Dėl maisto produktų brangimo daugelis gyventojų jau seniai peržiūrėjo savo racioną, bet ne sveikatos naudai, tačiau atsidūrę ligoninėse tebegauna tokius pat arba labai panašius maisto davinius kaip anksčiau.
Ligoninių virtuvės iki šiol nepajuto tokio maisto produktų kainų kilimo, kaip pirkėjai parduotuvėse. Gydymo įstaigoms tiekėjai maistą tiekia pagal praėjusiais metais sudarytas sutartis, jose numatytos tuo metu sutartos mažesnės kainos.
Tačiau nuo šių metų pradžios kai kurių produktų tiekėjai, nelaukdami, kol baigsis sutarčių galiojimo laikas, pradėjo spausti ligonines mokėti daugiau. Panevėžio ligoninė sausio pradžioje tokį reikalavimą gavo iš daržovių tiekėjos bendrovės „Grūstė“, o netrukus jos pavyzdžiu pasekė ir kiti maisto tiekėjai.
Jų nestabdo tai, kad sutarties galiojimo terminai nesibaigę ir už jų nutraukimą gresia baudos.
Ligoninė nenusiteikusi gerokai didinti išlaidų ligonių mitybai, tačiau ir nenori leisti, kad maisto kainų pokyčiai neigiamai paveiktų pacientų skrandžius.
„Su tiekėjais deramės kaip tik galim, kad tik kuo ilgiau gautume produktus mažesnėmis kainomis. Su kai kuriais pavyksta susitarti, su kai kuriais – ne“, – „Sekundei“ teigė ligoninės vyriausiojo gydytojo pavaduotojas ekonomikai Arvydas Švagždys.
Jis neatmetė galimybės, kad šiemet ligonių valgiaraštį gali tekti pakoreguoti.
Pratinasi prie didesnių kainų
Jau dabar įstaigos vadovams didelis galvos skausmas, kaip užtikrinti, kad virtuvė nepritrūktų kopūstų, burokėlių, bulvių ir kitų daržovių. Daržo ir sodo gėrybes ligoninei iki vasaros pabaigos turėjusi tiekti bendrovė „Grūstė“ sutartį nutraukė.
Bendrovė ligoninės prašė mokėti daugiau, motyvuodama, kad rinkoje daržovės, pavyzdžiui, kopūstai, brango kelis kartus, smarkiai pakilo bulvių kaina. Ligoninei prašoma suma pasirodė per didelė ir ji nesutiko. „Grūstė“ ir ligoninė sutartį nutraukė abipusiu susitarimu.
Įstaiga surado kitus tiekėjus, pasiūliusius kiek mažesnes kainas, tačiau kai kuriems turi pretenzijų dėl produktų kokybės, su kai kuriais vėl priversta diskutuoti dėl kainų.
„Su kitų produktų tiekimu tokių problemų nėra kaip su daržovėmis, nes jos brango labiausiai“, – sakė V.Švagždys.
Pagal įstatymus tiekėjai gali prašyti ligoninės kelti kainas tiek procentų, kiek produktai pabrango Statistikos departamento duomenimis. Tačiau tiekėjai prašo mokėti daugiau.
„Statistikos departamento duomenys ne visada atspindi realų brangimą. Tarkime, mes pernai pasirašėme sutartį tiekti kopūstus po 50 centų už kilogramą, o dabar patys perkame juos po 2,5 lito. Taigi patiriame didelį nuostolį. Situacija mums nepalanki. Skaičiuojame, ar toliau dirbti nuostolingai, ar sumokėti baudą už sutarties nutraukimą. Kitaip sakant, iš dviejų blogybių renkamės mažesnę“, – „Sekundei“ teigė bendrovės „Grūstė“ komercijos direktorius Romualdas Čerkasas.
Autorius Inga Smalskienė