"Pastaruosius kelerius metus fiksuojame tendenciją, kad potencialūs sienos pažeidėjai, ypač pasienio ruožo gyventojai, vis rečiau ryžtasi bandyti ją pereiti nelegaliai, - pranešime teigia VSAT vadas generolas Saulius Stripeika. – Dabar įkliūti mūsų pareigūnams žymiai didesnė rizika nei anksčiau".
Pastaraisiais metais Lietuvos VSAT už Šengeno priemonės programos lėšas savo technikos priemonių parką papildė įvairios paskirties transporto priemonėmis, modernia sienos apsaugos technika, šiuolaikiškiais sraigtasparniais ir kitomis priemonėmis.
Pernai Lietuvos pasieniečiai nustatė 632 valstybės sienos pažeidimus, arba 23 proc. mažiau nei 2005 m. Tuomet VSAT pareigūnai išaiškino 805 sienos pažeidimus, arba 15 proc. mažiau nei per 2004 m., kuomet buvo nustatyti 947 tokie atvejai.
Primenama, kad praėjusiais metais VSAT pareigūnams įkliuvo 456 Lietuvos sienos pažeidėjai.
Jų sulaikyta 17 proc. mažiau nei per 2005 m. Tais metais neteisėtas žygis per sieną nesėkmingai baigėsi 551 pažeidėjui, arba 26 proc. mažiau nei 2004 m., kuomet VSAT pareigūnai sulaikė 744 sienos pažeidėjus.
Daugiausiai sienos pažeidimų pasieniečiai užfiksavo prie išorinių Europos Sąjungos (ES) sienų, kurių tinkamai apsaugai ir kontrolei skiriamas didžiausias dėmesys, investicijos ir VSAT personalo resursai. Pernai pasieniečiai išaiškino 258 atvejus, kai neteisėtai bandyta pereiti Lietuvos ir Baltarusijos sieną, ir 152 tokius atvejus pasienyje su Rusija.
Tarp sulaikytųjų sienos pažeidėjų dažniausiai pasieniečiams įkliuvo Lietuvos piliečiai – iš 465 visų sulaikytųjų tokių buvo 238. Taip pat VSAT pareigūnai sulaikė 43 neteisėtai sieną bandžiusius pažeisti Moldovos, 41 Rusijos, 39 Latvijos ir 35 Baltarusijos piliečius.
Iš viso šiemet pasieniečiai sulaikė sienos pažeidėjus iš 28 valstybių, taip pat asmenų be pilietybės ir tokių, kurių pilietybė po sulaikymo nustatinėjama.
2006 m. Europos Sąjungos ekspertai, specialios misijos metu vertinę Lietuvos pasieniečių veiklą ir pasirengimą prisijungimui prie Šengeno erdvės, savo ataskaitoje nurodė, kad Lietuvoje yra sukurta gera sienos apsaugos sistema.
Ekspertai taip pat pastebėjo, kad šalies sieną stebi ir ją kertančius tikrina kvalifikuotas personalas, kad VSAT turi beveik visą pagrindinę infrastruktūrą ir įrangą.
Bendrai, reziumavo ekspertai, sausumos sienos kontrolės priemonės yra taikomos pagal Šengeno reikalavimus. Jokių kertinių ar esminių spragų sienos apsaugos sistemoje nėra, savo ataskaitoje nurodė ES vertinimo misija, kurios išvados 2006 m. gruodį buvo patvirtintos Europos Taryboje.
REKLAMA