• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors orai ir šią vasarą permainingi bei nenuspėjami, vaismedžių augintojai derliumi nesiskundžia: lietuviškų trešnių sezonas į pabaigą, o jų augintojai sako, kad lietuviai šias uogas labai mėgsta, nors jos ir brangesnės nei atvežtinės. Alytaus rajone yra vienas didžiausių trešnių sodas Lietuvoje – 15 hektarų. Uogų tiek, kad lūžta šakos. Tačiau verslininkai nebeišmano, ką su varnėnais daryti, kurie nulesa tonas trešnių. 

Nors orai ir šią vasarą permainingi bei nenuspėjami, vaismedžių augintojai derliumi nesiskundžia: lietuviškų trešnių sezonas į pabaigą, o jų augintojai sako, kad lietuviai šias uogas labai mėgsta, nors jos ir brangesnės nei atvežtinės. Alytaus rajone yra vienas didžiausių trešnių sodas Lietuvoje – 15 hektarų. Uogų tiek, kad lūžta šakos. Tačiau verslininkai nebeišmano, ką su varnėnais daryti, kurie nulesa tonas trešnių. 

REKLAMA

Daugiau apie tai – TV3 žiniose. 

Alytaus rajone Verebiejų kaime su seserimi trešnes auginantis Marius Žėkas 15 hektarų soduose augina 5 trešnių veisles. Tai – vienas didžiausių šių uogų ūkis Lietuvoje. Vyras sako: trešnių sezonas jau į pabaigą – liko nenuskintos tik vėlyvų veislių uogos. 

Didžiulius plotus trešnių su šeimos nariais auginantis Marius pasakoja, kad tik iš šalies šis verslas gali atrodyti nesunkus – esą pasodinai medžių ir lauki derliaus. Trešnes žmonės pradėjo auginti prieš septynerius metus ir tada sako net neįsivaizdavę, kad veikla atims tiek laiko ir jėgų. 

REKLAMA
REKLAMA

„Žiaurus verslas. Pradedant pavasarinėmis šalnomis, apsauga nuo varnėnų, stiprus lietus, vėl problema – uogos masiškai trūkinėja. Šiais metais, pasirodo, didelė problema ir didelis karštis“, – pasakoja trešnių augintojas M. Žėkas.

REKLAMA

Derliumi nesiskundžia

Trešnės mėgsta šilumą, tačiau didelis karštis, anot vyro, pakenkia. Bet, nepaisant gamtos išdaigų, trešnių derlius šiemet tikrai neblogas, verslininkas nesiskundžia. Pernai buvo menkesnis. Šią vasarą, nuo didžiulių uogų tiesiogine prasme lūžta šakos. 

„Manėme, kad bus blogiau. Po pavasarinių šalnų būna labai didelis stresas. Kol uogos dar mažytės, žalios, atrodo, ten nieko nėra. Atrodo – viskas iššalo, liko 10 procentų. Metai geresni nei praeiti“, – sako M. Žėkas. 

REKLAMA
REKLAMA

Marius pasakoja, kad trešnes pradėjo auginti dėl paprastos priežasties – jam pačiam tai skaniausia uoga. O ir lietuviškų trešnių pasiūla nėra didelė, nors niekuo – nei dydžiu, nei skoniu – nesiskiria nuo atvežtinių. Iš pradžių pasodino 60 medelių, paskui užsodino hektarą, o per septynerius metus – 15 hektarų. 

„Turint vieną hektarą į techniką investicija gaunasi labai didelė – reikia technikos to hektaro priežiūrai, investuoti didelius pinigus į vieną hektarą – nebus atsiperkamumo. Ir priėmėme sprendimą plėstis toliau“, – pasakoja vyras. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Trešnės iš Alytaus rajono verslininkas daugiausia išveža į Vilnių ir Kauną. Paklausa – didelė, pasakoja Marius, nors lietuviškos trešnės ir nepigios – kilogramas kainuoja nuo 5 iki 7 eurų. Prekybos centrai šiuo metu atvežtinėms uogoms taiko akcijas ir kaina beveik perpus mažesnė.

