Vertybinių popierių komisija (VPK) paskelbė, kad finansų maklerio įmonės (FMĮ) pirmąjį šių metų pusmetį patyrė 18,5 mln. litų nuostolių. Antrasis pusmetis makleriams kol kas nieko gero nežada.
Pernai per pusmetį makleriai uždirbo 12,2 mln. litų pelno. Tačiau tendencijos apsivertė aukštyn kojomis, ir pasaulinė biržų griūtis pelną padarė beveik neįmanomą.
Pirmojo pusmečio pabaigoje FMĮ turtas siekė 116,6 mln. FMĮ akcininkų nuosavybė pirmąjį pusmetį sumažėjo 2,6 mln. litų - 3,9 proc. ir sudarė 64,9 mln. litų, o FMĮ įsipareigojimai sumažėjo 25,5 mln. litų - 33 proc. ir siekė 51,7 mln. litų. FMĮ investicijoms į vertybinius popierius minėtu metu skyrė 52,9 mln. litų, t.y. 45,3 proc. turto.
Nuostolingą VĮ pusmečio veiklą lėmė sumažėjusios pajamos iš klientų aptarnavimo veiklos, veiklos rezultatui įtakos turėjo ir padidėjusios bendrosios administracinės sąnaudos.
Praradimai - kaip niekad skaudūs
„Visų pirma krizė paveikė FMĮ rezultatus, ir žmonės mažiau investuoja. Antra vertus, pačios FMĮ aktyviai investuoja į vertybinius popierius. Būtų labai keista, jei tuo metu, kai rinka krenta ir žmonės praranda pinigus, makleriai uždirbtų“, - „Respublikai“ sakė Finansų maklerių asociacijos prezidentas Algimantas Variakojis. Esą „būtų naivu manyti“, kad makleriai šiemet išbris iš nuostolių.
Pasak jo, maklerių paslaugų paprastai atsisako pirmąkart nusvilę investuotojai. „Pastebėjome, kad jeigu žmogus pirmą sykį susidūrė su nuostoliais, jis paprastai pasitraukia ir ilgai negrįžta į rinką. Tie, kuriems kritimas nebe pirmas, gyvena laukimo nuotaikomis", - aiškino pašnekovas.
Ypač daug pralošė tie, kurie investuodami skolinosi pinigus iš FMĮ papildomiems vertybinių popierių pirkimams. „Jeigu anksčiau tokiu būdu per metus buvo galima gauti 100 ar 200 proc. pelno, dabar susimoki palūkanas už skolintas lėšas ir patiri didžiulius nuostolius dėl vertybinių popierių nuvertėjimo. Nuostoliai būna dvigubi ar net trigubi. Tie, kurie smarkiai rizikavo, galėjo prarasti ir visus investuotus pinigus“, - aiškino A.Variakojis.
Esą smarkiai nusvilo ir tie, kurie lėšas nutarė investuoti savarankiškai, be maklerių pagalbos.
Maklerio duonos atsivalgė
Beje, A.Variakojui, rodos, maklerio duona apkarto. Jis pasitraukė iš FMĮ „Finasta" ir šiuo metu baigia pasiruošimo darbus savo bendrovės „Mesinvest“ startui.
„Dirbu su klientais, makleriais, bankais. Dabar dirbu ne kaip makleris, o kaip investuotojas. Turiu pripažinti, kad skirtumas yra didžiulis“, - sakė pašnekovas.
Pasak jo, naujoji įmonė investicijas bent jau kol kas kreips į obligacijas, žaliavų rinkas, galbūt - valiutas. „Esame keli iš savo darbų pasitraukę profesionalai. Pirmiausiai norime investuoti savo lėšas. Kas norės - galės investuoti su mumis“, - teigė A.Variakojis. Buvęs makleris tikisi sutraukti apie 30 bendraminčių.