID-19 pandemijos pasekmės jaučiamos iki šiol – vaikai įprastomis infekcinėmis ligomis serga sunkiau, nei būdavo anksčiau.
Pasirinko Šiaulius
Darbas vaikų ligų skyriuje jaunam gydytojui Povilui Žemaičiui jau buvo pažįstamas, nors visu krūviu pradėjo dirbti tik nuo metų pradžios, į užtarnautą poilsį išėjus vaikų ligų gydytojai nefrologei Rimai Petrauskienei. Tiesa, patirtis ne visai nauja. Stacionare gydyti vaikus teko ir atliekant rezidentūrą, ir dirbant Kauno klinikose bei Jonavos ligoninėje. Anksčiau ir Šiauliuose P. Žemaitis dirbo kitu ritmu: teko dvi dienas per savaitę dirbti Vaikų ligų klinikos Konsultacijų skyriuje, o Vaikų ligų skyriuje – tik budėjimais. Atsisakęs darbo Kaune ir Jonavoje, gydytojas pasirinko ne tik darbą, bet ir nuolatinį gyvenimą Šiauliuose.
Darbas Vaikų ligų skyriuje patinka ir dėl to, kad gali daugiau susipažinti su pacientais, gali matyti jo sveikimą nuo pradžios iki galo. „Esu patenkintas, kai nereikia priimti skubių sprendimų, kai gali išsamiai, visapusiškai įvertinti, gerai apgalvoti ir skirti optimalų gydymą. Patinka ir tai, kad skyriuje – dieninis darbas, nereikia dirbti paromis ir gyventi išsibalansavusio paros ritmo režimu“, – naujojo darbo krūvio privalumus vardina gydytojas, žinodamas, kad budėjimų išvengti nepavyks, nes visi vaikų ligų gydytojai dirba ir budėjimais.
Vaikų nefrologo žinios ir patirtis labiau pasiteisina, dirbant gydytojo konsultanto kabinete. Vaikų ligų skyriuje nedaug pacientų, kurie gydomi dėl inkstų ligų. Dauguma – bendro vaikų ligų profilio, kuriuos gydo ne tik vaikų nefrologo, bet ir vaikų ligų gydytojo diplomą bei licenciją turintis gydytojas P. Žemaitis.
Diagnozuoti – visos galimybės
Kiekvienam pacientui, atvykusiam į klinikas dėl galimos nefrologinės patologijos, prireikus, atliekami išsamūs tyrimai dėl inkstų ligų: kraujo, echoskopijos, šlapimo tyrimai, reikalingi inkstų funkcijai įvertinti ir inkstų ligai nustatyti. Pasak gydytojo, tik ypač retai inkstų ligai diagnozuoti gali prireikti tretinio lygio gydymo įstaigos specialistų konsultacijų bei sudėtingesnių tyrimų. Per pusantrų metų darbo praktiką yra tekę keletui vaikų rašyti siuntimą į tretinio lygio gydymo įstaigas, kai buvo įtartas besivystantis inkstų nepakankamumas.
Viena inkstų ligų – inkstų akmenligė. Nors tradiciškai tai – suaugusių žmonių liga, bet per pastaruosius dešimt metų atsiranda vienas kitas akmenligės atvejis, diagnozuojamas vaikams. Dažniausiai ši liga įtariama, kai vaikas atvyksta į skubiosios medicinos pagalbos skyrių dėl skausmo. Diagnozuojama liga ir atsitiktinai, atliekant echoskopinį tyrimą dėl kitos patologijos. Vaikų nefrologas tokį pacientą konsultuoja, įvertina jo būklę dėl kalcio ir kitų mikroelementų. Išsamius tyrimus dėl akmenligės atlieka ligoninės specialistai, o gydytojas nefrologas skiria gydymą.
Jei reikalingas akmenų šalinimas, prireikia urologų-chirurgų pagalbos. Šiauliuose vaikų urologo nėra, tad toks vaikas būtų siunčiamas tretinio lygios gydymo įstaigos specialistų konsultacijai. Konservatyvus gydymas taikomas ligoninėje. „Man yra tekę konsultuoti inkstų akmenlige sergantį pacientą, kai diagnozė jau nustatyta. Konsultacijų metu vaikui atliekamas šlapimo tyrimas, skiriamas gydymas, kuris tęsiasi ilgai“, – patirtimi dalinasi gydytojas P. Žemaitis.
Patirtis kaupiasi greitai. Skyriuje jau teko gydyti pacientą, kuriam įtarta beprasidedanti akmenligė, gydyti neišnešioti pacientai, kuriems diagnozuotos inkstų problemos. Nepamirštamas pacientas, gydytas dėl komplikacijos su raumenų pažeidimu ir inkstų funkcijos sutrikimu.
Vaikas – vientisas organizmas
Retai, bet vaikų ligų pacientams diagnozuojama ir lėtinė inkstų, kaulų ir širdies liga, įprastai dar vadinama inkstų nepakankamumu. Mokslas žengia į priekį ir į žmogų vis labiau žvelgiama kaip į visumą, o ne kaip į sudedamąsias dalis. Pasak gydytojo, inkstai turi įtakos ir kitiems organizmo procesams, ne tik šalina vandenį, bet ir toksines medžiagas, dalyvauja kalcio apykaitos reguliavime, kas įtakoja kaulų augimą, kraujagyslių sistemą, reguliuoja kraujospūdį.
„Jeigu inkstai serga, tai ir visos šios susijusios sistemos taip pat serga ir toks pacientas, kuriam diagnozuojama lėtinė inkstų liga, stebimas visapusiškai: ir dėl mažakraujystės, ir dėl apykaitos sutrikimų, dėl kaulų mineralizacijos, dėl širdies ligų, nes gali išsivystyti aukštas kraujospūdis, antrinis širdies nepakankamumas“, – sudėtingą organizmo sistemą bei nelengvą gydytojo darbą apibūdina gydytojas nefrologas P. Žemaitis.
Kai inkstų būklė pablogėja tiek, kad reikalinga pakaitinė terapija, pacientas siunčiamas į didžiuosius šalies centrus pradėti taikyti inkstų terapiją. Tęsti pakaitinę inkstų terapiją galima ir Šiauliuose, nes atlikti hemodializes galimybė yra tik kartu su suaugusiais. Vaikams pasirenkama peritoninė dializė arba ilgalaikis centrinis kateteris. Vaikų gydytojas nefrologas stebi tokius pacientus, reguliariai atlieka tyrimus, įvertina būklę arba koreguoja gydymą.
Nors pačiam gydytojui P. Žemaičiui dializuojamų pacientų dar neteko stebėti, tačiau žino, kad Šiauliuose toks vaikas yra ir jis galėtų ilgalaikiam stebėjimui, būklės vertinimui lankytis Vaikų ligų klinikos Konsultacijų skyriuje.
Inkstų nepakankamumas gali išsivystyti dėl daugelio inkstų ligų. Taip pat inkstų pažeidimas gali vystytis dėl infekcinių, toksinių pažeidimų, dėl chemoterapijos vartojimo. Inkstų funkcijos sutrikimai gali būti ūminiai, uždegimai, infekciniai, autoimuniniai.
Po kovido sergama sunkiau
Iki šiol vaikų ligų gydytojai jaučia COVID-19 pandemijos pasekmių. Pasak gydytojo P. Žemaičio, izoliacijos metu vaikai buvo namuose: nėjo į darželius, mokyklas, nevaikščiojo viešai. Tad izoliacijos metu ikimokyklinio amžiaus vaikai daug mažiau sirgo įprastomis infekcijomis: slogomis, viduriavimais, peršalimais. Dabar tie vaikučiai yra ankstyvojo mokyklinio amžiaus. Medikai pastebi, kad jie įprastomis infekcinėmis ligomis serga sunkiau, nei būdavo anksčiau: ir ne tik šlapimo takų ligomis, bet ir kvėpavimo takų infekcijomis, plaučių uždegimais.
Pasak vaikų ligų gydytojo nefrologo P. Žemaičio, tai dėl neįprastų sukėlėjų ir sudėtingesnės ligos eigos. Tie vaikai negavo stimuliacijos ir jų imuninė sistema tapo silpnesnė. Vaikų nefrologai pastebi, kad po covido išsibalansavusio imuniteto (kas, tiesa, dar nėra moksliškai įrodyta) padaugėjo hemolizinio ureminio sindromo – retos inkstų ligos atvejų, tad daugėjo pacientų, kuriems nefrologo dėmesio reikia ilgokai.
Dažniausios patologijos, dėl kurių vaikai kreipiasi į vaikų gydytoją nefrologą, yra šlapimo takų infekcijos, šlapimo nelaikymas: naktinis arba dieninis. Nemažai vaikų atvyksta dėl padidėjusio kraujo spaudimo. Dauguma tokių vaikų pagydoma gyvenimo būdo koregavimu. Pasak P. Žemaičio, vaistai tikrai ne visada reikalingi ir gydytojas neskuba jų skirti.
Bet jei gyvenimiškų pastangų nepakanka, skiriamas medikamentinis gydymas bei inkstus apsaugantį poveikį turinčių vaistų. Šlapimo takų infekcijos taip pat gydomos antibiotikais. Šlapimo nelaikymo problema dažniausiai išaugama. Tačiau žinant, kad ši problema paveldima, tai jei tėvai iki mokyklinio amžiaus šlapinosi, taip bus ir vaikui.
Įtakos gali turėti anatomija, gretutinės problemos: vidurių užkietėjimas, gali įtakoti psichologinė socialinė situacija: nuolatinis stresas, baimė. Jei yra kažkoks sutrikimas, tas irgi gali turėti įtakos. Pasak specialisto, pagal kai kurias rekomendacijas šlapimo nelaikymą turėtų gydyti psichiatrai, kai šlapimo nelaikymo priežastys – psichologinės. Kartais ir neurologai imasi gydymo. Tačiau didžiausias įdirbis, gydant šlapimo nelaikymą, yra vaikų gydytojų nefrologų.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!