Pastaruoju metu vis dažniau girdžiu žmonių skundų dėl protu sunkiai suvokiamų sąskaitų už šildymą. Iš tiesų keista, kad jos siekia ir viršija tūkstantį litų, kai valdžios atstovai tikina, kad mokesčiai už komunalines paslaugas neturi viršyti 20 procentų gyventojų pajamų. Normalu, kad daugeliui kyla klausimas, kodėl šią žiemą sąskaitos už šildymą augo milžiniškais šuoliais. Mano nuomone, manipuliuoti kainomis šilumininkams sąlygas sudarė nesertifikuota nuotolinė duomenų perdavimo sistema.
Deja, visi mano bandymai atkreipti Energetikos, Ūkio ministerijų, metrologų dėmesį į problemą liko bevaisiais. Ginčai jau tęsiasi vos ne pusmetį, o vežimas vietoje. Tam, kaip jau įprasta, priešinasi ministerijos, privalančios ginti paprastų žmonių interesus.
Metrologai, paklausti, ar šilumos apskaitos sistema yra tiksli, ar Lietuvoje centralizuotos šilumos apskaitos sistemos su nuotoliniu duomenų perdavimu yra sertifikuotos ir registruojamos, teatsakė, jog šilumos skaitiklių rodmenų, perduotų nuotoliniu būdu, naudojimas komerciniams atsiskaitymams be nuotolinio duomenų perdavimo funkcijos metrologinio įteisinimo nustatyta tvarka yra neteisėtas. Vadinasi, šilumos apskaitos naudojimo būdas gali būti priežastis kainų didinimui.
Vis tik sunkiausia protu suvokti šilumininkų poziciją dėl metrologų reikalavimo perdavimo prietaisus metrologiškai įteisinti. Neva tai – perteklinis reikalavimas, kuris kainuos ne kam kitam, o vartotojui. Pirmiausiai kyla klausimas, kodėl taip Energetikos bei Ūkio ministerijos, šilumininkai priešinasi įteisinti metrologinį tikrinimą, kai šis neturėtų daug kainuoti, ypač lyginant su gaunama nauda vartotojui? Antra, kodėl už tikrinimą turėtų mokėti gyventojai, jei investicijos turėtų būti daromos tam, kad mokesčiai už šildymą mažėtų, o ne augtų? Tokie grasinimai neretai suriša rankas ir yra pavojingi. Tačiau manipuliacijoms pasiduoti nevalia, ypač kai skriaudžiama visuomenė.
Žinoma, modernių informacinių technologijų diegimą energijos apskaitos sistemose vertinu teigiamai, kadangi jų naudojimas apskaitos sistemose galėtų pagerinti energijos vartojimo kontrolę bei padidinti vartojimo efektyvumą. Tačiau tam, kad apskaitos prietaisų rodmenys, perduoti nuotoline duomenų perdavimo sistema, galėtų būti naudojami apskaičiuojant mokesčius vartotojams, jie turi visiškai atitikti apskaitos prietaiso parodymus.
Šilumininkai privalo užtikrinti visuomenės pasitikėjimą, o valdžios atstovai tai įtvirtinti teisės aktais. Mūsų sąskaitos už šildymą turi būti pagrįstos faktais - mokama už tiek, kiek suvartojama.