Kova su varnėnais

O trešnėmis mėgautis nori ne tik žmonės, bet ir paukščiai. M. Žėko ūkyje iš garsiakalbio sklinda plėšriųjų paukščių ir išgąsdintų varnėnų garsai. Taip bandoma atbaidyti varnėnus. Kurį laiką tai veikė, pasakoja verslininkas, ir nubaidydavo juos, bet paskui paukščiai įprato ir nebekreipė dėmesio. Šiemet varnėnų tiek daug, kiek nebuvo nė vienais metais. Skaičiuoja, per šį sezoną paukščiai galėjo nulesti apie dvi tonas uogų. 

REKLAMA

Ūkininkas sugalvojo ir kitą būdą kaip trešnes apsaugoti nuo varnėnų – kiekvieną dieną, net ir mažiausi šeimos nariai, eina kaip į darbą: kas keturračiais, kas džipais, važinėja po sodus ir taip saugoja derlių. Jei nesaugotų – varnėnai nulestų dar ne vieną toną uogų.

„Šiais metais niekas neveikia: jokie garsai, jokie garsai, dronai, niekas neveikia. Tik žmonės, važinėdami su signalais vaikydami, tik šiaip ne taip apsaugo“, – pasakoja M. Žėkas. 

Pasak Mariaus, šis verslas nelengvas ir rizikingas, tad trešnių augintojų Lietuvoje nėra daug. Šalyje deklaruota tik apie 60 hektarų trešnių sodų ir kone trečdalis plotų yra Alytaus rajone. 

Daugiau apie tai sužinokite vaizdo įraše straipsnio pradžioje. 

tv3.lt

Bjauru skaityti komentarus - žmonės, gal jūs nesate kaime buvę, gal nesate matę kaip varnėnų debesys atakuoja ir kapoja uogas. Iš vieno sodo galo pabaidai juos, o jie jau kitam sodo gale darbuojasi. Turim 4 trešnes ir tų nesugebėjome išsaugoti nuo tų parazitų, nes jie nieko nebijo.
Saunuolis ukininkas.Sekmes jam ir jo seimai.Tegu sekasi visiems ukininkams,nes lietuvisko derliaus nepakeis joks uzterstas importas.Didelis ACIU !!!
Tik jau be pavydo scenu,issinuomokite pavyduoliai 15 ha zemes ir patys tresnes auginkite.Nedirbamu zemiu dabar kaimuose sociai,Dauguma,kurie uzejus nepriklausomybei uoliai puole ukininkauti,dabar pievomis viska uzleido,nusipjauna kelis kartus per sezona,nes kitaip ismoku neduoda ir viskas,todel issinuomosite uz skatikus.Galesite tada ir jus dzipais ir keturraciais vazineti.O apie varnenus,tai naftalinui paaiskinsiu,kad tai visai ne tie varnenai,kuriems vaikysteje inkilus kaldavome ir kuriu porele ar kokios dvi sodybose ir sodose gyvendavo bei jauniklius peredavo ir augindavo.Tie galbut is ir tiesu sodo kenkejus lesdavo.Bet dabar varnenai invaziniai,nezinia is kur atsibaste,galbut is Sibiro,gal is Skandinavijos,bet ne vietiniai.Padarai baisus,didumo kaip puse varnos,snapai smaili,astrus,maziausiai 3 cm ilgumo,o tai ir ilgesni,skraido pulkais,maziausiai po kelis simtus ir naikina pakeliui viska,kaip skeriai.Uogas,vaisius viskas jiems tinka,viska svariai sunaikina.Kur atranda koki soda,tai is tos vietos savaitemis nesitraukia,lesa,vietoje sika,vel lesa,vel sika ir t.t.,kol soda svaru palieka.Jei ju nevaikytu,tai ir uogu augintojams nebeliktu.Su tokiais snapais jie ir namu stogus laisvai skylem prakapotu,tik visa laime,kad tai ju nedomina.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų