Arkivyskupo Sigito Tamkevičiaus išplatintame atvirame laiške reiškiamas dvasininkų nerimas dėl siūlymų įteisinti lytinių ląstelių donorystę.
Tai būtų leidžiama, jei būtų pritarta liberalcentristo Algio Čapliko pasiūlytam dirbtinio apvaisinimo modeliui.
„Pastaruoju metu nerimą kelia tai, kad, svarstant dirbtinio (pagalbinio) apvaisinimo įstatymų projektus, yra norima įteisinti vadinamąją lytinių ląstelių „donorystę", kuri iš principo negali būti vadinama donoryste tikrąja to žodžio prasme, nes ji nėra susijusi su gydymu. Donorystės atveju yra gydoma liga, gelbstint žmogaus gyvybę, tuo tarpu lytinių ląstelių „donorystės" atveju - tampama tėvu arba motina, tačiau neišsprendžiama nevaisingumo problema", - laiške rašo S. Tamkevičius.
Anot arkivyskupo, ketinimai įteisinti lytinių ląstelių donorystę kelia daug etinių problemų, nes iš vaiko atimama prigimtinė, Jungtinių Tautų Vaiko teisių konvencijos pripažįstama, teisė žinoti savo biologinius tėvus. Dvasininkų nuomone, lytinių ląstelių donorystės atveju pažeidžiama santuoka kaip vyro ir žmonos nedaloma vienovė ir iškreipiama šeimos samprata.
„Įsigilinant į svarstomų dirbtinio (pagalbinio) apvaisinimo projektus, yra nesuvokiama, kad visa ši „donorystė" ir jos priežiūra bei „perteklinių" embrionų laikymas atsidurtų Nacionalinio transplantacijos biuro prie Sveikatos apsaugos ministerijos kompetencijoje. Audinių, skirtų transplantacijai, tvarkymas ir laikymas kartu su lytinėmis ląstelėmis ir embrionais, kurie turėtų būti po penkerių metų sunaikinami, nebūtų suderinamas su donorystės idėja, nes jai svetimas gyvybės naikinimas", - teigia S. Tamkevičius.
Arkivyskupo nuomone, tai gali sukelti žmonių nepasitikėjimą pačios donorystės kilnumu, nes atsirastų finansinis aspektas, kuris iš esmės prieštarauja neatlygintinai donorystės sampratai.
„Dėl to dar labiau sumažės ir taip trūkstamų donorų. Dėl kylančių moralinių prieštaravimų Bažnyčia ateityje mato apsunkintą tolimesnį bendradarbiavimą remiant ir palaikant donorystę. Susirūpinimą kelia tai, kad tokie neapdairūs Valstybės veiksmai sukompromituos donorystę ir daug pacientų praras galimybę išgyventi", - rašo S. Tamkevičius.
ELTA primena, kad po pateikimo ir diskusijų tarp krikščioniškąją ir mokslo pozicijas palaikančių parlamentarų Seime pritarta dviem skirtingiems dirbtinio (pagalbinio) apvaisinimo projektams - A. Čapliko siūlymui leisti lytinių ląstelių donorystę ir embrionų šaldymą ir „darbietės" Dangutės Mikutienės siūlymui tai drausti. „Skirtingų požiūrių" klausimas Seime bus sprendžiamas gruodžio 21 dieną.