TV3 žinių kalbintos Elžbieta ir Renata susipažino vaiko raidos centre Santaros klinikose. Čia abi moterys artimiausias tris savaites leis savo keturmečius berniukus turinčius autizmo sindromą, į specialiai jiems pritaikytus užsiėmimus.
Kol kas, norint pakliūti į šį ar panašų vaiko raidos centrą, tenka ilgokai palaukti – kartais net ir pusmetį. O štai tokių užsiėmimų nauda – mamos tikina – sunkiai nupasakojama žodžiais. Vaikai čia išmoksta be galo daug naujų ir sėkmingesnei jų adaptacijai taip reikalingų dalykų.
Abi mamos pripažįsta – išgirsti, kad vaikas turi autizmo sutrikimą nebuvo lengva. Šį raidos sutrikimą turintys vaikai neatsišaukia į savo vardą, ilgai nepradeda kalbėti, vengia žiūrėti į akis, negali pakęsti jokių pokyčių, todėl stabili rutina tokiose šeimose – itin svarbi.
Su jų ugdymu nuolat turi dirbti įvairūs specialistai. Tačiau mamos tikina, kad bent jau kol kas su itin neigiamu visuomenės dėmesiu susidurti neteko.
Šiandien vykusios spaudos konferencijos metu – sveikatos apsaugos kartu su švietimo, mokslo ir sporto bei socialinės apsaugos ir darbo ministerijomis pristatė bendrą planą, skirtą padėti autizmo spektro sutrikimą turintiems vaikams.
„Kadangi fenomenas vystosi labai sparčiai ir Europoje, ir Lietuvoje. Labai daugėja atvejų, ir atrodo, kad tai yra ateities perspektyva, dėl to tą visuomenę turim ruošti, tuo pačiu padedant ir žmonėms turintiems autizmo spektro sutrikimą“, – teigia socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.
Mat kol kas autistams sulaukti pagalbos šalies regionuose beveik neįmanoma, nėra psichologinės pagalbos, skirtos tokį vaiką auginantiems tėvams, didžiuma įstaigų, tokųi kaip mokykla ar darželis – neparuoštos padėti autizmo kamuojamiems vaikams. Lietuvos autizmo asociacijos atstovė vardina ir kitas kol kas neišspręstas problemas.
„Taip pat kompetencija, specialistų, kurie dirba su vaiku. Ant kiek lengvai vaikui būti bendro ugdymo įstaigose, ant kiek tos įstaigos pasiruošę priimti mūsų vaikus ir dirbti ir suteikti reikalingą pagalbą. Aš sakyčiau, kad problemų yra visose srityse“, – „Lietaus vaikai“ pirmininkė Kristina Košel-Patil.
Ministerijos žada pagalbą daugelyje sričių – tarp jų – ir daugiau ugdymo specialistų, ypač rajonuose, kuriuos skatins papildomas užmokestis. Daugiau vietos raidos centruose, psichologinė pagalba tokius vaikus auginantiems tėvams, papildomo lėšos psichomotorinės raidos tikrinimams, padedančių autizmą nustatyti ankstyvame amžiuje. Iš viso, 3-jų ministerijų patvirtintame plane – 16 pagalbos priemonių.
„Buvo paminėta ir metodikų parengimas, jų adaptavimas, pasiruošimas, ir specialistų mokymas. Tai nėra, kad kažkas pirma ar antra, bet dauguma tų priemonių turi vykt paraleliai, jos viena kitai netrukdo“, – sako sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.
Šiuo metu Lietuvoje yra 1896 vaikai su nustatytu autizmo spektro sutrikimu, 2018-aisiais nustatyta 710 naujų autizmo atvejų.