Po kriaukle namuose sudėtos įvairios cheminės medžiagos – ne tik neatsiejamos namų priežiūros priemonės, bet ir mirtinai pavojingi nuodai. Nors tą žino daugelis. Statistika kalba už save – buitinė chemija jau ne vienerius metus išlieka tarp daugiausia apsinuodijimų sukeliančių medžiagų.
„Jeigu patenka į virškinamąjį traktą, išgeriamas atsitiktinai arba sąmoningai, sukelia labai sunkų cheminį virškinamojo trakto nudegimą. Pradedant lūpomis, burna, liežuviu, kvėpavimo takais, ir paskui skrandis, žarnynas visas“, – sakė ūminių apsinuodijimų specialistė Gabija Laubner.
Tokie chemikalai kaip „Kurmis“ ar kitos kanalizacijai valyti skirtos priemonės vamzdžiuose nesunkiai tirpdo riebalus, plaukus, net kaulus. Patekę į žmogaus organizmą tokie chemikalai dažnai turi ir neatitaisomų pasekmių.
„Jeigu pacientas užtrunka arba tai yra labai didelis kiekis tokios medžiagos, o koncentracija labai didžiulė, tai galimi ir mirtini atvejai“, – patikino G. Laubner.
Ypač dažnai jais apsinuodija smalsūs vaikai.
„Vaikas visada paims kažką, ypač jeigu mama naudoja. Kodėl aš negalėčiau? O kad sužinočiau, aš turiu paragauti“, – pasakojo Santarų klinikų vaikų gydytoja Virginija Žilinskaitė.
Todėl medikai primena visus chemikalus laikyti užrakintus.
„Statistika, kurią skelbia tarptautiniai leidiniai, įvairūs apie vaikų netyčinius apsinuodijimus įvairiomis cheminėmis medžiagomis, tai skaitosi, kad namuose vaikams yra potenciali rizika visada apsinuodyti“, – pabrėžė V. Žilinskaitė.
Tačiau pastebima, kad apsinuodijimų buitine chemija jau ne vienus metus itin daug ir tarp suaugusiųjų.
„Vieni kaip ir netyčia arba atsitiktinai apsinuodija. Tiek buitine chemija, tiek kažkokiais vaistiniais neva preparatais kaip amoniakas, ir kita žmonių grupė, kurie sąmoningai žino žalą, bet vis tiek vartoja“, – kalbėjo G. Laubner.
Ekstremalių sveikatai situacijų centro duomenimis, pastaraisiais metais beveik kas ketvirtas apsinuodijimo atvejis tarp pilnamečių buvo tyčinis.
Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro vadovas sako, kad žmonės chemikalais nuodijasi sąmoningai – dėl įvairių psichologinių priežasčių bei sunkumų, taip siekdami sulaukti pagalbos arba dėmesio. Tačiau neretas jomis stengiasi tiesiog apsvaigti. Patirties ir neretai mirtinų naujų receptų bei medžiagų jie ieško internete tarp masiškai plintančių kitų žmonių patarimų.
„Vartodami tokias medžiagas dauguma įsivaizduoja, kad jie štai nėra kažkokie tai narkomanai ta tradicine prasme. Na, jaunimas: mes čia kažko kito, kaip sako, „užsimeta“, ir to jie nelaiko narkomanija. Tai ta problema iš tiesų didėja“, – paaiškino psichiatras Martynas Marcinkevičius.
Pernai užfiksuota 68 mirtini apsinuodijimo atvejai. Trys iš jų dėl korozinių medžiagų, tokių kaip kanalizacijai skirti valikliai.